-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
70 éves a Strand - szombaton ingyenes a belépés
A Fürdőigazgatóság és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata közös programot szervez augusztus 7-én, szombaton a Csitáry G. Emil Strandfürdő és Uszoda 70. születésnapjára. Ennek keretében 10 órakor felavatják az Árkád Galériát (régi, árkádos bejáratnál), majd az Uszoda falán elhelyezett emléktáblánál koszorúzással emlékeznek meg a 70 évvel ezelőtti megnyitásról. 10.30 órától vizi-show, 15 órától pedig színpadi programok várják a közönséget. Az ünnepi évfordulóra tekintettel szombaton a strandra ingyenes a belépés!
A Fürdőigazgatóság és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata közös programot szervez augusztus 7-én, szombaton a Csitáry G. Emil Strandfürdő és Uszoda 70. születésnapjára. Ennek keretében 10 órakor felavatják az Árkád Galériát (régi, árkádos bejáratnál), majd az Uszoda falán elhelyezett emléktáblánál koszorúzással emlékeznek meg a 70 évvel ezelőtti megnyitásról. 10.30 órától vizi-show, 15 órától pedig színpadi programok várják a közönséget. Az ünnepi évfordulóra tekintettel szombaton a strandra ingyenes a belépés!
Ha székesfehérvári fürdőkultúráról van szó, nem csak az Árpád-fürdőre kell gondolni, ugyanis a 30-as évek egyik legkorszerűbb magyarországi versenyuszodája a jelenlegi strand medencéje volt. A polgárok a Városmajornál lévő Malomcsatorna-szakaszon találták meg a fürdési lehetőséget. Itt a vízimalom felduzzasztott bő és akkor még tiszta vizét "háromkrajcáros fürdőnek" nevezték, noha hivatalos neve Városi közfürdő volt. Az 1910-es években e mellett csak a régi gőz- és kádfürdők működtek a Rózsás ligetben és a belvárosban a Lakatos, régi nevén Fürdő utcában...
A strand építkezése az 1930-as évek közepén folyt a Malomcsatorna befedése után, először azonban a Sóstón akartak közfürdőt építeni. A strand felépítése a Csitáry-éra egyik legnagyobb beruházása volt, ami a korszakban jól felszerelt versenyuszodának számított. A székesfehérváriak azonban az első tapasztalatok alapján jobban kedvelték annak éttermét, ezt később lebontották.
A strandon jelenleg három medence szolgálja a székesfehérváriak kikapcsolódását: kettő "normál" mélységű és egy pancsoló -mondja Ferenczy Géza a fürdő vezetője. Az 50 méteres nagy medence, azonban 1982 óta már fél méterrel rövidebb, ugyanis már ebben az esztendőben ún. tölts-üríts rendszert építettek. Ekkor még a vízmű volt az üzemeltetője az intézménynek, akárcsak az Árpád-fürdőnek. Az egész medencét átalakították feszített víztükröt eredményező vízforgató-, tisztítórendszerrel látták el. A vizet egy évben egyszer elegendő cserélni, mivel folyamatosan pótolják a hiányzó mennyiséget és a tisztító berendezés az országban az egyik legjobbnak számít, fűteni is lehet vele a vizet, amire a hűvösebb napokon szükség is van, bármilyen meglepő ekkor is sokan találnak itt pihenést.
Az Állami Népegészségügyi- és Tisztiorvosi Szolgálat előírja, hogy csak olyan medencék üzemelhetnek a jövőben ahol van vízforgató rendszer, ezért a gyerekeknek épített pancsolót is korszerűsítették már tavaly. Egy vállalkozó 12 millió forintos árajánlatát nem fogadta el a fürdő vezetősége, így saját maguk 5 millióból kivitelezték a korszerűsítést. A munkálatok közepette egy rendkívül szerencsés kimenetelű baleset is történt, ugyanis a Huszár születik nevű jellegzetes szobor egy erősebb széllökés hatására ledőlt a talapzatról. A Bory Jenő által készített alkotásra egyébként gyerekek is felmásznak, ha az úszómester nem látja. A szobor nem volt rögzítve a talapzathoz amit nem tudtak, mert hetven éve nem mozdították már. A szerencsés "dőlés" során az alkotás nem sérült meg, arról a hatvanas években rákerült festéket Kocsis Balázs restaurátor távolította el, így hétfő reggel óta eredeti szépségében látható a Huszár születik Bory szobor.
A nyári szezonban nem ritka, hogy 3500-anlátogatnak ki egyetlen nap leforgása alatt a strandra, azonban ha a napi 2500 ember megy el fürdőzni akkor már telítettnek mondható a hely, az idén sajnos az időjárás miatt jóval kevesebb vendég van az strandon, így a költségvetés is jelentősen kevesebb lett. A vízminőséggel semmilyen probléma nem volt még, az ANTSZ gyakran ellenőrzi a vizet a Fürdőigazgatóság kérésére és mindig kiválónak találták -Ferenczy Géza azt mondja, hogy tisztább -és mentes minden szerves anyagtól- mint a csapi víz. A biztonságra is ügyelnek, három biztonsági őrt foglalkoztatnak és az úszómesterek is belátják az egész medencét, szigorúan figyelnek a fürdőzőkre, főleg a gyerekekre.