A fecskék világa - gyermekrajzokból nyílt tárlat A Szabadművelődés Házában

Szombaton, “A fecskék világa” címmel új kiállítás nyílt, a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt. és a “VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány által meghirdetett rajpályázatra beküldött képeiből A Szabadművelődés Házában. A megnyitó alkalmával Kovács Gergely Károly “Fecskék Székesfehérváron” című előadása is elhangzott, valamint felavatták A Szabadművelődés Háza mesterséges fecsketelepét is. A tárlat február végéig látogatható.
2018.02.10. 14:24 |
A fecskék világa - gyermekrajzokból nyílt tárlat A Szabadművelődés Házában

A pusztaszabolcsi mezőgazdasági cég tejelő tehenészetében népes és egyre nagyobb füstifecske-állomány költ, 2017-ben a fészkekből majdnem ötszáz fióka indult el Afrika felé. A fecske helyet kapott nem csak a cég mintaboltjaiban látható plakáton, hanem a több mint száz oktatási intézménybe naponta szállított iskolatejes poharakon is. A cég által már hagyományosan meghirdetett rajzversenyt ezért 2017 őszén a fecskék köré szerveztük: a gyerekeket arra kértük, hogy vagy a fecskék és az állattartás, vagy pedig a fecskék vándorútja legyen a rajzaik, festményeik vagy egyéb képzőművészeti alkotásaik témája.” - mondta el Kovács Gergely Károly, a “VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője.

Amit a fecskékről, elsősorban a jószágtartáshoz jobban kötődő füsti fecskéről tudni érdemes, azt elmesélik ezek a rajzok: a fészek építése, a tehenek, lovak környékén történő rovarászás, a fiókák etetése, a nyár végi és őszi gyülekezés, a hosszú utazás hegyeken, tengeren és sivatagon át éppúgy megcsodálható a képeken, mint a madarak afrikai mindennapjai vagy a fecskékre leselkedő veszélyek. Egyedülálló, hogy ez a madarak között is meglehetősen bonyolult és összetett életmód a gyerekrajzok révén milyen szépen, árnyaltan, szakmailag helytállóan bemutatható.

A vándorkiállítás első állomása A Szabadművelődés Háza. Jobb helyen nem is lehetne mindez, hiszen a csónakázótó partján álló épület maga is költőhely: a városokban gyakoribb molnárfecske fészkel itt néhány párban. A kiállítás megnyitásával egy időben avatták fel a ház mesterséges fecsketelepét. Remélik, a lakott fészkek közelébe kitett cserép műfészkek költésre csábítják azokat a molnárfecskéket, akik a városi betonrengetegben esetleg nem tudnának sarat gyűjteni saját fészkük építéséhez. Hazánkban még mindig kevés információval rendelkeznek a fecske műfészkekkel kapcsolatban, a Szabadművelődés Házán most kitett fészkek tapasztalatait a jövőben másutt is kamatoztathatják majd.

A kiállítás megnyitóján Kovács Gergely Károly, a “VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője előadást is tartott „Fecskék Székesfehérváron” címmel, amelyben a jelenlevők hallhattak a város területén levő, de talán kevesek által ismert fecske-költőhelyekről, a két madárfajt fenyegető veszélyekről és védelmük lehetőségeiről.

Fehérvári színes