Fehérvár Köszönti Katonáit – gálaesttel ünnepelték a honvédeket

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a több mint 20 éves hagyományokhoz híven, a Magyar Honvédelem napjához kötődően idén is gálaesttel köszönte meg a helyőrségben szolgáló katonák áldozatos munkáját. A gála előtt 22. alkalommal adták át a Gyuricza-emlékgyűrűt és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának elismerését, a Sipos Gyula-díjat.
2024.05.16. 19:59 |
Fehérvár Köszönti Katonáit – gálaesttel ünnepelték a honvédeket

Idén is a Vörösmarty Színházban ünnepelt a város a Magyar Honvédelem Napja alkalmából, a „Fehérvár Köszönti Katonáit” ünnepi gálaest első felében díjakat adtak át, majd a Magyar Honvédség Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar műsorát hallhatta a közönség.

Az Ünnepi gála nyitányaként a NATO fennállásának 75. évfordulója, valamint Magyarország NATO-hoz való csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából csendült fel a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar előadásában az MND-C Induló, amelyet Ruff Tamás őrnagy vezényelt.

A gála díjak és elismerések átadásával kezdődött. A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Közhasznú Szövetsége a Magyar Honvédelem Napja alkalmából adományozza azoknak az aktivistáknak a Gyuricza-emlékgyűrűt, akik leginkább megfelelnek a Szövetség alapítójának, néhai Dr. Gyuricza Béla vezérezredes, államtitkár, országgyűlési képviselő szellemiségének és a legtöbbet tették annak megvalósulásáért. A díjakat Dr. Varga József nyugállományú ezredes, a Szövetség elnökét és Dr. Görög István nyugállományú ezredest, alelnök adta át.

A Gyuricza-emlékgyűrű első díjazottja Dr. Kovács György nyugállományú ezredes, akinek katonai pályafutása szorosan összefonódott a hazafias értékek képviseletével.

Számos katonai intézménynél és szervezetnél teljesített szolgálatot, mindig a legmagasabb színvonalon. Aktív szolgálatát követően is esküjének megfelelően folytatta azt a munkát, amelynek középpontjában mindig a haza védelmének eszméje állt. 1968-ban avatták hadnaggyá. Légvédelmi tüzér és légvédelmi rakéta ezredeknél, majd kiképző központban, valamint az SFOR műszaki kontingensnél teljesített szolgálatot különböző szintű főnöki és parancsnoki beosztásokban. Kalocsán helyőrségparancsnok is volt. 2002 óta tevékenykedik a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségénél, 2009-től a Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szövetség tisztségviselője. 2009-től a BEOSZ Dél-alföldi Régió elnökhelyettese, majd 2012-től 2022-ig elnöke, egyben a régió vezetőjeként a BEOSZ elnökség tagja volt. Mindezek mellett a Kalocsai Honvéd Kulturális Egyesület, és a Honvédség és Társadalom Kalocsai Baráti Kör elnöke, mindkét szervezet széleskörű tevékenységet végez körzete tanuló ifjúsága körében, a honvédelmi és hazafias nevelésük segítése érdekében.

A második díjazott Csákvári Sándor, akinek élete és munkássága ékes példája az elkötelezettségnek és az örökség ápolásának.

A Magyar Honvédség Bocskai István 11. Páncélozott Hajdúdandár Helyőrség Támogató Parancsnokságának kulturális részlegvezetőjeként és a Honvédség és Társadalom Baráti Körök Debreceni Szervezetének aktív tagjaként kiemelkedő szerepet játszott a honvédelem ügyének népszerűsítésében és az emlékezet ápolásában. 1992-ben került kapcsolatba a Magyar Honvédséggel. Dolgozott népművelőként a debreceni Helyőrségi Klubban, de megállta a helyét sajtó, protokoll vagy a honvédtiszt képzés területén is. Napjainkban több civil szervezetben tagként és tisztségviselőként dolgozik. A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Debreceni Szervezetének alapító és cselekvő tagja. Több évtizede végez kiemelkedő munkát a honvédelem ügyének népszerűsítése, továbbá a honvédség és a társadalom kapcsolatának erősítése feladataiban.

A Gyuricza emlékgyűrű átadását követően dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere mondott ünnepi köszöntőt. 

„A NATO szövetségének tagjai vagyunk és ennek a szövetségnek itt Székesfehérváron is van egy fontos bázisa, ahol szlovák katonák is dolgoznak, és tudjuk mi történt tegnap Szlovákiában.. A szövetséghez és barátsághoz az is hozzátartozik, hogy együttérzésünket fejezzük ki az irányukba és próbáljunk támogatást nyújtani ebben a helyzetben. Ami történt, rávilágít arra, miért fontos, hogy együtt legyünk képesek gondolkodni, dolgozni annak érdekében, hogy békében és békességben élhessük meg a mindennapokat.” - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere, aki szólt a város és katonáinak viszonyáról is.

Hangsúlyozta, hogy egymásra vagyunk utalva az élet számos területén, és az, hogy jelenleg békességben élhetünk, és megvan a nyugodt építkezés lehetősége, az a katonai szolgálatnak, a katonák elhivatottságának köszönhető. dr. Cser-Palkovics András a béke megőrzésének fontosságára hívta fel a figyelmet és arra, hogy emlékeztessünk mindenkit: hálával és köszönettel tartozunk azoknak, akik a katonai hivatást választották, és hálásak lehetünk a katonák családjainak is, akik a hátteret biztosítják nélkülözhetetlen munkájukhoz.

Az ünnepi köszöntőt követően dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának elismerését, a Sipos Gyula-díjat Vokla Jánosnak, aki a Magyar Honvédség kötelékében és a Székesfehérvári Helyőrségben is kiemelkedő munkát végzett.

Vokla János 1990-ben végzett a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán harckocsizó szakon. Hivatásos katonai pályafutását Hódmezővásárhelyen kezdte, majd 2000-től Székesfehérváron szolgált tovább főtisztként, a szárazföldi vezérkarban. 2005 óta Várpalota lett számára a bázis, a Bakony Kiképző Központban, ahol 2014-től parancsnok volt. A Magyar Honvédség egyik legspeciálisabb, legsokrétűbb feladatokat ellátó alakulata, a 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató ezred parancsnokaként szolgált Székesfehérváron 2020. július 1-jétől 2023. április 5-ig.

A város közösségéhez is ezer szállal kötődő ezredet a honvédség életében kiemelten fontos és a járványhelyzet okán nehéz időszakban vezette Vokla János, együttműködve a Székesfehérváron működő vezetési egységekkel – mind a Magyar Honvédség Parancsnokságával, mind a NATO Erőket Integráló Elemmel.

Vokla János a feladatok teljesítése közepette mindig kiemelten tekintett a személyi állományra. Minden szakmai és azon túlmutató feladat megvalósítását közös erővel biztosították. Kitüntető figyelmet fordított a szakmai feladatokon túli, a katonai pályát és a honvédséget népszerűsítő tevékenységekre. Fontosnak tartotta a civil társadalommal való kapcsolattartást is Székesfehérváron, mint katonavárosban, emellett a Honvéd Kadét program keretében „megnyíltak a laktanya kapui” a gyakorlatra érkező, katonai pályára készülő fiatalok előtt, állományával aktívan kivették részüket a képzésükben. Tevékeny közreműködője és elősegítője volt annak is, hogy a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar vezetője vezethesse a város minősített komolyzenei együttesét, az Alba Regia Szimfonikus Zenekart.

Rendezvényünk második részében a Magyar Honvédség Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar gálaműsorát hallhatta az ünneplő közönség.