Akár 65 órát is dolgozhatunk egy héten?

 Sok lesz a kivétel az uniós szabályozásban, így átmeneti megállapodások értelmében sokkal többet is dolgozhatunk. Alapértelmezésben továbbra is 48 óra lehet a maximális heti munkaidő az Európai Unió tagállamaiban, de átmeneti ideig a munkáltatóval kötött megállapodás alapján akár 60 órát is dolgozhatnak a munkavállalók, sőt ügyeleti munkakörökben ez 65 órára is felmehet - erről állapodtak meg minősített többséggel az uniós tagállamok foglalkoztatásért felelős miniszterei.
2008.06.11. 08:21 |
Sok lesz a kivétel az uniós szabályozásban, így átmeneti megállapodások értelmében sokkal többet is dolgozhatunk. Alapértelmezésben továbbra is 48 óra lehet a maximális heti munkaidő az Európai Unió tagállamaiban, de átmeneti ideig a munkáltatóval kötött megállapodás alapján akár 60 órát is dolgozhatnak a munkavállalók, sőt ügyeleti munkakörökben ez 65 órára is felmehet - erről állapodtak meg minősített többséggel az uniós tagállamok foglalkoztatásért felelős miniszterei.

A tegnapra virradóra Luxemburgban megszületett döntést többévi vita előzte meg: a történet 1993-ig nyúlik vissza, amikor életbe lépett az EU munkaidő-irányelve, amelyet Nagy-Britannia végül 1998-ban fogadott el, akkor is csak annak fenntartásával, hogy náluk munkavállalókat ugyan nem lehet kötelezni a 48 órásnál hosszabb munkahétre, de ha akarnak, dolgozhatnak többet (ilyen "opt-out" intézkedéseket más országok is bevezettek egyes foglalkoztatási ágakban, de a britek élnek velük a legszélesebb körben). A britek kezdettől fogva azzal érvelnek, hogy a munkavállalók miért ne dönthetnének a terhek vállalása mellett, ha többet akarnak keresni, ráadásul a munkaadónak is előnyösebb a hosszabb munkaidő, ami Pat McFadden államtitkár mostani véleménye szerint is több munkahelyhez vezet.

Nagy-Britannia most is úgy ment bele a megállapodásba, hogy fenntarthatja jogát az opt-outra - ennek fejében engedett a határozott időre, jellemzően munkaerő-kölcsönző ügynökségeken keresztül foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozó irányelv ügyében. A jövőben ők is azonos jogokat élveznek a határozatlan idejű szerződéssel alkalmazott társaikkal, méghozzá munkába lépésük első napjától: ugyanolyan feltétellel mehetnek szabadságra, szülési szabadságra, mint a vállalathoz határozott időre felvett többiek, sőt a bérezésükben sem lehet eltérés. Persze ebben is vannak kivételek: a briteknél csak az első 12 hét után esnek az állandókkal azonos megítélés alá a határozott időre szerződtetettek - az egész tárgyalássorozat azután mozdult el a holtpontról, hogy London májusban - a kormány és a szakszervezetek megegyezése után - kicsikarta ezt a lehetőséget. Emellett a kollektív szerződés, ennek hiányában a szociális partnerek is rendelkezhetnek másképpen, vagyis továbbra sem biztos, hogy a kikölcsönzött munkavállalók 8 milliósra becsült uniós tábora száz százalékig azonos helyzetben lesz majd a stabil posztnak örvendőkével.

Különösen heves vitákat váltott ki az inaktív-aktív munkaidő, lényegében az ügyelet témája is: az érvényes közösségi jog szerint beleszámít a munkaidőbe az ügyeleti idő, még ha a munkavállaló ezalatt akár pihent is. A jövőben viszont figyelmen kívül hagynák az inaktív időt, tehát például az ügyeletes orvos munkaidejébe csak az számítana bele, amikor ténylegesen dolgozik, vagyis beteghez riasztják. A nemzeti szabályozások azonban ettől is eltérhetnek, tehát aktív órának minősíthetnék a pihenési időt is, de uniós szinten ez nem lenne kötelező. A megállapodás azt is tartalmazza, hogy a munkavállalót nem érheti hátrányos megkülönböztetés, ha nem hajlandó elfogadni a 48 órát meghaladó munkahetet - kérdés, hogyan lehet majd bebizonyítani, hogy valakit tényleg ezért ér hátrány.

Az egész ügyben sok még a kérdőjel, a feltételes mód, hiszen a döntés csak akkor lép életbe, ha majd az Európai Parlament, amely második olvasatban foglalkozik a kérdéssel, jóváhagyja. Hat tagország - Magyarország, Spanyolország, Portugália, Görögország, Ciprus és Belgium - már jelezte, hogy nem teljesen ért egyet a megállapodással: a munkahét meghosszabbításának lehetőségét szigorúbban szabályoznák, így a jelenlegi forma elleni szavazásra szólítják fel a képviselőket.

    A legfontosabb munkavállalói jogok az 1993-as irányelv alapján:

    A heti átlagos munkaidő maximum 48 óra, túlórával együtt
    A napi pihenőidő legalább 11 egymást követő óra 24 órán belül
    A heti pihenőidő legalább egy nap
    A hat óránál hosszabb munkanapon belül pihenőidő jár
    Az éjszakai munka átlag maximum
    8 óra lehet egy napon belül
    Az éves fizetett szabadság legalább 4 hét

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.