-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Négy ősbemutatóval várja a közönséget az új évadban a Vörösmarty Színház
Kétszáz éves jubileum jegyében indul a Vörösmarty Színház 2018-2019-es évada.Szikora János igazgató elmondta, hogy mint önálló társulattal rendelkező színház, az ország legfiatalabbjai közé tartozik a Vörösmarty Színház, de ha a történelmi igazságot nézzük, Székesfehérvár a magyar színjátszás szempontjából az egyik legrégebbi színjátszóhely. „1818-ban, pontosan 200 éve alakult meg Fejér megyében a Játékszíni Bizottság, elsősorban a vármegyei nemesség és a nemesi tisztikar összefogásával. Az volt a szándékuk, hogy a megyében, de jelesül Székesfehérváron a magyar nyelven játszó színtársulatokat letelepítsék és teret adjanak működésüknek. Közadakozásból az országban páratlan módon elkezdték pártolni az önálló magyar nyelvű színjátszást, ennek legkézzelfoghatóbb eredményét ma is látjuk, mert a Pelikán fogadó nagyterme ettől kezdve szolgálta a színjátszó társulatokat. Úgy gondoltuk, ez a 200 év fontos szám, és fontos az is, hogy mögötte közadakozó gesztus rejlik.” - mondta el a jubileumról Szikora János.
A Vörösmarty Színházban az új évadban négy magyarországi ősbemutató várja a közönséget.
Köztük olyan különlegességgel is találkozhatnak a nézők, mint a 2010-ben elhunyt fehérvári író, tanár és festőművész Sobor Antal történelmi drámája, a Perelj, Uram!, amelyet Szikora János rendezésében láthat a közönség. Az 1848-as szabadságharc leverésének utolsó időszakában játszódó darab a Fejér megyei Csákberény maroknyi, hősies népének küzdelmét eleveníti fel a császári zsoldosok rémuralma ellen, a szabadságuk és jogaik megőrzéséért.
Szintén Szikora János rendezi a másik ősbemutatót, Esterházy Péter Mercedes Benz című utolsó darabját, amit a Szlovák Nemzeti Színház felkérésére írt. Az ember tragédiájának keretjátékát idéző darab műfaji megjelölése: „történelmi revü két részben”.
Magyarországi ősbemutató lesz a Titkos SMS-ek című darab is Hargitai Iván rendezésében. Az ősbemutatók mellett két óriási klasszikus is lesz a 2018-2019-es színházi évadban. A Chicago világhírű musicalt Horváth Csaba rendezi, a darab folyamatosan, közel negyven éve van műsoron szerte a világon. Különleges vállalkozás a színház részéről Madách Az ember tragédiájának bemutatása a színház rendezőinek koprodukciójában, a drámai költeményt Bagó Bertalan, Hargitai Iván, Horváth Csaba és Szikora János közösen viszik színre. A premier előtt egy közadakozást szolgáló előadás is lenne, amelynek bevételéből a Pelikán színház bejáratának felújításához járulnának hozzá.
A nagyszínházban láthatjuk jövőre Mohácsi János rendezésében a Black Comedy-t és Lendvai Zoltán rendezésében a 80 nap alatt a Föld körült is. Jules Verne klasszikusát Pavel Kohout dolgozta át, a rendező szerint megcsillan a darabban a jellegzetes „csehszlovák” humor is, amit Menzel filmjeiből ismerhetünk.
A Pelikán Kamaraszínházban is lesz ősbemutató, hazai színpadon először Fehérváron látható majd Az én kis hűtőkamrám, Novák Eszter rendezésében.
A Kozák András Stúdióban Szabó K. István rendezi a Közeleg az idő című abszurd komédiát, Bagó Bertalan pedig Tenessee Williams dartabját, a Vágy villamosát viszi színre. A Pelikán Kamaraszínházban Horváth Csaba két tanítványa mozgásszínházi eszközök felhasználásával mutatja be Az arab éjszaka és a Caligula című darabot. Az arab éjszakát Nagy Péter István, Camus abszurd drámáját Widder Kristóf rendezi. A gyerekeknek szóló darabok között van a következő évadban A sündisznó 1., A sündisznó 2. és a Társasjáték. Szintén a gyerekeknek szól két vendégelőadás, az Ágoston, avagy egér a felhők között (Ziránó Színház), illetve A két Lotti (A Budaörsi Latinovits Színház és a Múzsák Társulata közös előadása)
Az új évad kapcsán Matuz János, a színház művészeti intendánsa a koronázási szertartásjátékok sikereiről és folytatásáról beszélt.Idén már hatodik alkalommal koronáznak augusztusban a Nemzeti Emlékhelyen, ezúttal II. András alakját támasztják fel. Matuz János elmondta, hogy tíz évre szóló ciklust terveztek, ennek 2021-ben lesz vége III. Andrással. 2022-ben pedig, az Aranybulla kiadásának 800. évében az Árpád-házi királyok életének összefoglaló, nagyszabású és különleges felmutatására készülnek a Nemzeti Emlékhelyen. Az idei, II. András élete köré szerveződő szertartásjátékról Matuz János annyit árult el, hogy az előadás mérföldkő lesz még a nagy újítással bíró, tavaly bemutatott III. Béla az aranykor trónusán című előadáshoz képest is.