-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Három Földöntúli történet az Alba Regia Szimfonikusoktól
Az est karmestere a Liszt Ferenc-díjjal kitűntetett, érdemes művész Hamar Zsolt volt. A koncerten közreműködött Rohmann Ditta csellón.
De haladjunk sorban.
Mielőtt felcsendültek volna az első hangok, Ruff Tamás igazgató köszöntötte a közönséget, és bemutatta az est nemzetközi hírű Liszt Ferenc díjas, érdemes művészkarmesterét, Hamar Zsoltot. Aki végig nagyon együtt élt a zenével, a zenekarral. A színpad végén az óriás kivetítőt csillagok lepték el, és már hallhattuk is az Allegro-t, Joseph Haydn 43. (Esz-dúr) „Merkur” szimfóniájának nyitó tételét. A zene líraisága néha felpörgött, szépen hömpölygött a tétel. Az elegáns Adagio-ban a vonósok elmélyült játéka ringatott, időnként a fúvósok belecsacsogtak, feleseltek a vonósok játékába. A kedélyes Menüett után, ha nem is a csillagok háborúja, de dinamikus zene hengerelt, kirobbanó hangokkal, akkordokkal. A szimfónia névadója, a Merkúr a Naphoz közeli bolygó, hatszor annyi napsugár éri, mint a Földet. Egy biztos: Haydn fénylő muzsikája mennyei volt.
Einojuhani Rautavaara a finn zene Sibelius mellett legjelentősebb alkotója. A most hallott 2. csellóversenye a Horizont felé alcímet kapta. Jajkiáltással, elkeseredett könyörgéssel kezdődött a nagyon is mai muzsika, amelyet a kortárs zene kiváló előadójának, Truls Morknak ajánlottak, és 2010-ben Minneapolisban volt az ősbemutatója. A fiatal godonkaművész, Rohmann Ditta mai módon, kezében tablettel és a hangszerével érkezett, a tablet tartalmazta a kottát. Az erőteljes, kissé elvont zene közepette a kivetítőn madarak jöttek, madarak mentek, a művésznő finom ujjakkal érzékin érintette a hangszerét, a gyönyörű hangokkal érintve a megidézett horizontot. Hihetetlenül magas, üveghangokat csalt ki a csellóból, játékával a zaklatott mindennapokat sejtető zenét a béke simogató szelídségébe vezette. Nem véletlenül kapta a szűnni nem akaró vastapsot!
A zárást az osztrák csodagyerek Wolfgang Amadeus Mozart 41. (C-dúr) „Jupiter” szimfóniája KV 551 jelentette. Olyan zene volt ez, amit, ha nem tudjuk, hogy mit hallunk, azonnal Mozart zenéjeként azonosítunk. A kivetítőn ezúttal a csillagok fényes útját járhattuk be, amit színes fények forgása váltott, szaggatva a fekete sötétjét. A tételek során a kedves dallamok néha komorrá váltak a csellók, bőgők brummogása által, de az egész művet a derű hatotta át. A Jupiter óriás bolygó, gyors forgású, a záró tételben ezért érezhettük talán a száguldást. Az utolsóig hallott tételek elvarázsoltak, a finálé pedig lenyűgözött.