-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Az Alkotmánybíróság a demokrácia mellett döntött
Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere az alkotmánybírósági határozat alapján visszautalandó bírság összegét közösségi célra ajánlja fel.
Az Alkotmánybíróság 2018. május 2-án kelt határozatában alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Kúria korábbi döntését, amely szerint dr. Cser-Palkovics András a választási alapelveket megsértette volna. Egy nem székesfehérvári lakos – aki egyébként egy baloldali politikus házastársa – nyújtott be kifogást egy, a kampányidőszakban Székesfehérvár polgármestere által aláírt levél miatt, mivel véleménye szerint az kampányeszköznek minősült. Ezt a Fejér 02. OEVB elutasította, a fellebbezést elbíráló Nemzeti Választási Bizottság – majd a Kúria – viszont helybenhagyta és 345 ezer forint bírságot is kiszabott. A bírságot dr. Cser-Palkovics András magánszemélyként törvényi határidőben befizette, azonban panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz.
„Egy pártpolitikai szereplő csákvári lakhelyű közvetlen hozzátartozója kifogásolta a véleménynyilvánítás szabadságát. Megkérdőjelezve azt, hogy egy közösség által megválasztott helyi közjogi vezetőnek joga van saját véleményét – akár politikai véleményét is – helyi közügyekben demokratikus módon, nyilvánosan kifejezni. Pedig ez a demokrácia. Ahogy az is, hogy az emberek elfogadják vagy elutasítsák a véleményét.” – így összegezte Székesfehérvár polgármestere a történteket, és megköszönte az Alkotmánybíróság teljes ülése által meghozott döntést. Ez megerősítette a közéleti megnyilvánulásaiban saját maga által is képviselt elvet, hogy mindenkinek joga van véleményt formálni és azt elmondani. A különböző álláspontok megismerése, az érdemi viták adják éppen a demokrácia alapját, és az így szerzett ismeretek segíthetik, hogy minél több nézőpontot megismerve alkosson mindenki saját véleményt egy-egy kérdésben.
A városvezető kiemelte: természetesen nem a város anyagi forrásait (vagyis közpénzt) felhasználva került kiküldésre levele, amelyben saját tapasztalatait osztotta meg a címzettekkel, formált személyes véleményt egy országgyűlési képviselő-jelöltről, illetve mindenkit demokratikus jogainak gyakorlására – az április 8-i szavazáson való részvételre – kért. Ahogy levelében is fogalmazott, egy polgármesternek igenis dolga, sőt kötelessége, hogy városának ügyeit intézze, fejlődését előmozdítsa, a fehérváriak életét jobbá tegye. És az is feladata a polgármesternek, hogy amikor annak ideje van, megfogalmazza, hogy egy-egy kérdésben szerinte mi szolgálja Székesfehérvár érdekét. Természetesen a székesfehérvári emberek pedig szabadon eldönthetik, hogy egyetértenek vagy sem ezzel a véleménnyel. Erről egyébként április 8-án Székesfehérváron is egyértelműen döntöttek.
Az Alkotmánybíróság indoklása szerint abban az esetben, ha egy tilalmi rendelkezés egy alapjog (jelen esetben a véleménynyilvánítás szabadsága) korlátozásához vezet, akkor a jogalkalmazónak arra kell törekednie, hogy az érintett alapjog gyakorlását a lehető legkisebb mértékben korlátozza. Mint a határozatban írják: „Egy pártpolitikus polgármester esetében előfordulhatnak … olyan élethelyzetek, amikor nem mint polgármester, hanem mint pártpolitikus jelenik meg.”„… mégsem lenne elvárható a polgármestertől, hogy tisztségét és saját tapasztalatait eltitkolja a választópolgárok elől, hiszen ők e nélkül is tisztában lennének az ő polgármesteri tisztségével (ahogyan ez valamennyi helyi választott tisztségviselő esetében megállapítható lenne).”
Dr. Cser-Palkovics András polgármester az alkotmánybírósági határozat alapján visszautalandó bírság összegét közösségi célra ajánlja fel: „Középiskolásoknak szervezek érvelési versenyt "A vélemény szabad és szabadon elmondható – globalitás-lokalitás" címmel. A verseny részleteit a következő hetekben dolgozzuk ki."