-
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
A kereszténység elismerésének napja - 1680 éve volt a Niceai zsinat
Kr.u. 325. május 20-án a kis-ázsiai Niceában I. (Nagy) Constantinus római császár megnyitotta az első egyetemes zsinatot, ahol többek között olyan fontos témáról döntöttek, mint a Szentháromság kérdése. Ekkor hivatalosan is lezárták a trinitariusok és az arianusok közti vitát. Az új vallást, a kereszténységet választó hívőknek évszázadokon keresztül komoly nehézségekkel kellett szembe néznie...
Kr.u. 325. május 20-án a kis-ázsiai Niceában I. (Nagy) Constantinus római császár megnyitotta az első egyetemes zsinatot, ahol többek között olyan fontos témáról döntöttek, mint a Szentháromság kérdése. Ekkor hivatalosan is lezárták a trinitariusok és az arianusok közti vitát.
Az új vallást, a kereszténységet választó hívőknek évszázadokon keresztül komoly nehézségekkel kellett szembe néznie. A keresztények egyre növekvő táborát a római vezetés egy szektának tartotta, amit tűzzel-vassal irtani kívánt. A IV. századig nem is történt nagyobb változás: a keresztények iránti gyűlölet és kegyetlen üldözésük állandóvá vált.
A keresztény hívők által várva várt változás I. (Nagy) Constantinus uralkodása alatt következett be. 313-ban a császár kiadta a mediolanumi ediktumot, amely biztosította a keresztények számára a szabad vallásgyakorlatot és visszakaphatták korábban elkobzott javaikat. Ezzel a tettével Contantinus elsőként ismerte el az új vallást.
Az egyházi hagyomány szerint a császárt egy látomása késztette a keresztényekkel való megbékélésre. Az egyik döntő csatája délelőttjén úgyanis Constantinus előtt megjelent egy kereszt azzal a felirattal, hogy “e jelben győzni fogsz”. Így a katonái pajzsára keresztet rajzoltatott, majd pedig megnyerte az ütközetet. Természetesen a császár isteni jelként értelmezte a dolgot és kereszténybarát uralkodó lett nemsokára belőle.
A keresztények első ökumenikus zsinatára Kr.u. 325. május 20-án a kisázsiai Niceában került sor, melyet kb. 250 püspök részvételével I. Constantinus császár nyitott meg. A zsinat célja volt a szervezeti, dogmatikus kérdések megtárgyalása, legfontosabb témaként pedig az arianusok és a trinitariusok közötti vitát tisztázták. Elvetették Arius azon tanítását, miszerint Krisztus nem egylényegű az Atyával. Vele szemben a trinitáriusok tanait tekintették egyetemesnek, mely szerint Isten lényében egy, de személyében három.
Azt látjuk, hogy a császár egy pálforduláson ment át, melyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy a görög-római hagyományok ellen fordult, pogány filozófusokat égettetett meg, pogány templomokat romboltatott le.