-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Aranybulla 1222 - Egerházi Attila levele az ünnepi előadásról
Tisztelt Közönségünk!
Az Aranybullát II. András a székesfehérvári országgyűlésen adta ki 1222-ben. Mivel történelmünk ezen jeles eseménye szeretett városunkhoz kötődik, úgy gondoltuk, Székesfehérváron méltó módon kell megünnepelnünk az Aranybulla kiadásának 800-ik évfordulóját. A királyok városának gazdag kulturális élete és kiterjedt intézményrendszere lehetőséget nyújt számunkra, hogy egy összművészeti produkcióval emlékezzünk történelmünk ezen fontos eseményére.
Az ünnepi produkcióban városunk legjelentősebb művészeti intézményeinek művészei együtt lépnek színpadra az évfordulóra elkészült zenés történelmi játékban. Az összefogás részesei: a Vörösmarty Színház, a produkciót létrehozó Székesfehérvári Balett Színház, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Táncegyesület, valamint a Vox Mirabilis Kamarakórus. A fenti intézmények, illetve társulatok mellett egy szcenírozott installációval képviselteti magát a Szent István Király Múzeum is.
Alkotói stáblista:
Rendező: Egerházi Attila
Dramaturg és társrendező: Somogyi Szilárd
Történelmi és irodalmi konzultáns: L.Simon László
Librettó: L.Simon László, Somogyi Szilárd
Zeneszerző: Kocsák Tibor
Koreográfia: Egerházi Attila, Majoros Róbert
Koreográfus asszisztens: Cristina Porres Mormeneo
Színpadkép: Egerházi Attila
Díszlet és jelmezterv: Herman Anett, Pajor Patrícia
Fényterv: Egerházi Attila
Média művész: Falvay Miklós
Muzeológus: Pokrovenszki Krisztián
Kreatív producer: Dr. Herczeg Tamás
A szereposztás:
I. András: Sarádi Zsolt
Ciszterci szerzetes: Horváth Dániel
Gertrúd, II. András első felesége: Váradi Eszter Sára
Jolánta, II. András második felesége: Váradi Eszter Sára
Bánk bán: Sághy Tamás
Petur: Keller János
Gyula, Magyarország nádora: Sághy Tamás
Első nemes: Gábor Márkó
Második nemes: Soós Máté
Harmadik nemes: Gyurcsok Buda
Negyedik nemes: Ruff Roland
Ötödik nemes: Horváth Dániel
Szent István király: Sasvári Sándor
Werbőczy István hangja: Horváth Dániel
Király fegyveres őrei
Udvarhölgyek
Közreműködők: Székesfehérvári Balett Színház táncművészei, a Vox Mirabilis Kamarakórus, Alba Regia Szimfonikus Zenekar zenészei, Alba Regia Táncegyesület néptáncosai.
Az ünnepi előadáshoz tartalmas szórakozást kívánok!
Egerházi Attila a Székesfehérvári Balett Színház igazgatója, az Aranybulla 800 ünnepi előadás rendezője.