-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
A kereszténység elismerésének napja - 1680 éve volt a Niceai zsinat
Kr.u. 325. május 20-án a kis-ázsiai Niceában I. (Nagy) Constantinus római császár megnyitotta az első egyetemes zsinatot, ahol többek között olyan fontos témáról döntöttek, mint a Szentháromság kérdése. Ekkor hivatalosan is lezárták a trinitariusok és az arianusok közti vitát. Az új vallást, a kereszténységet választó hívőknek évszázadokon keresztül komoly nehézségekkel kellett szembe néznie...
Kr.u. 325. május 20-án a kis-ázsiai Niceában I. (Nagy) Constantinus római császár megnyitotta az első egyetemes zsinatot, ahol többek között olyan fontos témáról döntöttek, mint a Szentháromság kérdése. Ekkor hivatalosan is lezárták a trinitariusok és az arianusok közti vitát.
Az új vallást, a kereszténységet választó hívőknek évszázadokon keresztül komoly nehézségekkel kellett szembe néznie. A keresztények egyre növekvő táborát a római vezetés egy szektának tartotta, amit tűzzel-vassal irtani kívánt. A IV. századig nem is történt nagyobb változás: a keresztények iránti gyűlölet és kegyetlen üldözésük állandóvá vált.
A keresztény hívők által várva várt változás I. (Nagy) Constantinus uralkodása alatt következett be. 313-ban a császár kiadta a mediolanumi ediktumot, amely biztosította a keresztények számára a szabad vallásgyakorlatot és visszakaphatták korábban elkobzott javaikat. Ezzel a tettével Contantinus elsőként ismerte el az új vallást.
Az egyházi hagyomány szerint a császárt egy látomása késztette a keresztényekkel való megbékélésre. Az egyik döntő csatája délelőttjén úgyanis Constantinus előtt megjelent egy kereszt azzal a felirattal, hogy “e jelben győzni fogsz”. Így a katonái pajzsára keresztet rajzoltatott, majd pedig megnyerte az ütközetet. Természetesen a császár isteni jelként értelmezte a dolgot és kereszténybarát uralkodó lett nemsokára belőle.
A keresztények első ökumenikus zsinatára Kr.u. 325. május 20-án a kisázsiai Niceában került sor, melyet kb. 250 püspök részvételével I. Constantinus császár nyitott meg. A zsinat célja volt a szervezeti, dogmatikus kérdések megtárgyalása, legfontosabb témaként pedig az arianusok és a trinitariusok közötti vitát tisztázták. Elvetették Arius azon tanítását, miszerint Krisztus nem egylényegű az Atyával. Vele szemben a trinitáriusok tanait tekintették egyetemesnek, mely szerint Isten lényében egy, de személyében három.
Azt látjuk, hogy a császár egy pálforduláson ment át, melyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy a görög-római hagyományok ellen fordult, pogány filozófusokat égettetett meg, pogány templomokat romboltatott le.