-
Ismét meghirdették az egészségversenyt
Tizedik alkalommal hirdették meg a Semmelweiss Egészségversenyt középiskolás csapatok számára. Az országos kitekintésű, nívós tanulmányi megmérettetés célja, hogy népszerűsítsék az egészségtudatos életmódot és támogassák a betegségek megelőzését. Az online fordulókat a budapesti döntő követi, jelentkezni november 19-ig lehet.
2024.11.12. -
Folytatódik a lelkifröccs
Folytatódnak a lelki egészséget támogató programok a Vörösmarty Mihály Könyvtár szervezésében. Szerdán biblioterápiás foglalkozásra, csütörtökön a gyásszal kapcsolatos előadásra várják az érdeklődőket.
2024.11.12. -
Ne tegye a kuka mellé!
Székesfehérváron három hulladékudvarban is ingyenesen leadhatók olyan tárgyak eszközök, amiket sem a kommunális, sem pedig a szeletív hulladékok közé nem lehet helyezni méretük, mennyiségük vagy anyaguk miatt. A Palotai út 139. alatt és a Váralja soron is hétfőtől - szombatig, reggel 8.00 és délután 16.00 óra között bárki INGYENESEN leadhatja hulladékát!
2024.11.12. -
Évet zár a Kisfaludi Művészkör
Hagyományos évzáró kiállítására hívja a közönséget a Kisfaludi Művészkör: a tizenegy alkotó műveit – akvarelleket, olajfestményeket, grafikákat, fafaragásokat és festett bútorokat – felvonultató tárlat november 15-én, pénteken 17 órakor nyílik a Kisfaludi Közösségi Házban. A kiállítást Kallós-Kókány Zsuzsanna, a Kisfaludi Művészkör koordinátora ajánlja a közönség figyelmébe, a megnyitón közreműködik Kegye János pánsípművész.
2024.11.12.
Molnár Áron a legjobbak között a világ legnagyobb tehetségkutató versenyén
Molnár Áron a 2016-2017.évi 26. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen I. díjas volt, így a Magyar Innovációs Szövetség biztosította részvételét az EU Fiatal Tudósok Versenyén. Az Európa Unió által évente szervezett, legjelentősebb és legrangosabb tehetség-kutató és gondozó programnak, a Fiatal Tudósok Versenyének döntőjén Áron továbbjutott a világdöntőre, az ISEF-re.
Idén több mint 1800, 21 év alatti fiatalt hívtak meg a rendezvényre, 75 országból.
Az Intel ISEF rendezvény kétlépcsős. A versenyzőktől a nemzetközi zsűri angol nyelvű nevezési anyagokat kér a projektről. Ezt követően a kiállítással egybekötött döntőn több mint ezer tudós, mérnök és matematikus személyes interjúk során győződik meg a versenyzők felkészültségéről, és alakítja ki a végleges sorrendet.
A „Új típusú ferrofluidos dőlésérzékelő szenzor” célja az volt, hogy egy ferrofluidummal működő dőlésérzékelő szenzor kifejlesztése és tesztelése volt. A kifejlesztett megoldásban a vasmagot egy üvegcellába töltött ferrofluid helyettesíti, ami nanoméretű ferromágneses részecskékből és egy hordozófolyadékból álló folyékony anyag. Az így kapott eszköz egy ferrofluidum maggal ellátott differenciál transzformátor lesz. A jelenleg a piacon megtalálható MEMS (Mikro-elektromechanikai) dőlésszög szenzorok tipikus felbontása század-, illetve ezredfok körüli, tehát az elkészült szenzor pontosságban felül tudja múlni a piaci eszközök jelentős részét. Ebből adódóan felhasználási lehetőségei igen széleskörűek, leginkább az igen pontos szögmérésben segítheti a kutatók és mérnökök munkáját.
A magyar delegációt Dr. Jakab László, a hazai verseny zsűrielnöke, a BME VIK dékánja vezette. A nemzetközi versenyeken szereplő fiatal tehetségek utazását a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) fedezi.