-
Virágvasárnapi barkaszentelés
Virágvasárnappal kezdetét vette a nagyhét, amely Jézus szenvedésén és kereszthalálán keresztül a feltámadásának ünnepére, húsvétra vezet. Ezen a napon Jézus Jeruzsálembe való bevonulásáról emlékezik meg az egyház. Székesfehérváron, a Szent Anna kápolna előtt végezték a barkaszentelés szertartását, majd az ünnepi szentmisét Spányi Antal, megyés püspök celebrálta a Bazilikában.
2025.04.13. -
Virágvasárnap
Virágvasárnappal kezdődik a nagyhét, amely Jézus szenvedésén és kereszthalálán keresztül a feltámadásának ünnepére, húsvétra vezet el minket. Ezen a napon Jézus Jeruzsálembe való bevonulásáról emlékezik meg az egyház.
2025.04.13. -
Középpontban Széchenyi
Folytatódott a Gróf Széchenyi István életművét és hagyatékát feldolgozó Kodolányi Szabadegyetem. Ezúttal A szabadságharc után - Széchenyi Döblingben címmel tartott előadást Csorba László történész.
2025.04.11. -
A magyar költészet napja
Április 11, a magyar költészet napja. Ennek alkalmából számos program várja az irodalomkedvelőket Székesfehérváron is.
2025.04.10.
Lenyűgöző látványvilág - újra lesz fényfestés a Nemzeti Emlékhelyen

Október 29-én vasárnap újra lesz fényfestés a Nemzeti Emlékhelyen, ahol nagy fényerejű vetítővel a 3D animációs videó készítői lélegzetelállító látványvilágot festenek a mauzóleum homlokzatára. A vetítés célja, hogy láthatóvá váljon, ami nem látható, és csak töredékekben maradt fenn.
A tíz perces filmben az alkotók kísérletet tesznek a templom belső terének bemutatására is. A fantázia szülte látványvilág a fennmaradt elemekből táplálkozik. A különböző kőtöredékek 3D szkennelése után a maradványok a filmben újra életre kelnek, vagy éppen úgy láthatjuk, ahogy máskor soha. Szent István király szarkofágját ezúttal 360 fokban körbefordulva is megnézhetjük, sőt, a fedelét is láthatjuk. Ehhez a Szent István Király Múzeum régészeti kiállításában őrzött töredékeket használták fel a készítők. III. Béla király arcrekonstrukciója is megjelenik a filmben, az Aba-Novák secco motívumain és figuráin keresztül pedig az 1938-as Szent István Emlékévre kialakított Romkertre utalnak az alkotók.
A film, amely a meglévő alapokról indulva építi fel a képzeletvilágot, lenyűgöző látvánnyal kápráztatja el azokat is, akik a templom múltjáról kevesebbet tudnak, akik pedig ismerik a részleteket, egy rendkívül izgalmas időutazáson vehetnek részt.
Falvay Miklós, a film készítője számára a feladat különlegességét a régi korok és a ma művészetének elegyítése adta, ami a film képi és zenei világában is megmutatkozik. A zeneszerző, Pilisi László a különböző korokat autentikus hangszerekkel idézi meg, modern hangzásvilágba ágyazva azokat. Alkotói szempontból a film érdekes a négyzetes képformátum miatt, és azért is, mert a technológia olyan kőtöredékek megjelenítését is lehetővé teszi, amelyeket egyébként nem láthat a közönség. Izgalmas továbbá az ismert szimbólumok újszerű megjelenítése, és természetesen maga a helyszín teszi igazán különlegessé a látványt.
A program jövő héttől kezdve a Seuso kiállítás idején a pénteki, szombati és vasárnapi estéken folytatódik, a vetítések időpontjai: 17.30, 18.00, 18.30 és 19.00 óra.A Seuso-kincs vándorkiállítás október 29-től november 19-éig látogatható a Szent István Király Múzeumban.