-
Tavaszünnep Gorsiumban
Császári bevonulás, gladiátorjáték, ókori színházi előadás is várja május 3-án és 4-én a Gorsium Régészeti Park látogatóit, akik Floralia ünnepébe cseppenhetnek bele ezen a hétvégén. A különleges időutazás résztvevői elmerülhetnek az ókori Pannónia vásári forgatagában is.
2025.04.03. -
Beethoven világa
A Beethoven tavasza című koncert rövidített változatát hallhatták szerdán a gyerekek a Technika Házában, a PartiTúra koncertsorozat keretében. Az iskolások ízelítőt kaphattak Beethoven István király-nyitányából, 3. c-moll zongoraversenyéből, és az 1. szimfóniából is.
2025.04.02. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02. -
Viktória Pódium
Ismét rangos vendégek nyertek meghívást a Viktória Pódium műsorába. A Puszták Népe Frontzenekar, Szikora János a színház igazgatója és Máhr Ferenc képzőművész osztotta meg gondolatait pályafutásáról a közönséggel.
2025.04.02.
A kézművesség örök! – 15 éves a Kézművesek Háza Székesfehérváron
.jpg)
Szombaton délelőtt a Rác utca 27. szám alatt sokan gyűltek össze, hogy ünnepélyes keretek között elevenítsék fel a Fehérvári Kézművesek Egyesületének otthont adó épület történetét. 15 évvel ezelőtt, 2010 tavaszán vette birtokba az egyesület a sok önkéntes munkával, segítséggel, támogatással megújított épületet, amely azóta otthonukká vált.
Képgaléria válogatás az elmúlt évek kézműves programjaiból:
- Tojásfestő maraton a Fehérvári Kézművesek Egyesületével a Rác utcában 2023-ban
- Advent a Rác utcában 2022 - nézze meg képeken a kézműves foglalkozásokat
- Felnőtt alkotóhét a Rác utcában fehérvári kézművesekkel 2020-ban
- Gyermekműhely kézműves tábor a Rác utcában 2020-ban
- Megnyílt az Asszonyműhely alkotótábor a Rác utcában 2018-ban
- VII. Magyar Gyapjúfesztivál Székesfehérváron 2019-ben
- Tűzzel-vassal fesztivál a Rác utcában 2015-ben
- Tűzzel-vassal fesztivál a Rác utcában 2010-ben
A Fehérvári Kézművesek 15 éve gondos gazdái az alkotóháznak, építik, szépítik, korszerűsítik.
.jpg)
A fejlődés évről évre megfigyelhető, hogyan változott az eszközpark, hogyan vált egyre komfortosabbá a ház. A belső erő, amely mozgatja az Egyesület tagjait, élteti a házat, kisugárzik, hiszen egyre többen vesznek részt az általuk szervezett programokon, eseményeken, csatlakoznak szakköreikhez. „Jó hely ez az alkotóház. Jobb mint otthon - mondják sokan, akik ide betérnek és részt vesznek egy-egy foglalkozáson. Az alkotásban elmerülve az ember elengedi a napi gondokat, kicsit megpihen. Jó hely ez az alkotóház - mondjuk mi, az egyesület tagjai is, akik élettel töltik meg a tereket, vezetik a foglalkozást, jól érzik magukat a közösségben.” – mondta köszöntőjében Szenczi Jánosné, az Egyesület elnöke.
Felidézte, hogy 15 évvel ezelőtt már zajlott a Betlehemi szépcsillag pályázat, a Tűzzel-vassal Fesztivál és a Tojásfestő maraton, majd a házat birtokba véve bővült a programok sora a Textil-udvar, textil-kerttel, az Advent a Rác utcában és a Hagyomány, érték kiállítással. 15 év alatt a kezdeti 60-70 fős taglétszám duplájára nőtt. Ma már a 130 fős tagság 30 mesterséget képvisel. Míg közel másfél évtizede három felnőtt szakkör (szövés, bútorfestés, intarziakészítés) működött, ma már 14 féle felnőtt és egy gyermekszakkör tevékenykedik a hét minden napján. Részesei fehérvár kulturális életének, és hirdetik ebben a robotizált világban, hogy a kézművesség örök.
A hagyományok, az épített és örökölt kulturális értékeink őrzése, átörökítése közösségteremtő erővel bír, ezt tapasztalhatják meg mindazok, akik végigsétálva a Rác utcán belépnek a Kézművesek Házába - kezdte köszöntőjét dr. Cser-Palkovics András polgármester. A Fehérvári Kézművesek Egyesületének köszönhetően megismerhetünk egykor volt mesterségeket, és az egyesület tagjai programjaikkal, szakköreikkel tovább is adják tudásukat, éltetik e szakmákat. E kiváló alkotóközösséget minden időszakban szívesen támogatja az önkormányzat.
Ez a város azért volt mindig tele élettel, mert mindig voltak és vannak olyan emberek, akik hittek és hisznek abban, hogy valamit mindig kell tenni a közösségért, a hagyományok ápolásáért - emelte ki Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár korábbi polgármestere.
Hagyományainkat kötelességünk őrizni és továbbadni - erről már Brájer Éva önkormányzati képviselő beszélt, aki 2006-tól a Kulturális Bizottság elnökeként végigkísérte a Ház történetét. Az egyre otthonosabbá váló ház és az itt működő egyesület, a folyamatosan bővülő programkínálat is jól mutatja, digitalizált világunkban egyre nő az igény a közösségi együttlétekre, a kézzel való alkotás örömének megélésére.
A Rác utcai egykori lakóház, majd az 1984-es újjáépítést követően bányász vendégház, később pékségnek otthont adó épület történetéről Gulyás Antal mesélt dióhéjban, felelevenítve milyen sokan dolgoztak együtt munka után, akár éjjel-nappal a Rác utcai kézművesház megteremtésén. A hallgatóság fotókon követhette végig a felújítás menetét, és Gyulyás Antal megmutatta a ház első berendezési tárgyát, azt a piros viharlámpát, amelyet még az építkezés idején vettek.
A visszaemlékezők sorában Komendó Gabriella következett, aki az egykori Fejér Megyei Művelődési Központ tárgyalkotó népművészeti szakreferenseként segítette az egyesület szakmai munkáját, hozzájárult pályázataik sikeréhez.
Ahhoz, hogy a kézműves élet pezsgő legyen és lehetőség legyen a hagyományok, a tudás örökítésére, elengedhetetlen feltétel az alkotóház. Erről már Pongrácz Zoltán szólt. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének alelnöke, aki 2010-ben a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke volt, köszönetet mondott a jelen lévő egykori és jelenlegi városvezetőknek, önkormányzati képviselőknek hogy meglátták a lehetőséget a ház megmentésében, segítették megvalósítani a felújítást és ma is támogatják az Egyesület tevékenységét. Nagy öröm, hogy a kézművesekkel közösen maradandó értéket hoztak létre. Hozzátette: az összetartást, a kézműves közösség erejét jól mutatja, hogy a ma már 66 tagszervezetet, 4000 tagot számláló Szövetség 1982-ben itt alakult meg Székesfehérváron.
A visszaemlékezéseket, köszöntőket követően baráti beszélgetés kezdődött, majd betoppantak a busók, akik hangos kereplőkkel jelezték, hamarosan vége van a télnek, készülhetünk a tavaszra. Nyílik a ház és várják az alkotni vágyókat. A szakmai ünnepséget követően áprilisban sárközi, szeptemberben csuhé, szálasanyag és kovácsolás, októberben fazekas, végül novemberben ékszerkészítő nappal ünneplik majd a 15 éves Kézművesek Házát.