-
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23. -
A szeretet lángja
A betlehemi Születés Bazilikában őrzött örökmécses lángjából meggyújtott lámpás tüzének segítségével lobbantotta lángra a város adventi koszorújának negyedik gyertyáját dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök. Az Alba Regia Vegyeskar csodálatos koncertje alatt egy kis hóesés is vidámságot, örömet csalt az arcokra.
2024.12.22. -
Karácsonyra hangolódtak
A téli szünet első napján, közel hatvan 3 és 16 év közötti, a saját családjuk nélkül nevelkedő gyermek nézte meg közösen Székesfehérváron a Barátság Moziban a Niko a rénszarvas - az északi fényen túl című, igazi karácsonyváró, csodálatos filmet.
2024.12.22.
A fecskék világa - gyermekrajzokból nyílt tárlat A Szabadművelődés Házában
„A pusztaszabolcsi mezőgazdasági cég tejelő tehenészetében népes és egyre nagyobb füstifecske-állomány költ, 2017-ben a fészkekből majdnem ötszáz fióka indult el Afrika felé. A fecske helyet kapott nem csak a cég mintaboltjaiban látható plakáton, hanem a több mint száz oktatási intézménybe naponta szállított iskolatejes poharakon is. A cég által már hagyományosan meghirdetett rajzversenyt ezért 2017 őszén a fecskék köré szerveztük: a gyerekeket arra kértük, hogy vagy a fecskék és az állattartás, vagy pedig a fecskék vándorútja legyen a rajzaik, festményeik vagy egyéb képzőművészeti alkotásaik témája.” - mondta el Kovács Gergely Károly, a “VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője.
A vándorkiállítás első állomása A Szabadművelődés Háza. Jobb helyen nem is lehetne mindez, hiszen a csónakázótó partján álló épület maga is költőhely: a városokban gyakoribb molnárfecske fészkel itt néhány párban. A kiállítás megnyitásával egy időben avatták fel a ház mesterséges fecsketelepét. Remélik, a lakott fészkek közelébe kitett cserép műfészkek költésre csábítják azokat a molnárfecskéket, akik a városi betonrengetegben esetleg nem tudnának sarat gyűjteni saját fészkük építéséhez. Hazánkban még mindig kevés információval rendelkeznek a fecske műfészkekkel kapcsolatban, a Szabadművelődés Házán most kitett fészkek tapasztalatait a jövőben másutt is kamatoztathatják majd.
A kiállítás megnyitóján Kovács Gergely Károly, a “VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője előadást is tartott „Fecskék Székesfehérváron” címmel, amelyben a jelenlevők hallhattak a város területén levő, de talán kevesek által ismert fecske-költőhelyekről, a két madárfajt fenyegető veszélyekről és védelmük lehetőségeiről.