-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
„A digitalizáció itt van" - workshopot tartottak az okosváros képzésekről Székesfehérváron
A Digitális Jólét Nonprofit Kft. 2018 óta működteti a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Edutus Egyetem együttműködésében a digitális térségfejlesztési képzést.
A helyszínen és az online térben résztvevőket dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte. Ahogy a városvezető fogalmazott, a digitalizáció itt van velünk, és hatni fog azokra a szervezeti egységekre, akik a közügyeket intézik:
„Sokat beszélünk arról, hogy a digitalizáció hogyan jelenik meg a közigazgatásban, és hogyan lehetne ezt azokon a területeken végigvinni, ahol valóban erre szükség van. Egy biztos, hogy ehhez szakemberekre van szükség. Szüksége van a közigazgatásnak olyan szakemberekre, akik eleve ilyen típusú felsőoktatási tanulmányokat végeznek, valamint olyanokra, akiknek nem ez a fő hivatásuk, viszont a hivatásuk nagyban összefügg a digitalizációval.” A polgármester kiemelte: fontos, hogy nemzetközi jógyakorlatokat is megismerhessünk, a V4 együttműködés pedig jó felület ezeknek a gyakorlatoknak a bemutatására. A digitalizáció jó példájaként említette a pedagógusokat, akik az okostermek megjelenése óta ebben a témában is rendszeresen képzik magukat.
Dr. Gaál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője videóüzenetben köszöntötte a Civitas Sapiens workshop résztvevőit. A civitas sapiens jelentése, azaz a gondolkodó, bölcs közösség jobban jellemzi a smart city törekvéseket, mint a szakzsargon – utalt a konferencia nevét adó szavakra a szakmai vezető. A Digitális Jólét Program pontosan azt tűzte ki céljául, hogy gondolkodó, okos közösség irányítsa a digitalizált várost. Legyenek a közigazgatásban olyan szakemberek, akik értik a smart city törekvéseket és lépést tudnak tartani a digitalizációval. Különösen fontos, hogy a V4 országokkal is megosszák ezt a tudást, hiszen – mint elmondta – a közös történelem, a hasonló településszerkezet és mentalitás mind a jó együttműködést segíti elő.
A köszöntőket követően Némethné Dr. Gál Andrea, az Edutus Egyetem rektora előadásában beszámolt róla, hogy alapvetően két képzést különböztetnek meg az idén fennállásának 30. évfordulóját ünneplő egyetemen: a szakember, valamint a referens képzést 70, illetve 1200 fő végezte el országszerte. Utóbbi már a határon túl is népszerű választás, az online képzésben résztvevők 80%-a sikeres vizsgát tesz, ami kifejezetten magas eredménynek számít. Bial Tibor, a Cseh Köztársaság nagykövete a rektor előadását követően felidézte: körülbelül 6 éve gondolták újra a testvérvárosi együttműködéseket, melynek során az aktív testvérvárosi kapcsolatokat jó példaként mutatták be a passzívabb településeknek. A digitalizációnak köszönhetően előbbi városok diákjai egyszerűen tudják tartani a kapcsolatot a testvérvárosok tanulóival.
Takács Olivér, a tavaly májusban megalakult Magyarországi Drón Koalíció szakértője a szabadidős aktivitásból mára már többek között a katonai és ipari felhasználásban is résztvevő dróntechnológiáról tartott prezentációt. Balla Attila, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. ügyvezető-helyettese a digitális térségfejlesztési képzésekről előadott beszámolója után csatlakozott a rendezvényt záró V4 kerekasztal-beszélgetéshez. A beszélgetésen részt vett még Keszegh Béla, Révkomárom polgármestere, Besenyei Sarolta, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. irodavezetője, valamint Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere.
A V4-ek közötti jó gyakorlatokról és digitalizációs képzésekről szóló tanácskozáson az alpolgármester moderátori kérdésre elmondta: a legnagyobb kihívás maga az edukáció. Lehrner Zsolt kifejtette, hogy a digitalizáció nem azt jelenti, hogy a robotok és a gépek elveszik a lakosok munkáját, hiszen ezeket az eszközöket is működtetni kell. A munkavállalóknak, valamint a jövő generációjának ad segítséget a gépek működtetésének elsajátításában többek között az Alba Innovár intézménye, vagy a duális képzések és a KÉPES program. „Több szinten tudunk digitális fejlesztéseket megvalósítani. Az oktatásban például az okostantermek a KÉPES program keretében kerülnek fejlesztésre, az Alba Innovár pedig a diákság bevonásával ismertet meg az okos megoldásokkal. Ezen kívül a felnőttoktatásnak is nagyon nagy szerepe van.”