-
Mikulás a Belvárosban
A fehérvári gyerekek idén is találkozhatnak a Mikulással a belvárosban december 6-án: a Mikulásváró családi délután 16.00 órakor kezdődik a Városház téren rengeteg játékkal, mókával – és a színpadon a gyerekek is szerepet kapnak. A programot a Szabad Színház Az elcserélt ajándékok című interaktív műsora indítja, ez gyerekeknek és gyermeklelkű felnőtteknek egyaránt szól.
2024.11.26. -
Minden a madáretetésről
Felelősségteljesen elkezdhető madaraink téli etetési időszaka, aki úgy gondolja, hogy szívesen segít nekik átvészelni a telet, az tavaszig ne hagyja abba a mindennapos gondoskodást. Vízimadaraink etetésével azonban minden évszakban csak árthatunk, ezt mellőzzük a madarak egészségének megőrzése érdekében télen is!
2024.11.26. -
Csajok program Öreghegyen
A hölgyek érdeklődésre számot tartó eseményt rendez a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ az Öreghegyi Közösségi Házban november 28-án, csütörtökön. Parfümkészítés, sminkkommandó és jóga várja az érdeklődőket a Csütörtöki Csak Csajok fél hatkor kezdődő programján.
2024.11.26. -
Gyerekjóga az állatvédelemért
Gyerekeket és szülőket vár november 30-án, szombaton gyerekjóga órára Bódor Emőke tanító, jógaoktató. A Deák Ferenc utcai Tornáriumban délután 2 órakor kezdődő esemény jótékonysági célt szolgál, a befolyt adományokat a Szurkolók az Állatokért Alapítványnak ajánlja fel a szervező.
2024.11.26.
6+1 tipp a legjobb tablet kiválasztásához
Mobilok és laptopok között
Az asztali számítógépek megjelenése után megérkeztek a laptopok, amelyekkel hordozhatóvá vált a számítástechnika. Újabb lépést aztán az okostelefonok érkezése jelentett, amelyek a korábbi mobiloktól eltérően már amolyan mini számítógépekké fejlődtek, és a mobilinternet segítségével bárhol, bármikor elérhetővé tették a korábban csak otthon használható funkciókat.
Idővel azonban kiderült, hogy vannak olyan tevékenységek és funkciók, amelyek egyik meglévő eszköztípuson sem ideálisak. A telefonok kijelzője nem túl nagy, ezért hiába tudunk rajtuk appokat futtatni, néha egyszerűen kevés a hely a megjelenítésükhöz vagy a használatukhoz. Ha pedig emiatt laptopot használnánk, az sokszor kényelmetlen a kihajtható billentyűzet, a nagyobb méret vagy a menet közbeni vezérlési nehézségek miatt. A tabletek megjelenése jól oldotta fel ezeket a problémákat:
• A laptopoknál kisebbek és kompaktabbak, ezért jól szállíthatók, akár tömegközlekedésen vagy az utcán is könnyen kezelhetők
• Az érintőkijelzős vezérlés egyszerű és sokak által érthető, a felépítésük és logikájuk miatt olyanok is könnyebben beletanulnak a használatukba, akiknek egy laptop már bonyolult lehet
• A mobilokhoz hasonló rendszert és működést kapunk, de a szemnek kényelmesebb, nagyobb méretű kijelzővel
• A nagyobb méret gyakran a mobiloknál hosszabb akkumulátoros üzemidőt adhat
Egy tablet, sok élethelyzet
Többféle olyan helyzet adódhat, amikor egy tablet tökéletes választás. A nagy kijelzővel, viszont kompakt kialakítással rendelkező eszközök nagyszerű szórakoztató központként funkcionálhatnak repülőn, vonaton, az autó hátsó ülésén, hiszen alig vesznek el helyet és mégis szép felbontásban, jó minőségben játszanak le filmet, és még a mobiljátékokat is szinte konzolos élménnyé teszik.
Munka közben is ideális lehet egy tablet, ha csak annyi a dolgunk, hogy utazás közben gyorsan átnézünk egy nekünk küldött táblázatot, néhány gyors megjegyzéssel látunk el egy dokumentumot vagy pár mondatban válaszolunk egy e-mailre. Okos kiegészítőkkel, például felcsatolható billentyűzettel vagy érintőtollal pedig akár mini laptoppá is alakíthatjuk, illetve speciális feladatokra is alkalmassá tehetjük, mint a grafikai munkák vagy a tervezés.
Milyen tulajdonságok alapján válasszunk tabletet?
Mielőtt tabletet vásárolnánk, érdemes végiggondolni, mire használjuk majd leginkább, majd pedig az alábbi szempontokat mérlegelni, hogy valóban azt a modellt találhassuk meg, amely a leginkább megfelelő számunkra:
• Méret
• Kijelző felbontása
• A hardver tulajdonságai
• Tárhely mérete
• Operációs rendszer és szoftverek
• Kommunikációs lehetőségek
• Akkumulátor
• Opcionális kiegészítők
Melyik tulajdonság kapcsán mire érdemes figyelni?
1. Méret
A tableteket általában 8 hüvelyk (kb. 20 cm) és 12 hüvelyk (kb. 30,5 cm) közötti képátlós kijelzővel készítik. Ez persze meghatározza a teljes eszköz méretét is. Ha tehát nincs szükségünk nagy kijelzőre, épp csak a mobilnál kicsit szélesebbet keresünk, elég a kisebb modell is, amelyet így könnyebb hordozni - akár egy mellényzsebben is.
2. Felbontás
A kijelzőnél nem csak a méret számít. Ha fontos számunkra a filmek, videók részletessége, érdemes fullHD, vagy ennél is nagyobb felbontású megjelenítőt keresni, de ha csak egy kiegészítő munkaeszközként, gyors kommunikációs segédként használnánk a tabletet, akár a HD (720p) is elegendő lehet.
3. Hardver
Bár a tabletek nagyobbak a mobiloknál, ez nem feltétlenül jelenti, hogy gyorsabbak vagy erősebbek is. Érdemes előre megnézni, milyen rendszerchippel és egyéb hardveres tulajdonságokkal rendelkezik a kiszemeltünk, hiszen, ha komolyabb játékokat, tervező vagy videóvágó appokat használnánk, egy gyengébb modell már akadozhat.
4. Tárhely
Ha csak egy nagyobb kijelzős mobilként tekintünk a tabletre, akár kisebb tárhely is elegendő lehet, de ha például utazásokra szeretnénk feltölteni sokféle filmmel és sorozat-évaddal, esetleg a munkánk miatt várható, hogy sok tartalom keletkezik használat közben, mindenképp válasszunk nagyobb tárhellyel szerelt modelleket. Az sem hátrány, ha a tableten van bővítőkártyás lehetőség, ilyenkor legtöbbször microSD kártyákat használhatunk arra, hogy a tárhely összességét megnöveljük.
5. Operációs rendszer és szoftverek
Egyrészt előre gondoljuk el, milyen operációs rendszerre lesz szükségünk. Az Apple tabletek, vagyis az iPad modellek az iOS rendszert használják, a legtöbb egyéb gyártó az Androidot alkalmazza, és akadnak olyanok, akik saját rendszerrel szállítják a tableteket (ilyen például a Huawei tableteken a HMS, ami egy Androidra épülő, de attól valamelyest eltérő rendszer). Érdemes olyan modellt választani, amelyen az operációs rendszer megegyezik más eszközeinken futóval, hiszen egy iPhone-nal könnyebben kapcsolatot talál egy iPad, míg egy Samsung vagy Xiaomi mobillal egy Androidos tabletet a legkönnyebb összeismertetni. Szintén nézzük meg, milyen alkalmazásokra lesz szükségünk, és ezek mely rendszerekre érhetők el - ne későn döbbenjünk rá, hogy a kedvencünk az új tablet rendszerén nem fut.
6. Akkumulátor
Egy tabletet gyakran tovább használunk egy telefonnál, amelyre csak időnként nézünk rá. Hosszú utakon filmezünk, játszunk, vagy akár munkaeszközként laptopot váltunk ki vele, ezért nem mindegy, meddig bírja az eszköz egy feltöltéssel. Az akku kapacitása is adhat támpontot, de a legtöbb esetben a gyártó előre megmondja, hogy nagyjából hány órát működik egy töltéssel a tablete. Érdemes megnézni, rendelkezik-e valamilyen gyorstöltési funkcióval, hiszen így még a lemerült eszközt is hamar újra üzembe lehet állítani.
+1. Opcionális kiegészítők
A tablet önmagában is sokrétű segítőtárs, de lehet ennél még több is: sokféle olyan extrát találhatunk, amellyel a tabletet sokrétűbbé, multifunkcióssá tehetjük anélkül, hogy ezzel feláldoznánk a könnyű és kompakt kivitelét. Akadnak például mágnesesen csatlakoztatható billentyűzetek, amelyekkel ideiglenesen mini laptoppá változnak az eszközök és még akár komolyabb irodai munkavégzésre is alkalmasak lesznek. Az érintőtollakkal pedig könnyebb a rajzolás, tervezés, finomabb mozdulatokat is alkalmazhatunk a kijelzőn. Tehát ha valami speciális feladatra választunk tabletet, nézzük meg, kapható-e hozzá a munkát könnyebbé, pontosabbá változtató kiegészítő.