Négyszáz diák közreműködésével kelt életre Arany János klasszikusa a Vörösmarty Színházban

A Bojtárból tündérkirály, a Tündérhon vándorai és Fazekas−Schwajda Lúdas Matyija után idén a Toldit mutatták be a diákok a Vörösmarty Színházban. A mű jelenetei 13 iskola közel négyszáz diákjának közreműködésével elevenedtek meg, XXI. századi köntösben. A nagyszabású produkció ötletgazdája a színház művészeti intendánsa, Matuz János volt.
2018.03.08. 00:16 |
Négyszáz diák közreműködésével kelt életre Arany János klasszikusa a Vörösmarty Színházban

Arany János híres elbeszélő költeménye 13 Fejér megyei általános és középfokú oktatási intézmény közel 400 diákjának szereplésével kelt életre a Vörösmarty Színház színpadán.

Szerdán este egy több hónapja tartó alkotómunka eredményét láthatta a közönség a Vörösmaryt Színházban, ahol tizenhárom iskola közel 400 diákja mutatta be a Lúdas Matyi egy-egy jelenetét. A 2014/2015-ös színházi évadban megvalósult Bojtárból tündérkirály, majd a Tündérhon vándorai és a Ludas Matyi sikerét követően a Vörösmarty Színház és az iskolák diákcsoportjai újabb közös produkció megvalósítását tűzték ki célul. Idén a választás ismét egy magyar remekműre, Arany János Toldijára esett.

A résztvevő iskolák között volt az Arany János Általános Iskola, Speciális Szakiskola és EGYMI, a Ciszterci Szent István Gimnázium, a Széchenyi István Műszaki Szakgimnázium és Szakközépiskola, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, az agárdi Chernel István Általános Iskola és Gimnázium, a Kossuth Lajos Általános Iskola, a pusztaszabolcsi Szabolcs Vezér Gimnázium, a Vasvári Pál Gimnázium, az Árpád Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, az I. István Szakgimnázium, valamint a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium („kicsik” és nagyok” csoportja) is.

Az iskolai csoportokat mentorokként idén Kozáry Ferenc, Kerkay Rita, Tűzkő Sándor, Kelemen István, Juhász Illés, Láposi Réka, Závodszky Noémi, Keller János, Somos Ákos és dr. Matuz János segítették.

Az előadás az Atlantisz program keretében valósult meg, amelyet Matuz János még Szolnokon, a Szigligeti Színház dramaturgjaként talált ki. Az „Atlantisz” egy művészeti nevelési projekt, melynek célja, hogy közelebb hozza a színházat a gyerekekhez. A program alsó tagozattól 18-19 éves korig egyfajta színházi rendszerben tartja a potenciális közönséget, méghozzá úgy, hogy színházon belüli és színházon kívüli aktivitásokat kínálnak nekik.Az előadott jeleneteket zsűri is értékelte, a zsűri elnöke Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere volt. A zsűriben helyet kapott Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerület igazgatója; Földi Zoltán, a Felsővárosi Általános Iskola igazgatója és dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója is. „Szerettünk volna valamivel kedveskedni minden résztvevő diáknak, a felkészítő tanároknak és az iskoláknak, akik évről évre színvonalas produkcióval örvendeztetnek meg bennünket, bizonyítva például azt, hogy miért van szükség arra, hogy Arany János tanítsák a magyar irodalom órákon és miért van szükség a Toldira.” - fogalmazott a zsűri döntésének ismertetése előtt Cser-Palkovics András polgármester. 

A polgármester bejelentette, hogy minden iskolának, amelyik részt vett a produkcióban egyenként 100 ezer forint támogatást biztosítanak, az összeg felhasználásával kapcsolatban az egyetlen kikötés, hogy közösségi programokra kell elkölteni.

A fantasztikus este legizgalmasabb része a zsűri döntésének ismertetése volt. A legeredetibb ötlet díjat a a Szabolcs Vezér Gimnázium csapata, a legjobb előadás díjat pedig a a Ciszterci Szent István Gimnázium kapta, míg a legjobb rendezésért a Kodolányi Gimnázium kapott elismerést. A zsűrielnök különdíját az az Árpád Szakgimnázium, a zsűri különdíját az Arany János Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény kapta. A legjobb koreográfia a Tóparti Gimnáziumé lett, a „költői előadásmód” díját pedig a Teleki kapta.

Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00