-
Kiberbiztonság
A kiberbiztonsági incidensek 74 százalékát emberi mulasztás okozza - hangzott el a pedagógusok számára szervezett onlinebiztonsági workshopon. A Kyndryl finanszírozásával az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar oktatói szerveztek háromrészes workshopsorozatot, ahol a pedagógusokat, az általános- és a középiskolás diákokat készítik fel a kibertér biztonságos használatára.
2025.02.14. -
Költségvetés 2025.
Elkészült Székesfehérvár 2025. évi költségvetésének tervezete. Cél a város kiegyensúlyozott működése, amelyben a fejlesztésekre, a munkavállalók anyagi megbecsülésére és tartalékképzésre is jelentős összeg jut. A költségvetési tervezetet pénteken nyújtotta át dr. Bóka Viktor címzetes főjegyző dr. Cser-Palkovics András polgármesternek.Részletek és letölthető dokumentumok a cikkben!
2025.02.14. -
Elkészült a költségvetés
Biztonságos és stabil működést, fejlesztéseket tartalmaz Székesfehérvár 2025-ös költségvetése. A tervezetet február 21-ei ülésén tárgyalja a közgyűlés.
2025.02.14. -
Boldogság a Szent Kristóf közösségben
Újabb 12 fogyatékossággal élő fiatal talált otthonra a Szent Kristóf Ház legújabb lakóotthonában.
2025.02.14.
58 pontos javaslatcsomag elfogadásával zárult az Országos Diákparlament Székesfehérváron
![58 pontos javaslatcsomag elfogadásával zárult az Országos Diákparlament Székesfehérváron](/_upload/images/news/73639/Orszagos_Diakparlament_0326-0121.jpg)
Az Országos Diákparlament 58 pontos ajánlása - LETÖLTÉS (.docx)
Az Országos Diákparlamentet 2014, 2017 és 2020 után negyedik alkalommal rendezték meg Székesfehérváron a megyéket képviselő mintegy 120 fiatal részvételével.
![Plenáris üléssel zárult az Országos Diákparlament Fehérváron](/_upload/images/medialibrary/73640/Orszagos_Diakparlament_0326-0036.jpg)
A diákok a pénteki nyitó plenáris ülést követően szombaton szekcióüléseken tárgyaltak az oktatás és diákélet mindennapjait érintő fontos kérdésekről, hogy megfogalmazhassák javaslataikat a döntéshozók számára. Az ODP munkája végül egy 58 pontos ajánlás elfogadásával zárult.
Az ODP-t sajtótájékoztatón értékelte dr. Cser-Palkovics András polgármester, a diákokat képviselő Csomor Boldizsár, az Országos Diáktanács tagja és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár.
„Érdemi konzultáció, párbeszéd, vita alakult ki és nagyon komoly tartalmi munka zajlott az elmúlt napokban Székesfehérváron. Nagy büszkeség számunkra, hogy házigazdaként negyedik alkalommal ismét otthont adhattunk az Országos Diákparlamentnek. Remélem, hogy a fiatalok a jövőben visszatérek hozzánk, mert élmény hallgatni, ahogy érvelnek és elmondják, hogy milyen kérdések, problémák foglalkoztatják őket. Tiszteljük meg a diákokat azzal, hogy komolyan kezeljük őket!” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András polgármester a sajtótájékoztatón.
„Nagyon jó lehetőség, hogy rendelkezésünkre áll egy olyan fórum, ahol egyeztetni tudunk a felsővezetéssel és meghallgatnak minket. (…) Fontos, hogy szócsőként tudunk működni, és az érdekképviselet a fiatalok körében éppúgy tud működni, mint a felnőttek világában.” – fogalmazott a fiatalok képviseletében a Győr-Moson-Sopron vármegyei Csomor Boldizsár, az Országos Diáktanács tagja, aki köszönetét fejezte ki Székesfehérvárnak az ODT sikeres lebonyolításáért. Elmondta, hogy a szekcióüléseken mintegy 300 pontot fogalmaztak meg, melyeket az elmúlt éjszaka 58-ra redukáltak. A tárgyalás alatt a programpontokat témákra bontották, majd munkacsoportokra osztva vitatták meg azokat. A listát alaposan átbeszélték, kijelölték a prioritásokat, végül sikerült összeállítaniuk azt a javaslatcsomagot, melyet vita nélkül elfogadtak.
Csomor Boldizsár a Nemzeti Alaptanterv finomítására irányuló ajánlásokat nevezte a legfontosabbnak. Javasolták többek között, hogy a történelem érettségi esetén kronológiával ellátott atlasz használható legyen, valamint az idegen nyelvű atlasz használatát idegen nyelvű történelem érettségi esetén. Szintén fontos ajánlás, hogy a köznevelési intézményekben tanuló diákok kapjanak tanulmányi alapú ösztöndíjat.
„Magyarországon adott a diákok érdekképviselete, hogy a kormány „becsatornázza” a fiatalok kívánságait az oktatáspolitika alakításába. Kétévente ülésezik az Országos Diákparlament, emellett pedig működik az Országos Diáktanács intézménye, mellyel havi-kéthavi rendszerességgel tárgyalunk. A munkamegosztás szerint az ODP ajánlásokat fogalmaz meg, melyeket ezután az ODT és az oktatási kormányzat tárgyal. Ismertetik az álláspontjaikat, eszmét cserélnek, és a kormány igyekszik végrehajtani azt, amit lehet. A 2020-as ODT ajánlásoknak több mint a felét megvalósítottuk! A most elfogadott 58 pontos lista biztosítja a keretét az ODT és az oktatási döntéshozók következő kétéves munkájának.” – emelte ki Maruzsa Zoltán. A köznevelésért felelős államtitkár sikeresnek ítélte az elmúlt napokat, tapasztalatai szerint a delegáltak felkészültek, talpraesettek voltak, és kiváló együttműködés alakult ki közöttük, melynek eredményeként létrejött a többség által támogatott ajánláscsomag.