-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Tudós elmék és alkotásaik egy kiállításon
Vándorkiállítás nyílt a Tóparti Gimnáziumban szerdán délután, a Magyarországon született tudós elmék világraszóló eredményeiről. A 330 géniuszt és maradandó alkotásaikat bemutató tárlat anyagának összeállítását 2005-ben kezdte el dr. Pálfi Görgy, Lénárd Fülöp fizikai Nobel-díjának évfordulóján azzal a céllal, hogy az oktatási és művelődési intézmények figyelmét a magyar származású tudósokra és eredményeikre irányítsa.
2017.02.15. 17:52 |
Vándorkiállítás nyílt a Tóparti Gimnáziumban szerdán délután, a Magyarországon született tudós elmék világraszóló eredményeiről. A 330 géniuszt és maradandó alkotásaikat bemutató tárlat anyagának összeállítását 2005-ben kezdte el dr. Pálfi Görgy, Lénárd Fülöp fizikai Nobel-díjának évfordulóján azzal a céllal, hogy az oktatási és művelődési intézmények figyelmét a magyar származású tudósokra és eredményeikre irányítsa.
A Kárpát-medence Természeti Értékeiért Alapítvány és a Magyarok Világszövetsége szervezésében Tudománytörténeti Vándorkiállítás nyílt szerdán délután a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziumban, szervesen illeszkedve az intézményben működő STEM-programhoz (Science, Technology, Engineering and Mathematics – tudomány, technológia, műszaki tudományok és matematika). A Magyarországon született tudós elmék világraszóló eredményeiről szóló tárlat tablóképei dr. habil. Pálfi György humán biológus 16 éves kutatómunkájából születtek.
Dr. Vizi László Tamásné igazgató köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy a különleges gyűjteményt – amely ismereteket gyarapít, magyar tudósok és feltalálók emléke előtt tiszteleg és erősíti a magyarságtudatot – az iskolában is kiállítják. A tárlatot dr. Boór Ferenc műegyetemi tudományos munkatárs, a Magyarok Világszövetsége Fejér Megyei Szervezetének elnöke nyitotta meg. A magyar származású géniuszokat méltatta, akik rangos helyet foglalnak el a nemzetközi tudományos életben. A megnyitón résztvevő fiatalokat arra biztatta, hogy merjenek nagyok lenni az elődökre figyelve, bízzanak magukban és tanuljanak az eredményességért. Konkrét példaként említette, hogy a világon a negyedik legnagyobb számban eladott Volkswagen vagy a sebességváltó magyar tervezőknek köszönhető. Dr. Boór Ferenc ismertette az Országos Tudománytörténeti Szakmai Verseny felhívását – melynek megyei fordulójára májusban kerül sor Székesfehérváron –, és sok sikert kívánt a diákoknak.
A tárlat anyagának összeállítását 2005-ben kezdte el dr. Pálfi Görgy, Lénárd Fülöp fizikai Nobel-díjának évfordulóján azzal a céllal, hogy az oktatási és művelődési intézmények figyelmét a magyar származású tudósokra és eredményeikre irányítsa. Lénárd Fülöp alkotta meg az első atommodellt, a katódsugárzással elért eredményei vezettek az embergyógyászatban nélkülözhetetlen röntgen felfedezéséhez – ő volt 1905-ben az első magyar Nobel-díjjal elismert tudós, az őt követők között Bárány Róbert, Szent-Györgyi Albert, Hevesy György, Békésy György, Gábor Dénes és Majláth Judit érdemei is megjelennek a tablókon. A kiállítás anyagában a közlekedési vívmányok, valamint a különböző tudományterületeken elért eredményes magyar géniuszok is szerepelnek, valamint a felfedezések és találmányok tablóin megtalálhatjuk a Rubik-kockát, az üvegbetont, a világon létező egyetlen olyan testet, amelynek két súlypontja van vagy a napenergiával fűtött lakóházat.
A tárlat mottója Kossuthtól származik: „Mert vannak dolgok, melyeknek emlékezete nélkül nincsen jövendő.” A fiatalok, szüleik, az érdeklődő felnőttek és a pedagógusok a kiállítást március 3-ig térítésmentesen tekinthetik meg a Tópartiban az iskola nyitvatartási idejében, majd a tablókat a Vasvári Pál Gimnáziumba viszik tovább.