A duális képzésről tartott nyílt napot az Alcoa-Köfém Kft.

A Köfém Művelődési Házban szervezett nyílt napot az Alcoa-Köfém Kft., melynek keretében részletes tájékoztatást adtak az érdeklődőknek a vállalatról és duális képzéseikről. A duális képzési forma az ambiciózus, szorgalmas, nagy teherbírású fiataloknak ajánlott, akik már a tanulmányaik során szeretnének jó kapcsolatot kialakítani a partner vállalatokkal, több szakmai gyakorlatra vágynak, megalapozva a későbbi munkavállalást.
2015.11.30. 18:46 |
A Köfém Művelődési Házban szervezett nyílt napot az Alcoa-Köfém Kft., melynek keretében részletes tájékoztatást adtak az érdeklődőknek a vállalatról és duális képzéseikről. A duális képzési forma az ambiciózus, szorgalmas, nagy teherbírású fiataloknak ajánlott, akik már a tanulmányaik során szeretnének jó kapcsolatot kialakítani a partner vállalatokkal, több szakmai gyakorlatra vágynak, megalapozva a későbbi munkavállalást.
 Az Alcoa-Köfém Kft. az Alcoa egyik legnagyobb európai gyára székesfehérvári és nemesvámosi telephelyekkel. 2016 szeptemberétől az Alcoa, mint gyakorlati képzőhely több neves felsőoktatási intézménnyel, így az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karral, a Pannon Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusával és a Kodolányi János Főiskolával működik együtt. Az Alcoa elkötelezett aziránt, hogy a világ egyik legelismertebb vállalata legyen, nagy figyelmet fordítva a vevőkre, a részvényesekre, környezetünkre és a cég munkatársaira. A merész tervek megvalósításának érdekében olyan különböző nézőponttal rendelkezdő, tehetséges és motivált fiatalokat keres a vállalat, akik a vevők igényeire, a kiválóságra, a folyamatos fejlődésre és a növekedésre fókuszálnak.
A hétfői nyílt napon köszöntőbeszédében Mészáros Attila alpolgármester kiemelte: hatalmas jelentőséggel bír Székesfehérvár jövője szempontjából a duális képzés, éppen ezért örülnek annak, hogy az egyetemek több mint harminc céggel kötöttek partneri megállapodást. „Példaértékű az a rendszer, valamint összefogás, amelyet Székesfehérvár Önkormányzata a városban működő cégekkel és felsőoktatási intézményekkel tudott elérni az elmúlt időszakban. Nyugodtan kijelenthető, hogy Székesfehérvár a duális képzés zászlóshajója Magyarországon. Jövő szeptemberben hét szakon, 120 duális képzési helyet biztosítunk több szakon a hallgatóknak városunkban, amely egyedülálló az országban. Évek óta egyeztetünk arról, hogy mind a szakképzésben, mind a magasabb szintű felsőoktatásban komoly és minőségi szakemberhiány van. Pontosan ezért, már régóta gondolkozunk a cégekkel közösen azon, hogyan lehetne ezt a problémát orvosolni. Úgy gondolom, hogy erre a kihívásra kiváló választ ad az a duális képzési forma, amely most szeptemberben indult el mérnök-informatika szakon az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karon. Véleményem szerint ez a lehetőség a hallgatóknak, a városnak, a felsőoktatási intézményeknek és a vállalatoknak is előnyére válik majd.” – mondta Mészáros Attila, aki köszönetét fejezte ki az Alcoa-Köfém Kft-nek, hogy több szakon is biztosít képzési lehetőséget a hallgatóknak.
Horváth Tamás, az Alcoa Köfém Kft vezérigazgató-helyettese arról beszélt a hétfői nyílt napon, hogy a cég idén szeptemberben már csatlakozott a duális képzéshez. „A Pannon Egyetemen három szakon indítottunk képzést, jelenleg összesen négyen, két környezetmérnök, egy gépész- és egy villamos mérnök hallgató jár hozzánk. Idáig abszolút pozitívak a tapasztalataink, reményeink szerint az előttünk álló három és fél év is hasonlóan jól sikerül majd. 2016 szeptemberétől viszont újabb huszonegy főt szeretnénk ebbe a képzési formába bevonni. Természetesen az a tény, hogy jövő év szeptemberétől a székesfehérvári felsőoktatási intézmények is bekapcsolódnak a duális képzésbe, nagy előnyt jelent a cégnek, hiszen ezáltal sokkal könnyebbé válik az együttműködés a hallgatókkal és az intézményekkel is.” – tette hozzá Horváth Tamás.
 
A köszöntőbeszédeket követően az Alcoa-Köfém Kft. négy termelő üzletágáról (Öntöde/Hengermű, Keréktermék, Erőmű és Meghajtó-, valamint a Rögzítő Rendszerek), az Alcoa Globális Szolgáltató Központjáról, illetve a Központi Szolgáltató szervezetekről hallgathattak meg rövid ismertetőt a résztvevők. Ezután minden részletre kiterjedő tájékoztatást kaptak az érdeklődők a vállalatnál működő duális képzésről, amely a gyakorlatigényes alapképzési szakon folytatott oktatás azon formája, amelyben a szakmailag minősített vállalatoknál folytatható gyakorlati képzések tantervi tartalmuknál, struktúrájuknál és a vállalatoknál töltendő, megnövelt óraszámuknál fogva fejlesztik a hallgatók szakmai kompetenciáját, vállalati üzemeltetési ismereteit és vállalati kultúráját. A vállalatokkal a felsőoktatási intézmények kötnek együttműködési megállapodást a képzésben történő részvételre. A vállalat és a hallgató hallgatói munkaszerződést köt: a vállalat a képzés teljes idejére köteles díjazásban részesíteni a hallgatót (mind a vállalati, mind az intézményi periódusok alatt). A díj mértéke legalább hetente a kötelező legkisebb munkabér – minimálbér – 15%-a, vagyis havonta legalább a minimálbér 60%-a körüli összeg.
A duális képzési formájú szakokra történő jelentkezés a 2016-os felvételi eljárásban két, egymással párhuzamos szakaszból áll:
- az állami, általános felvételi eljárásból (mely semmiben nem különbözik a nem duális szakokra való jelentkezéstől), és egy
- vállalati felvételi szakaszból.
 Amennyiben a hallgató a duális formájú szakra szeretne felvételt nyerni, úgy ezzel párhuzamosan felveszi a kapcsolatot a felvételi tájékoztatóban az adott szak mellett feltüntetett egy vagy több vállalati partnerrel. Több vállalat esetén természetesen a jelentkező kiválasztja a számára legszimpatikusabb(ak)at. A vállalat a honlapján feltünteti elérhetőségét, és saját, vállalati felvételi eljárásának részleteit. A jelentkező a vállalattól kapott tájékoztatás szerint részt vesz a vállalati felvételi eljárásában.
A vállalat legkésőbb 2016. július 5-ig tájékoztatja a jelentkezőket a kiválasztás eredményéről. Így a jelentkezőnek – sikeres vagy sikertelen vállalati felvételi eljárásának tudatában – még ideje és lehetősége van, hogy az állami felvételi eljárásban a jelentkezési sorrendjét – a besorolási döntés időpontját megelőző 14. napig terjedő határidőn belül – egy alkalommal módosíthassa. A sikertelen vállalati felvételi eljárás természetesen nem érinti az állami felvételi eljárást, nem befolyásolja a ponthatárhúzás eredményét. Az állami felvételi eljárásban a sikeres ponthatárhúzást követően a hallgató szeptemberben beiratkozhat a felsőoktatási intézménybe. Amennyiben a vállalati felvételi eljárást is sikerrel zárta (tehát a vállalat „felvette" a hallgatót), és duális formában kívánja folytatni tanulmányait, úgy ezt a beiratkozáskor kell jeleznie a felsőoktatási intézményben.
 
Amennyiben – a sikeres ponthatárhúzást, az eredményes vállalati felvételi eljárást és a beiratkozást követően – a hallgató úgy dönt, hogy duális formában kívánja megkezdeni képzését, úgy ezt jelzi beiratkozáskor, és a felsőoktatási intézmény átsorolja a hallgatót a duális képzési formájú szakra. Amennyiben a duális képzés során a hallgató „ki akar szállni" a duális képzésből, bármikor kérheti átvételét a „hagyományos", nappali munkarendű szakra.
A duális alapképzésben résztvevők hallgatók szakmai munkatapasztalat szerezhetnek vezető iparági vállalatoknál, ráadásul az egyetem elvégzésekor már 3,5 év munkatapasztalat mutatható fel, így a diplomás szakmailag már nem fog pályakezdőnek számítani, ezáltal azonnal jobb pozíciókra pályázhat akár a képző vállalatnál, vagy más cégeknél. További előny, hogy a vállalat a képzés teljes időtartamára fizetést ad, a gyakorlati időszakra és az egyetemi oktatási időszakra egyaránt. Az ismertetőt követően a duális képzéshez kapcsolódóan Szecsődi Orsolya és Németh Vivien, a Pannon Egyetem környezetmérnök szakos hallgatói számoltak be az Alcoa-Köfém Kft-nél szerzett tapasztalataikról. Mint mondták, nagyon elégedettek ezzel a képzési formával, ugyanis az elméleti tudás megszerzésén kívül a gyakorlatiasságra is szert tudnak tenni.
Mely duális képzési formákra jelentkezhetnek a hallgatók?
Anyagmérnök (Alcoa – Miskolci Egyetem)
Gépészmérnök (Alcoa – Pannon Egyetem)
Környezetmérnök (Alcoa – Pannon Egyetem)
Gépészmérnök (Alcoa – Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar)
Villamosmérnök (Alcoa – Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar)
Műszaki menedzser Minőségügy (Alcoa – Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar)
Mérnök Informatikus (Alcoa – Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar)
Mechatronikai mérnök (Alcoa – Pannon Egyetem)
Pénzügy és számvitel (Corvinus Egyetem – Székesfehérvári Campus)
Gazdálkodás és menedzsment (Corvinus Egyetem – Székesfehérvári Campus)
Gazdálkodás és menedzsment (Kodolányi János Főiskola)