-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
130 esztendeje születtek a Ferenczy ikertestvérek
A Városi Képtár – Deák Gyűjtemény összesen harminc műalkotást őriz a ma 130 éve született Ferenczy ikertestvérek hagyatékából. A művészi alázat ikertestvérei című blogbejegyzésben Szűcs Erzsébet művészettörténész a helyi gyűjtemény alapján mutatja be Ferenczy Noémi gobelinművészt és Ferenczy Béni szobrászt.
A hét gobelinterv mellett a szobrok, egy relief, az érmek és a rajzok több évtizedet ölelnek át, ahogy Kovács Péter és Kovalovszky Márta gyűjtőmunkája is. A bejegyzés az első, 1964-estől feleleveníti az itt rendezett Ferenczy-kiállításokat, a hozzájuk kapcsolódó kurátori bevezetők, tanulmányok jellemző megállapításaival. Ferenczy Noémi munkáihoz a „lassan mozduló, nyugalmas mikrokozmosz” vagy a „gyengéd, derűs és költői világ” kifejezéseket, Ferenczy Béni műveihez pedig az alábbi gondolatot kapcsolja: „Alakjainak először mintha az idegrendszerét, érzelmeit, gondolatait tapintaná le, s csak utána öltöztetné őket ingerlőén puha és dús formákba.”
A cikk a Lakatos utcában elhelyezett Játszó gyermekek című szobrot ajánlja végül a művészetszerető közönség figyelmébe. A teljes írás a SZIKM blogjában olvasható.