-
700 komposztkeretet osztanak ki
Április második hetében kezdődik azoknak a komposztkereteknek a kiosztása, melyet a Virágos Székesfehérvárért programban résztvevő családi házban élők pályázhattak meg még tavaly szeptemberben.
2025.04.11. -
Ágoston Lajos köszöntése
Ágoston Lajost 90. születésnapja alkalmából köszöntötte Lehrner Zsolt alpolgármester, a Belváros önkormányzati képviselője pénteken délután a Székesfehérvári Papi Otthonban. Az ünnepelt családja körében fogadta a jókívánságokat és vette át a miniszterelnöki emléklapot, valamint Székesfehérvár városának ajándékát.
2025.04.11. -
Német néptánc
A népviselet napjához csatlakozva gyönyörű, német népviseletbe öltözött diákok forgataga táncolt és énekelt a Belvárosban péntek délelőtt. Az ünnepség a Székesfehérvári Németek Emléktáblájánál koszorúzással zárult.
2025.04.11. -
Húsvétváró táncház április 12-én
Kézműves foglalkozás, népi gyermekjátszó, táncbemutató, tánctanítás és táncházi mulatság – 2025. április 12-én, szombaton a Malom utcában már a húsvétra készülnek. Jegyek elővételben kaphatók az Alba Regia Táncegyesület jegyértékesítő felületén.
2025.04.11.
Májusi feladatok a kertben - Németh László kertészmérnök tanácsai

Rovarölőszerek közül a Teppeki, a Mospilan és a Pirimor virágzó kultúrákban is használható, míg a Karate, Full 5CS, Decis, csak méhkímélő technológiával. Azaz a permetezés kizárólag a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg és legkésőbb 23 óráig be kell fejezni.
Figyeljünk oda, hogy nem csak az a lényeges, hogy a kezelni szándékozott növény virágzik-e. Ha a fa alatt virágzik – az egyébként gyomnak tartott – gyermekláncfű, vagy a herefélék, akkor az ott alkalmazott szerek ugyanúgy veszélyesek az ezen virágokról virágport gyűjtő méhekre!
Védelmük kiemelten fontos, hiszen ők fogják később beporozni a kertben a paradicsomot, a paprikát, vagy az uborkát is. Hiányuk már hazánkban is erezhető, tapasztalható, de világméretű problémát jelent az élelmiszernövények termelése kapcsán.
Visszatérő nyár végi probléma a paprika és a paradicsom csúcsrothadása, ami egy hiánybetegség, a Kalcium hiányának a tünete. A később megjelenő tünet a virágzáskori kalciumhiány későbbi megjelenése, ezért vagy már az ültetéskor juttassunk ki meszet a talajba (Pétisó, Kalcium-nitrát), vagy virágzástól lombtrágyázzuk kalcium tartalmú lombtrágyával. Ez utóbbiból bio minősítésű a Fitohorm nitrogénmentes kalcium oldata. Az őszibarack tafrinás levélfodrosodása idén is sok gondot okoz. Sajnos a virágzás és a levelek megindulása nagyon gyorsan lezajlott, alig adva időt a védekezésre. Bízzunk benne, hogy a május nem hoz erőteljes lehűlést, és akkor talán a további fodrosodás elmarad.
Addig is a fodros levelek eltávolítása és a preventív védekezés a célravezető Score, Alfa-solo, Cuproxat készítményekkel. Itt az ideje a kajszi sztigminás levélfoltossága elleni védekezésnek. Bár a betegség neve ritkán kerül elő, a tünetére biztosan sokan emlékeznek. A kajszibarack termésén megjelenő, sötét színű, kiemelkedő varasodás elcsúfítja a termést, sebzési felületet adhat a gyümölcsmoníliának is. Thiovit-Jet és Dithane M45 kombinációjával legyőzhető.
A körtefáinkat elcsúfító kárképek közül kiemelnék hármat. Az első a hajtáshervasztó darázs kártétele, ami a friss hajtáscsúcsok feketedéséért felelős. A második a szivarsodró eszelény kártétele, aminek jellegzetes tünete a szivarszerűen összesodort levéltömeg. Egyik kártevő ellen sincs igazán hatásos növényvédőszer, így a károsított részek mielőbbi eltávolítása a leginkább célravezető módszer. A harmadik a körte gubacsatka kártétele, ami a levelek szélén kidudorodó foltokban jelenik meg, amelyek később elfeketednek. Védekezés nélkül akár teljes lombvesztés is lehetséges, érdemes tehát atkaölő szerrel permetezni (Flumite 200, Nissorun) Aki az idén még nem irtotta a buxust rágó selyemfényű puszpángmoly lárváit, annak talán ez az utolsó esélye, hogy ne csak a tarra rágott csonk maradjon a bokorból. Kombináljunk felszívódó és kontakt szereket.
Rövidesen el lehet kezdeni a cseresznye légy elleni védekezést. Pontosabbat csak a sárga lapos fogások mutatnak majd, de a mostani meleg kedvez a kártevőnek. Fontos tudni, hogy a cseresznyelégy csak a sárga, érésben lévő gyümölcsöt fertőzi, a virágot, és a zöld bogyót nem. Készüljünk arra, hogy ismételni is kell a permetezést. A használható felszívódó szerek többségének két hét az élelmezés egészségügyi várakozási ideje, ennek betartására különösen figyeljünk. Sárga lapokkal is lehet gyéríteni a kártevőt, azonban itt a kihelyezett lapok számára figyeljünk. Keleti, déli, nyugati oldalra kell kihelyezni a lapokat, a csúcstól kiindulva lefelé, 1-1,5 méterenként. Ez egy nagyobb fa esetén akár 10-15 lapot is jelent.
Az idei évtől elérhető kis (házikerti) kiszerelésben is a Novodor nevű bio szer burgonyabogár ellen. Ha elégedetlen volt a korábbi szerekkel, akkor érdemes kipróbálni ezt a biológiai növényvédelemben használatos készítményt.Májustól megindulnak a gyümölcsfáinkat „kukacosító” kártevők rajzásai is. Érdemes kitenni a szexferomonos csapdákat, hogy a védekezést pontosan időzíthessük. A REAGRON almamoly, almalevél-aknázómoly, szilvamoly, barackmoly, keleti gyümölcsmoly csapdáit ajánljuk nem csak biokertészek számára. Kerüljük el a nyár végi bosszankodást a kukacos gyümölcsök miatt. Mindenki számára adott a lehetőség, hogy meghatározza azt a 2-3 permetezési időpontot, amivel környezetkímélően, de hatékonyan képes megelőzni a bajt. Májusi fagyoktól mentes csendes esőkkel tarkított tavaszt kíván Németh László kertészmérnök és a Kenderzsineg Mezőgazdasági Bolt.