A Jancsárkert mindennapjai - a kulcsszó az egészséges életmód

A piac portékái a Székesfehérvár és környékén élő őstermelők, kistermelők gondosan művelt földjeiről, takaros gazdaságaiból érkeznek. Schultz György, a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület elnöke beszélt arról, hogy garantált minőség várja a vásárlókat a koronavírus-járvány idején is.
2021.01.07. 09:06 |
A Jancsárkert mindennapjai - a kulcsszó az egészséges életmód

"A Jancsárkert ma még jellemzően szombat délelőtti piac. A megnyitás óta négyszáz piaci napon vagyunk túl. A következő nagy kihívás az életünkben a hétköznap is nyitva tartó piac lesz. További fejlődés, hogy egyre több árus a korszerű értékesítési módszerekre tér át. Örömmel látom, hogy sok gazda háttere – a saját tehetségének és a kormányzati támogatásoknak köszönhetően – stabilizálódott. A különböző húsáruk és zöldségek előállítása, a feldolgozás színvonala és a termékek minősége rendkívül sokat fejlődött, de amiben még inkább előrelépés van, az az értékesítési technikákban mutatkozik meg." - mondja Schultz György, a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület elnöke.

Mi a folyamatos fejlődés záloga?

Egyre több fiatal jelent meg a piacon saját termékekkel. Ez is eredményezheti azt, hogy korszerűbb értékesítési módszereket alkalmaznak: ilyen a házhoz szállítás vagy magán a tanyán történő értékesítés. Ma már ez nem életidegen. Eléggé elterjedt  főleg most, a járvány időszakában  hogy kiszállítják a termékeket. Ma már van jó néhány olyan termelőnk, akik kifejezetten erre specializálódtak. Egyre inkább elterjed a Jancsár piacon is az érintésmentes fizetési mód. Ma már természetes dolog, hogy bankkártyával lehet fizetni, ami a kezdetekkor illetve jó pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt. 

Azt tapasztaljuk, hogy megvan a kommunikáció a piacvezetés és az árusok között is, hiszen egyre nagyobb a kínálat, ami azt mutatja, hogy felmérik, mire van igény.

Mindenki törekszik erre, és ami talán közös nevezőt is jelent, az az, hogy a vásárlók egészségére kiemelten odafigyelünk. Ebbe beletartozik, hogy a zöldségtermelők kevés vegyszert használjanak, netán eljussanak a bio minősítésig. A kulcsszó az egészséges életmód és az egészséges termék. Ezt mindenkinek el kellett fogadnia a saját terméke előállítása egész folyamatában. Ennek a csúcspontját jelentik a biotermékek, de minden áru esetében fontos, hogy a termelők egyre kevesebb adalékanyagot használjanak. A közös hívószó tehát az egészségmegőrzés illetve a környezetbarát termelés és értékesítés. 

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.