-
Eheti Igéző kalandozások
Versek, legendák és egy mesés kaland várja az irodalom- és színházkedvelőket az Igézőben. A Fő utcai színjátszóhelyen minden korosztály talál kedvére való előadást ezen a héten péntektől vasárnapig.
2025.04.09. -
Humanoid robot a színpadon
Túlzás nélkül színháztörténeti esemény helyszíne lesz a székesfehérvári Vörösmarty Színház, ahol először lép a világot jelentő deszkákra egy humanoid robot. Április 19-én mutatja be a teátrum Térey János A Nibelung lakópark című tetralógiáját Szikora János rendezésében. Amellett, hogy ez lesz a teljes mű ősbemutatója, a Huba névre keresztelt humanoid robot játssza majd az egyik kulcs-szerepet a darabban.
2025.04.09. -
Tavaszi koncertet adtak
Tavaszi koncertet adtak a Gorsium Alapfokú Művészeti Iskola Vokális tanszakának növendékei. A program során a fiatal énekesek aktuális tudásukat mutathatták be.
2025.04.09. -
Szeminárium az avarkorról
Az avarkorról tartott előadást Szücsi Frigyes a Szent Imre Gimnázium diákjainak. A kora reggeli szeminárium az iskola és a múzeum közti együttműködés keretében valósult meg.
2025.04.09.
Maradandó emlék – könyvtári konferencián mutatták be az Aranybulla-webarchívumot

A 2022. évi Aranybulla emlékév alkalmából a Vörösmarty Mihály Könyvtár munkatársai webarchivumot állítottak össze.
Könyvtári webarchivumok készítésével kapcsolatos országos szakmai konferenciát rendeztek hétfőn a Hiemer-házban, a rendezvényre meghívták azokat a szakembereket, akik hasonló tevékenységet végeznek. A nyitó előadás keretében Drótos László mutatta be az Országos Széchényi Könyvtár webarchívumát, majd Visky Ákos László a Rákóczi-webarchívumról, Kokas Károly pedig a Karikó-archívumról beszélt a szakmai közönségnek. A rendezvényen bemutatták az Aranybulla-webarchívumot, amellyel maradandó emléket állítottak az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára Székesfehérvár számára.

Nem veszik el az Aranybulla emléke
A megnyitón Buriánné Tarró Edit, a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója felidézte az Aranybulla Emlékév eseményeit, amelyhez a könyvtár is számos rendezvénnyel járult hozzá, többek között háromfordulós kvízt állítottak össze, számos könyvtári foglalkozást tartottak az I. András király lovagrend részvételével és helyismereti olvasótábort is szerveztek az Aranybulla-webarchívum összeállítása mellett. A Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója kiemelte, hogy az Aranybulla mind a 7 eredeti példánya elveszett, de nem veszik el az emléke és az arról szóló irodalom, így őrzik és szolgáltatják a könyveket, mostantól pedig azokat információkat is, amik a világhálón találhatóak. Elmondta, hogy a webarchiválásnak már itthon is gazdag története, múltja van, ezért az országos konferenciára azokat a szakembereket hívták meg, akik nagy tapasztalattal rendelkeznek hasonló tevékenységekben.
Megörökített ismeretanyag
Az eseményen részt vett Lehrner Zsolt alpolgármester is, aki köszönetet mondott a Vörösmarty Könyvtár munkatársainak az elmúlt hónapokért, amikor csökkentett nyitvatartással, nehéz körülmények között kellett helytállniuk. Felidézte, hogy napra pontosan egy évvel ezelőtt ünnepelte Székesfehérvár az Aranybulla kiadásának 800. évfordulóját, amire nagyszabású, több hónapig tartó rendezvénysorozattal készült a város. Elmondta, hogy a Vörösmarty Könyvtár vezetői részéről jött az ötlet, hogy webarchívum segítségével örökítsék meg az Aranybullával kapcsolatos ismeretanyagot és végül az Országos Széchényi Könyvtár szakmai segítségével készült el ez az archívum, amit egyaránt használhatnak az érdeklődő fehérvári polgárok, illetve a szakmai körök.
610 archivált dokumentum
Az Aranybulla-webarchívum létrehozásával több célt is sikerült elérnie a Vörösmarty Könyvtárnak, hiszen maradandó emléket állított az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára Székesfehérvár számára és egyúttal kipróbálhatták magukat a szakemberek a webarchíválás új, innovatív területén is. A webarchívum felhívja a figyelmet a helyismereti tevékenység fontosságára és szükségszerű megújítására is. A tematikus webarchívum jelenleg 610 db archivált dokumentumot tartalmaz, melyek között találhatók weboldalak, blogok, podcastok, videók, folyóiratcikkek, könyvek, disszertációk, valamint tudományos és ismeretterjesztő tartalmak is.