-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
A csillagvizsgálóból is figyelhetjük a jövő keddi holdfogyatkozást
A következő hetekben több látványos és érdekes égi jelenségekben lehet részünk. Rövidesen teljes holdfogyatkozásban gyönyörködhetünk, a hónap közepén szabad szemes üstököst figyelhetünk meg, június elején pedig a Vénusz bolygó vonul át a Nap előtt.
Õseink nem nézték jó szemmel az égi változásokat, hiszen az égitestek rendszeresen visszatérő jelenségei segítségével mérték az időt, készítettek naptárt. Ennek alapján végezték a legfontosabb mezőgazdasági munkákat, és ennek megbízhatóságán múlott a sorsuk. Időszámításuk alapjául eleinte csak a Hold fényváltozásait tudták használni, így aztán nem csoda, hogy mennyire megdöbbentek, amikor az addig barátságosan mosolygó telihold lassan vérvörös színbe borult. A változás okára érdekes magyarázatokat találtak.
Az aztékok úgy gondolták, a Hold haragszik és tudomásukra szeretné hozni, hogy megbántották. Az inkák szerint valamilyen betegség érte. Peruban a fogyatkozás tartama alatt férfiak, nők és gyermekek együttes erővel jajveszékeltek és esedezve kérték a mennybéli hatalmakat, ne hagyják meghalni a holdat. Az eszkimók elrejtették élelmiszereiket és bezárták a házaikat, nehogy a Hold bemenjen. Létezett olyan elképzelés is, hogy fogyatkozáskor tulajdonképpen elalszik, ilyenkor dobokat kellett pörgetni, hogy felébredjen.
Kínában a fogyatkozást intő égi jelnek tartották a császár számára: vizsgálja meg lelkiismeretét és javuljon meg. Midőn a csillagász hozta a hírt, az udvar elzárkózással és böjtöléssel készült. A jelenség bekövetkeztekor az uralkodó saját kezűleg csapott lármát, a mandarinok pedig szorgalmasan lövöldöztek a levegőbe, hogy segítségére legyenek. Az a nézet, hogy a Napot és a Holdat fogyatkozásaik alkalmával meg kell szabadítani, hivatalos okmányokban is szerepelt.
A keresztény népeknél is találunk hasonló szokásokat. Harangoztak vihar idején, de fogyatkozáskor is kongattak. Amikor felszentelték a harangot, azon veszélyek között, melyet hivatott elhárítani, felsorolták a rémek árnyékát is. Ez annak az elképzelésnek a maradványa, hogy a Holdat fogyatkozáskor sötét szellemek falják fel. Magyar nyelvterületeken is általános néphit volt, hogy a fogyatkozást valamilyen állat okozza. A Mezőségben úgy tartották, hogy a kereszteletlenül elhalt gyermekek eszik a holdat. Az ókori görög csillagászok számára azonban világos volt, hogy az elsötétedést a Föld árnyéka okozza, sőt az árnyék ívéből arra következtettek, hogy a Föld gömb alakú. Ma már azt is tudjuk miért, hogyan és mikor figyelhetünk meg holdfogyatkozást.
Égi kísérőnknek nem világít magától, csak a Nap fényét veri vissza. Amikor azonban a Nap, a Föld és Hold egy síkba kerül, bolygónk árnyéka a Holdra vetül. Valójában bolygónk keringésének tükörképeként látjuk a Napot mozogni az égen az ún. ekliptika (azaz a fogyatkozás síkja) mentén. A Hold földkörüli pályája azonban 5 fokkal eltér ettől. Igaz havonta kétszer - az úgynevezett csomópontoknál - átlépi ezt a síkot, de nem mindig akkor, amikor teli- vagy újhold van. Márpedig holdfogyatkozás csak teleholdkor, napfogyatkozás pedig újholdkor lehetséges.
Május 4-én holdtölte lesz! Mivel kísérőnk földkörüli keringése során éppen ezen a napon jut a csomópontba, bele fog merülni a Föld árnyékkúpjába. Az elsötétedés soha nem teljes, mert bolygónk légkörrel is rendelkezik, ami szórja a fényt és ebből a Holdra is jut egy kicsi.
A jelenség éppen holdkeltekor kezdődik, de ekkor még csak nagy távcsővel követhető bolygónk árnyéka a Holdon. A már szabad szemmel is jól látható változások 20 óra 48 perckor kezdődnek, ekkor lép be égi kísérőnk az árnyék sötétebb részébe. A fogyatkozás leglátványosabb időszaka 20:52 és 23:08 közé esik, végül 01:10-kor nyeri vissza régi fényét.
A következő ilyen jelenségre fél évet kell várni. Október 28-án a hajnali órákban lehet megfigyelni a teljes holdfogyatkozást, utána pedig már csak 2006-ban, érdemes lesz tehát kihasználni a mostani lehetőséget.
A székesfehérvári csillagászok is lelkesen készülnek az eseményre. A Szabadművelődés Háza (Fürdő sor 3.) tetején található Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban kráter-kontaktusok mérnek, fotóznak és videófelvételek készítenek a szakkör tagjai. Természetesen a nagyközönséget is szívesen látják a csillagdában. 20 óra 30 perckor kezdődik a nyilvános bemutató, ahol mindenkit szeretettel várnak.