-
Újévi keddcsináló
Idén is folytatódik a Viktória Pódium „keddcsináló kultúrmix” című programsorozat. A Viktória Rehabilitációs Központban 2025. január 7-én 18.00 órakor kezdődő eseményen Vörös Janka jazzénekes, dr. Demeter Zsófia történész és Kiszely Krisztián fotóművész-grafikus lesznek a vendégek.
2025.01.03. -
BIDF 2025
Január utolsó napjaiban országszerte 11 városban, így Székesfehérváron is láthatóak lesznek a tavalyi év legtöbb díjat nyert dokumentumfilmjei a világ minden tájáról. A vetítések után városunkban elismert szakértőkkel beszélgetnek és járják körbe a filmek által felvetett témákat január 30-a és február 2-a között.
2025.01.03. -
Újévi koncert Strausszal
Ebben az esztendőben is a Vörösmarty Színház adott otthont az Alba Regia Szimfonikus Zenekar újévi koncertjének. Idén Ifj. Johann Strauss műveivel köszöntötték a zeneszerző születésének 200. évfordulóját.
2025.01.02. -
Szentmise Szűz Mária Isten anyja ünnepén
Január elsején, Szűz Mária istenanyaságának ünnepén szentmisére várták a híveket a Szent István Székesegyházba. Az újévi szentmisét Spányi Antal megyéspüspök celebrálta.
2025.01.02.
35 éve még működő gyógyszertár volt a Fekete Sas Patika
A régi, XVIII. századi patikák közül a székesfehérvári Fekete Sas működött legtovább eredeti funkciójában. A modern követelményeknek, azonban már egyre kevésbé felelt meg, így 1971-ben bezárták és a két évszázad alatt meglehetősen megrokkant berendezést restaurálták. Az eredeti berendezéssel nagyjából egykorú a felszerelés egy része, mely szintén megtekinthető az állandó kiállításon. Még a jezsuiták készítették a kiemelkedően szép gyógyszerprést a hozzá tartozó rézmozsárral, s talán az ő idejükből származnak a szépen festett fatégelyek is.
A régi, XVIII. századi patikák közül a székesfehérvári Fekete Sas működött legtovább eredeti funkciójában. A modern követelményeknek, azonban már egyre kevésbé felelt meg, így 1971-ben bezárták, s a két évszázad alatt meglehetősen megrokkant berendezést restaurálták.
négy nyelven beszélő patikust küldtek a jeszuiták a városba
A székesfehérvári Fekete Sas patika barokk berendezését a jezsuita faragóműhely készítette el 1758-ban. Patikájuk azonban már korábban is volt a jezsuitáknak. Vanossi Antal, a székesfehérvári építkezések mecénása 1746-ban írja a rendházfőnöknek, hogy egy németül, magyarul, szlovénül és latinul jól beszélő patikust küld a városba: Johannes Maschner apothecarius személyében. 1748-ban őt Hill Mátyás váltotta fel, aki a jezsuita rend feloszlatása(1773) után is megmaradt a patika vezetőjének.
az árverés után került a Fekete Sas Patika a mai helyére
1776-ban a rendházba pálos rendi atyák költöztek, de a patika berendezése már korábban árverezésre került. Walter Ferenc, a Fekete Sas Patika első világi tulajdonosa ekkor szállíttatta át az utca túlsó oldalára (mai helyére) a páratlan szépségű bútorzatot.
1971-ig működött a patika
A régi, XVIII. századi patikák közül a székesfehérvári Fekete Sas működött legtovább eredeti funkciójában. A modern követelményeknek azonban már egyre kevésbé felelt meg. 1971-ben bezárták, s a két évszázad alatt meglehetősen megrokkant berendezést restaurálták.
saját asztalosműhelye volt a rendháznak
A XVII-XVIII. században a magyarországi szerzetesrendek templomaik, rendházaik berendezését többnyire saját asztalos- és faragómestereikkel készíttették el. A jezsuita műhelyben dolgozó, úgynevezett laikus testvérek vezetője Baumgartner Bernát (1701-1773 után) volt 1749-től jó néhány éven át. Az ő nevéhez fűződik az oltárok asztalos- és szobrászmunkáinak tervezése és kivitelezése (1750-1758), padjainak faragása (1760) és a - XVII. században sajnálatos módon elkallódott - ebédlőberendezés elkészítése is (1759), a kolostor udvari szárnyában álló refektórium számára.
a jezsuitáktól maradtak a festett gyógyszeres tégelyek
Az eredeti berendezéssel nagyjából egykorú a felszerelés egy része, mely szintén megtekinthető az állandó kiállításon. Még a jezsuiták készítették a kiemelkedően szép gyógyszerprést a hozzá tartozó rézmozsárral, s talán az ő idejükből származnak a szépen festett fatégelyek is.
150 éve áll egy helyen az asztal
Az egykori barokk táraasztalt - melynek sajnos emléke sem maradt fent - a XIX. század első harmadában cserélték fel a mai, empire stílusú, patkó alakú pulttal. Ma már természetesen ez a darab is elválaszthatatlan része a patika történetének, hiszen ez is másfél száz éve áll már a barokk szekrények között.