-
Ortodox karácsony
2025. január 6-án 17-órától ünnepi vecsernyét, január 8-án 10-órakor, Karácsony másodnapján pedig Szent, Liturgiát tartanak a Szerb Ortodox Templomban. A liturgiát Pavle Kaplan esperes atya celebrálja.
2025.01.02. -
Vízkereszt a Bazilikában
Január 6-án, Vízkereszt napján, Urunk megjelenésének ünnepén 18 órakor Spányi Antal püspök celebrál szentmisét a Székesegyházban, ahol megemlékezünk arról, hogy Jézus Krisztus minden nemzet Megváltója, minden nép Üdvözítője.
2025.01.02. -
Újévi koncert Straussal
Ebben az esztendőben is a Vörösmarty Színház adott otthont az Alba Regia Szimfonikus Zenekar újévi koncertjének. Idén Ifj. Johann Strauss műveivel köszöntötték a zeneszerző születésének 200. évfordulóját.
2025.01.02. -
Szentmise Szűz Mária Isten anyja ünnepén
Január elsején, Szűz Mária istenanyaságának ünnepén szentmisére várták a híveket a Szent István Székesegyházba. Az újévi szentmisét Spányi Antal megyéspüspök celebrálta.
2025.01.02.
A Fehérvári Kézművesek Egyesületét díjazták a Magyar Kultúra Napján
A gálán bejelentették, hogy a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Minősített Közművelődési Intézmény Címet nyert el, melyet a következő öt évben viselhet.
A „Pro Cultura Albae Regiae” díjat hagyományosan minden évben a Magyar Kultúra Napján adják át Székesfehérváron. Tavaly a színház kényszerű zárvatartása miatt az ünnepséget a Hiemer-házban rendezték meg, idén azonban visszatérhetett a Vörösmarty Színház színpadára.
A társulat ennek megfelelően különleges műsorral készült: Selmeczi Bea dramaturg és Horváth Csaba rendező a szerelmet, mint változó, de a költészetben mégis állandóan jelenlévő érzést vitte színpadra. A Milyen volt régen a szerelem, és milyen most? című darabban a társulat valamennyi színesze közreműködött, akik a régmúlt verseivel és kortárs művekkel mutatták be, mi is a szerelem.
A díjátadó és az ünnepi műsor előtt dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott köszöntőt. „Tavaly nem a megszokott rendben lehetett a Magyar Kultúra Napját megtartani és a magyar kultúra értékeire emlékezni. Az akkori energiahelyzet és -válság okozta kihívásokkal teli időszakban sajnos a kultúra legfőbb fehérvári otthona nehéz időszakot élt át, két hónapig zárva volt. Ezért is értékelendő és fontos dolog, hogy ilyen kényszereink idén nincsenek, és közös munkával el tudtuk érni, hogy ilyen korlátozásokra ne kerüljön sor.” A városvezető Székesfehérvár pezsgő kulturális életét kiemelve elmondta, hogy csak ebben a néhány napban is számos esemény zajlik a városban. Új színházi tér alakult, az Alba Regia Táncegyesület 75. születésnapját ünnepli, hamarosan egy nemzetközi kiállítás nyílik a múzeumban, tegnap pedig az Öreghegyen is megünnepelték a Magyar Kultúra Napját. „Különösen fontos, hogy ne feledkezzünk meg értékeinkről, és megadjuk a keretet, hogy ezek az intézmények, közösségek a magyar és az egyetemes kultúrát tudják szolgálni.” – hangsúlyozta a városvezető, aki méltatta azoknak a humán területen dolgozó szakembereknek a munkáját, akik mindezen események mögött állnak.
A város egyik jeles elismerése a „Pro Cultura Albae Regiae” díj, melyet hagyományosan minden esztendőben a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó ünnepi gála keretében adnak át. A 2024-es év díjazottja a Fehérvári Kézművesek Egyesülete, amely idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. Az 1998-as megalakulása óta eltelt időszak alatt baráti körből az országos szövetségben is elismert, lassan 130 taggal bíró és közel 30 kézműves mesterséget művelő és tanító szervezet egyesületté nőtte ki magát. Fő bázisuk, otthonuk a Kézművesek Háza a Rác utca 27. szám alatt. Egyik fő küldetésük, hogy a tagok közreműködésével a város fiataljai és idősebbjei számára közvetítsék a népi kézműves hagyományok és a mai, modern kézművesség gazdag tárházát.
Legnagyobb programjuk a Tűzzel-Vassal Fesztivál, amelynek megálmodói és éltetői. Emellett szakköröket, táborokat és kiállításokat szerveznek, amikkel a bemutatkozási lehetőségen túl közös hagyományaink továbbélését is biztosítják a régi, népi mesterségek és technikák minél szélesebb körű megismertetésével. Nevükhöz fűződik a húsvéti Tojásfestő Maraton, valamint több évvégi, ünnepváró esemény – a Betlehemi Szép Csillag pályázat és az Advent a Rác utcában sorozat – megszervezése.
Megtanulni, megtartani, továbbadni – ennek jegyében végzik tevékenységüket, hagyományos értékeket közvetítve és saját, új értékeket teremtve, fehérvári közöségünket gazdagítva.
A díjat Szenczi János Mihályné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke vette át dr. Cser-Palkovics András polgármestertől. A díj átvétele után a jubiláló egyesület elnöke mindenkit arra invitált, látogassanak el hozzájuk: „Ha kézművesség, akkor Rác utca. Ha Rác utca, akkor kézművesség. Mindenkit szeretettel várunk a Kézművesek Házában.”
Az ünnepi műsort a Vörösmarty Színház társulata közreműködésével Horváth Csaba rendezte, Milyen volt régen a szerelem, és milyen most? címmel. Horváth Csaba rendező és Selmeczi Bea dramaturg arra vállalkozott, hogy a versek nyelvén mesélik el, milyen volt a szerelem régen, és milyen most. Az évszázadok alatt a szerelem rengeteg magyar költőt ihletett meg. A közönség többek között Weöres Sándor, Térey János, Romhányi József, Vörösmarty Mihály, valamint Janus Pannonius sorait is hallhatta.