-
Erzsébet napja van - Árpád-házi Szent Erzsébetet is ünnepeljük november 19-én
Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepét 1670-ben vették föl a római naptárba temetésének napjára, november 19-ére. Az 1969-es naptárreform alkalmával ünnepét visszatették november 17-ére, halálának napjára, Magyarországon azonban maradt az eredeti napon. Szent Erzsébet, II. András gyermeke.
2024.11.19. -
A GMO-król az MCC-ben
November 21-én csütörtökön 17 órakor Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója tart előadást Székesfehérváron a genetikai módosításról és a GMO-król. A szakember ökológus, biotechnológus, a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont korábbi főigazgató-helyettese.
2024.11.18. -
Kötelességük az emlékezés
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható.
2024.11.19. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
A 15. Magyar-Német Biztonságpolitikai Szeminárium résztvevőit köszöntötték
A 15. Magyar-Német Biztonságpolitikai Szeminárium és Partnerségi Találkozó résztvevői érdekes előadást is hallhattak a Városházán Székesfehérvár katonaváros múltjáról és jelenéről.
Előadásában Dr. Vizi László Tamás történész, a Kodolányi János Főiskola oktatásigazgatási rektorhelyettese azt mutatta be, hogy a város alapításától kezdve milyen szerepet játszott a katonaság Székesfehérvár életében.
Kiemelte, hogy Fehérvár már alapításakor az ország egyik legfontosabb stratégiai területe volt , ennek oka, hogy a városon tucatnyi nemzetközi kereskedelmi útvonal haladt át.. A történész felidézte a tatárjárás időszakát és Székesfehérvár 1490-es ostromát is, amely a Mátyás király halála után kezdődött trónutódlási küzdelem egyik lényeges összecsapása volt. Szólt a török hódoltság időszakáról, a város visszafoglalásáról, valamint azokról a véres harcokról is, amelynek során a II. világháború végén legalább háromszor cserélt gazdát Fehérvár és a várost a földdel tették egyenlővé. Dr. Vizi László Tamás történész szólt arról is, hogy a kommunizmusban a szovjet hadsereg fontos állomáshelye volt a város, a rendszerváltás után pedig stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően ide települt az Összhaderőnemi Parancsnokság is.
A program folytatásaként a résztvevők közösen emlékeztek a II. világháború áldozataira a Szentlélek katonatemetőben.