A hős vicekapitányra, Wathay Ferencre emlékeztek a Prohászka ligetben

 A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület emléknappal tisztelgett a város és a magyar történelem egyik legmeghatározóbb katonaalakja, Wathay Ferenc vicekapitány előtt. A Prohászka ligetben lévő szobornál katonai tiszteletadás mellett, rövid műsorral, ünnepi beszéddel és koszorúzással adóztak Székesfehérvár 1601. szeptember 19-én történt visszafoglalásának és Wathay Ferenc emlékének. Az ünnepség végén a Táncházban nyitották meg a Wathay Emlékkiállítást.
2015.09.18. 16:38 |
A Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület emléknappal tisztelgett a város és a magyar történelem egyik legmeghatározóbb katonaalakja, Wathay Ferenc vicekapitány előtt. A Prohászka ligetben lévő szobornál katonai tiszteletadás mellett, rövid műsorral, ünnepi beszéddel és koszorúzással adóztak Székesfehérvár 1601. szeptember 19-én történt visszafoglalásának és Wathay Ferenc emlékének. Az ünnepség végén a Táncházban nyitották meg a Wathay Emlékkiállítást.
KÉPGALÉRIA a megemlékezésről és a kiállításról
 A Prohászka ligetben emlékeztek péntek délután Wathay Ferencre, a várkapitány szobránál, Székesfehérvár török uralom alóli ideiglenes felszabadításának 414. évfordulója alkalmából. Az ünnepségen résztvevők a várért megvívó, majd azt megtartani szándékozó katonahősök emléke előtt hajtottak fejet. Székesfehérvár egykori vicekapitánya elévülhetetlen érdemeket szerzett a vár 1601. szeptember 19-én történt ideiglenes felszabadításában.
 Az ünnepségen a Hungarikum együttes kulturális műsorát követően Wathay Ferenc történelmi jelentőségéről Vargha Tamás államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője emlékezett meg. „Sajnos az irodalomtörténet bár tisztelettel említi nevét, nem méltatják valódi jelentőségéhez mérten, írta Nemeskürty István. Ezért is fontos számunkra, hogy a fehérvári diákok megismerjék és megértsék, helyes történelmi tudattal, irodalmi ismeretekkel gyűjtsék és őrizzék örökségét, mert Wathay Ferenc nemcsak védte, de gyarapította is Székesfehérvár szellemi-lelki hagyományait akkor, amikor nemzetünknek egységre, közös nemzetmentő erőfeszítésekre volt szüksége, s arra a rendíthetetlen hitre, reményre, amit Wathay Ferenc adott és adhatott városunknak.” – mondta Vargha Tamás.
 Berdó Gábor nyugállományú százados, a Wathay Ferenc Bajtársi Egyesület elnöke úgy fogalmazott, hogy Wathay Ferenc életútja igazi példaképként szolgálhat minden fiatal számára. „Azon gondolkodtam, hogy lehetne Wathay Ferenc életének jelentőségét egy szóban kifejezni. Az elmúlt években sokat foglalkoztam ennek a rendkívüli embernek az életével. A mostani rendezvényre készülve, többször visszatért egy fogalom, és súlyos jelentése elnyomta a többi gondolatomat. Ez a fogalom a hűség. Úgy érzem, ezzel leírható, jellemezhető Wathay egész élete, aki minden esetben hű maradt családjához, apja emlékéhez, anyja féltő szeretetéhez, testvéreihez, a család jó híréhez, első, majd második feleségéhez, a birtokán élő emberekhez. Még rabsága idején is hű maradt esküjéhez, amit a magyar koronára és a magyar királynak tett. A végsőkig hűségesen szolgálta hazáját, és kitartott a magyar birtokos nemesi, valamint a főnemesi osztály mellett, amely akkor a megkínzott nemzet védelmének gerincét alkotta. Bajtársai és katonái felnéztek rá, de tisztelte a földműves és iparos réteget is, mert tudta, hogy nélkülük, az ő támogatásuk nélkül a vitézség mit sem ér.” – közölte Berdó Gábor, aki szerint Wathay Ferenc hűségének legszebb példáját talán éppen Székesfehérvár vicekapitányaként adta.
 Az ünnepség zárásaként az emlékezés koszorúit helyezték el a résztvevők Wathay szobránál. Székesfehérvár Önkormányzatának képviseletében a város polgármestere, dr. Cser-Palkovics András tisztelgett Wathay Ferenc előtt. Az emléknap után a Táncházban nyitották meg a Wathay Emlékkiállítást, ahol a digitális nyomtatással készült tablók és más kiállítási tárgyak segítségével mutatták be az egykori vicekapitány életét, katonai pályafutásának állomásait, székesfehérvári tevékenységét. Az esemény különlegességét csak emelte, hogy az érdeklődők a fogságában megírt művét, a Wathay Kódexet is megismerhették.
 A kézirat összeállítását még fogságában kezdte el Wathay, de valószínűleg szabadulása után, már otthon készítette el a kötet végleges kompozícióját, amely az egyik leggyönyörűbb középkori nyelvemlékünk. A kódex igazi különlegességei továbbá a kézirat szövegét kiegészítő, illusztráló, csodálatosan kifestett rajzok. Ezek részben Wathay személyes élményeinek lenyomatai, részben a kor népszerű, sokszorosított grafikájának elemeit másoló, variáló emblematikus ábrázolások.