-
Az első Aranybulla emlékmű
1922-ben ezen a napon nagy ünnepségre készülődött Székesfehérvár. Az Aranybulla kibocsátásának 700. évfordulójára emlékezett akkor a város. A nagyszabású rendezvénysorozat részeként Aranybulla-emlékművet avattak a Csúcsos-hegyen. Az obeliszk azóta elpusztult, helyét az 52 éve készült, ma is látható emlékmű foglalta el.
2024.11.19. -
Kisangyalok kara
Ebben az évben is a Kisangyalok karának műsora nyitja a Fehérvári Advent programját: a város énekelni szerető kisdiákjaiból összeálló több száz fős kórus december 1-jén, az első adventi vasárnapon az első gyertyagyújtás előtt lép a közönség elé a Városház téren a legszebb karácsonyi dalokkal.
2024.11.19. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
Megnyílt Sirpa Ihanus szobrászművész kiállítása a Pelikán Galériában
„Ha a hírek tengerében a finn vagy a magyar szóval találkozunk, - hazánkban is és a messzi északon is - megállunk a lapozásban, és megnézzük, hogy mi történt a távoli rokonnal. Amikor egy kicsit többet is megtudunk a másikról, rokonságérzetünk tovább erősödhet, hiszen a közös eredeten túl, további párhuzamokkal is találkozhatunk történelmünkben. Mindkét nemzet független önrendelkezését évszázadokon keresztül nagyobb és erősebb szomszédok akarata gátolta."
"Nálunk a török és a Habsburg birodalmak majd a kommunista Szovjetunió, Finnországban pedig a svédek és a cári Oroszország. Különös örömöt érzek, hogy itt állhatok, hiszen fontos, hogy távoli – kiváltképpen, ha rokon - nemzetek művészeinek munkáit is megismerjék városunk polgárai. Sirpa Ihanus művésznő életének nagyobbik részét hazánkban élte le. Mivel nem vagyok művészettörténész, nem tudom megmondani hogy művei mennyiben finnek és mennyiben magyarok. De két dologban biztos vagyok. Az egyik, hogy bárki, bárhol éljen és alkosson a világban, annak a népnek, annak a földnek a jegyeit, ahol eszmélt, ahol felnőtt, először hallott szépről és a jóról, mindig hordozni fogja. A másik, hogy amikor a kiállítást megtekintők megfogalmazzák magukban az elismerést, akkor a finn alkotók és egész Finnország iránti tiszteletük növekedésével maguk is jobbak és gazdagabbak lesznek.” – fogalmazott a kiállítást köszöntő beszédében Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere.
Az alkotóról Ari Kupsus, a kiállítás kurátora elmondta, hogy Sirpa Ihanus ugyan hosszú ideje, 1985 óta él Magyarországon, itt végezte el a képzőművészeti egyetemet – művészeti alkotásai mégis hordoznak magukban valamiféle erős finn jelleget. Művészetében a finn gyökereket a fények használatában, a színvilágban – a fehér, a kék, a szürke árnyalatai– és a finn kultúrára jellemző egyszerű esztétikumban lehet megfigyelni. A szobrász-papírművész Sirpa Ihanus absztrakt és egyszerre élő módon közelít a művészethez, természetes anyagokhoz nyúlva teremt modern alkotásokat, például papírból és fémből. Munkái valamiféle ősi hangulatot, szakralitást is képviselnek, az ezüst és arany színeket jeleníti meg, amely vonás korábbi ikonfestészetéből eredeztethető. A kiállított munkák, mint például a Kék kapu, a Fekete ablak, Az ajtó, a Három függöny vagy a Vörös Nap saját készítésű merített papírok, amelyekre a művész akril és pasztell technikával dolgozott.
Sirpa Ihanus kiállítása megtekinthető a Szent István Király Múzeum Pelikán Galériájában szeptember 1-jéig, keddtől péntekig 10-tól 18 óráig. A belépés díjtalan.