-
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
120 éve csodájára jár a világ: Halasi Csipke kiállítás nyílt a Szent István Művelődési Házban
A Magyarország déli részén található Kiskunhalason már több mint 120 éves hagyománya van a Halasi Csipke varrásának. A varrott csipke hazai meghonosítására több sikeres kísérlet is volt a XIX. és XX. század fordulóján, azonban valamennyit felülmúlta a Halasi Csipke. Dékáni Árpád terveit először Markovits Mária valósította meg, a különleges művek pedig elkezdték világhódító útjukat. Az évtizedek alatt Kiskunhalas városának büszkesége Magyarország kiemelt protokollajándékává lépett elő: többek között II. János Pál pápa és IV. Károly is kapott belőle.
A Halasi Csipke fénykorát az 1930-as évek jelentették, amikor is 1935-ben megépült a Csipkeház, mely 1939-ben új szárnnyal bővült. 2010 óta a Magyar Szellemi Kulturális Örökség része, 2014 óta pedig a Hungarikumok közé tartozik.
A Székesfehérvári Királyi Napok programjai közé tökéletesen illeszkedő kiállítást a Hermann László Zeneiskola növendékei Varró János népzenész és Berki Lilla népdalénekes kíséretében, Pesovár Ferenc gyűjtéséből származó mezőföldi dalokkal és a Szent István-dallal nyitották meg.
Székesfehérvár képviseletében dr. Cser-Palkovics András polgármester és Lehrner Zsolt alpolgármester vett részt a megnyitón. „A Királyi Napok rendezvénysorozat a város egyik legfontosabb időszaka. Ez pedig akkor működik és akkor tud sok élményt, értéket adni, ha minél több közösség csatlakozik, és emeli a színvonalát.” – fejezte ki háláját a kiállítás Székesfehérvárra hívásáért az Egyházmegyének dr. Cser-Palkovics András polgármester. Ahogy a városvezető fogalmazott: egy olyan minőség érkezett most a városba, amire az egész ország büszke lehet mind a bemutató, mind a kiállítás tekintetében.
Pajor Kálmán, a Halasi Csipke Közalapítvány kuratóriumi elnöke átfogó történelmi előadást tartott a Halasi Csipke kezdeteiről. A kuratóriumi elnök a kiállításon megtalálható valamennyi csipkéről érdekességekkel tudott beszámolni. Mint elmondta, nem sok manufaktúra dicsekedhet azzal, hogy 120 éve ugyanazzal a technológiával dolgozik és ugyanúgy a csodájára járnak a világban. Érdekesség, ami jól jelzi a kiskunhalasi technológia sikerét, hogy az egyik legelső csipke rögtön az Egyesült Államokban kötött ki: az egykori elnök, Theodore Roosevelt lánya gyűjteményében megtalálható volt egy különleges csipkelegyező.
A megnyitó lezárásaként Hrivnák Tünde divattervező Érték és Szépség - BY ME Miracle elnevezésű ruhakollekciójának bemutatóját láthatta a közönség. A ruhák különleges eseményekre és igényes hétköznapi viseletre is alkalmasak, ötvözve a 21. század újdonságait és a Halasi Csipke tradícióit. A kiállítás szeptember 7-ig látogatható a Szent Korona Galériában.