A kikapcsolódás antik szigete lesz Gorsium - megkezdődik a régészeti park fejlesztése

 Kezdetét vette az ókori Gorsium település területén elhelyezkedő Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Kiállítás fejlesztése. A beruházás az Európai Unió és Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával várhatóan 2015 nyarára valósul meg, ezzel hozzájárulva a Régészeti Park fenntartható, kulturális-turisztikai hasznosításához.
2014.12.17. 12:15 |
Kezdetét vette az ókori Gorsium település területén elhelyezkedő Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Kiállítás fejlesztése. A beruházás az Európai Unió és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával várhatóan 2015 nyarára valósul meg, ezzel hozzájárulva a Régészeti Park fenntartható, kulturális-turisztikai hasznosításához.

A 2014. december 17-én megrendezett nyitórendezvénnyel hivatalosan is kezdetét vette a "QuiesGorsiense - Gorsium a kikapcsolódás antik szigete” című, KDOP – 2.1.1/B-2f-2010-0002 azonosító számú projekt. A közel nettó 652 millió forintos Európai Uniós forrásból megvalósuló beruházás összegéhez Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata több mint 123 millió Ft önrésszel járul hozzá.
A szerdai projektnyitó rendezvényen Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, hogy hosszú előkészületeket követően minden szempontból fontos és szimbolikus fejlesztés kezdődik el. Jelezte, hogy a Szent István Király Múzeum fenntartóváltásakor megörökölt pályázathoz a város 124 millió forint önrészt biztosít. A turisztikai célú beruházással megnyílik a lehetőség a térség további fejlesztésére és a látogatószám jelentős növelésére is. „Gorsium, ez az egykor virágzó ókori település Székesfehérvártól, hazánk egyik 21. századi élettel teli nagyvárosától nem messze található. Az értékes terület már régóta a Szent István Király Múzeum szakmai gondozásában állt, és amikor a város átvette a múzeumot, akkor kezdtük közösen keresni a lehetőséget arra, hogy ne csak a fehérvári kiállítóhelyek, hanem ez a Tác területén található antik sziget is hozzánk kerüljön. Székesfehérvár feladatának, sőt kötelességének érezte felvállalni az elodázhatatlan fejlesztéseket, így most nagy örömmel adjuk hírül, hogy pályázati támogatással és önkormányzati kiegészítő forrásból elindulnak a munkálatok.” – mondta el Székesfehérvár polgármestere.
A projektindítón Róth Péter, a Székesfehérvár – Tác Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának elnöke történelmi visszatekintést adott Gorsium társadalmi, gazdasági szerepéről, annak máig tartó hatásáról. Kiemelte, hogy a római korban és a honfoglalás korában is Fehérvár és környéke volt a Dunántúl logikai középpontja, amelyen valamennyi kultúra otthagyta lenyomatát. Ennek bemutatását szolgálja a Seuso kiállítás és ez a cél a Gorsium fejlesztésével is. Róth Péter emlékeztetett arra, hogy már 2007 novemberében közgyűlési határozatot hozott arról Fejér Megye Önkormányzata, hogyan képzeli el Gorsium jövőjét, fejlesztését. Egyúttal köszönetet mondott a megyei közgyűlés korábbi elnökeinek és jegyzőjének, valamint a Szent István Király Múzeum munkatársainak, akik közreműködtek abban, hogy mára elkezdődhet a fejlesztés a régészeti parkban.
A Tác község közigazgatási területén elhelyezkedő római kori romterület hazánk egyik legjelentősebb, jelenleg mégis méltatlan állapotban található római kori történelmi emléke. A projekt keretében megvalósuló Régészeti Park fejlesztésének célja e romterület értékeit megmutatni a nagyközönségnek, ezzel egyben bővítve a térség kulturális kínálatát.
 
A beruházás keretében megújul a romterület északi oldalán álló védőépület, az úgynevezett Freskós-ház. A II. század második és III. század első feléből származó lakóház két, falfestményekkel díszített lakószobája kerül majd bemutatásra. A részben a védőépület alatt elhelyezkedő lakomaterem és a lakomaterem pincéje is látogathatóvá válik a projekt eredményeként. A pincében egy korhűen berendezett tároló helyiséget tekinthetnek meg az érdeklődők, a régészeti feltárások során előkerült főzéshez és étkezéshez használt edényekkel. A színház hátteréül szolgáló erődfal egy szakasza a hozzá kapcsolódó két oldal-, illetve saroktoronnyal műemléki rekonstrukció keretében kerül bemutatásra. A fal és a tornyok teteje egyben kilátóként is funkcionál, melyről a Régészeti Park egész területét áttekinthetik a látogatók.A projekt részeként a Zichy pince belső terét felújítják, több, terem méretű, üvegcsempével bélelt hordóját kibontják és ezek a továbbiakban vitrinként funkcionálnak majd. A kiállítótér a tervek szerint később kőfaragványok, egyéb kőemlékek, rekonstrukciók kiállítóhelyéül szolgál. A jelenleg álló, meglehetősen rossz állapotban lévő, római kori lakóház mintájára készült, „U” alakú épületet szintén felújítják. Az épületben részben az eredeti funkciót betöltő helyiségeket (irodák, raktárak) alakítanak ki, másik szárnya pedig látványraktárnak ad majd helyet, ahol a feltárások során előkerült leleteket mutatják be.
 
„Gorsium Régészeti Park területén egy kulturált parkoló kialakításához Tác Község Önkormányzata egy hektár földterület biztosításával járult hozzá.” – mondta el köszöntőjében Horváth Tamás, Tác község polgármestere. „Gorsium egyedisége abban áll, hogy távol fekszik a mai civilizációtól, nem épült rá újkori település, így lehetőség nyílik az ókori élet élményszerű, attraktív bemutatására, korhű környezetben. A projektelemek kialakításánál arra törekedtünk, hogy a látogató körbejárja a területet, és minden ponton találjon valami új, látványos elemet.”– hangsúlyozta előadásában Nádorfi Gabriella, a projektet koordináló Szent István Király Múzeum osztályvezetője. Gorsium jelenlegi és további fejlesztésének Székesfehérvár Megyei Jogú Városa Önkormányzata és Tác Község Önkormányzata is elkötelezett híve.