-
Krisztus Király Napok
Változatos programokkal várja az érdeklődőket az idei Krisztus Király Napok. November 22 és 24 között a Zsolt utcai Templomban és Közösségi Házban mézeskalács sütés, kézműves foglalkozás és képzőművészeti kiállítás is. A november 24-én, vasárnap 9-kor kezdődő ünnepi püspöki szentmisén adják majd át a Krisztus Király díjat.
2024.11.18. -
A Soa fájdalma
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható, és ehhez kapcsolódóan az iskolai osztályok jelentkezését is várják a korszak jobb megismerésére, megismertetésére. Az ARTalakulás Galéria által bemutatott alkotások kurátora az egyik kiállító művész, Tölgyesi Katalin.
2024.11.18. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
A kiskakas gyémánt félkrajcárját már tableten interaktív módon is el lehet olvasni
Az interaktív könyvről tartottak június 6-án előadást a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében tartottak előadást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatói és diákjai, ahol bemutatták A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mese applikációra készült átiratát is.
2013.06.06. 18:41 |
Az interaktív könyvről tartottak június 6-án előadást a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében tartottak előadást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatói és diákjai, ahol bemutatták A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mese applikációra készült átiratát is.
Ruttkay Zsófia, a MOME egyetemi docense kifejtette, hogy a gyerekek számára a tablet egy csillogó és érdekes felületű tárgy, amelynek segítségével jól lehet szórakozni, de annál sokkal több lehetőség rejlik benne, minthogy a kocsi hátsó ülésén vagy otthon délután a kicsik csak játszanak vele.
„A tabletet interaktív könyvként is lehet használni, amely az óvodások és a kisiskolák számára kedvet csinálhat az olvasáshoz. Azonban felmerülhet a kérdés, hogy a zene vagy mozgó képi illusztráció bősége mellett mennyi figyelem jut magára a szövegre. A választ egyelőre az eszköz újdonsága miatt nem tudjuk, mindenesetre több olyan módszer például egy rész csak akkor hangzik el, ha a gyerek a képernyőn elhúzza az ujját vagy egy beépített teszt segítségével a koncentrációt ellenőrizni.- emelte ki a docens.
Daróczi Gabriella, az ELTE adjunktusa hangsúlyozta, hogy több kutatás is alátámasztja, hogy a gyerekek olvasási készsége alacsony szinten van, amelyet az interaktív könyv segítségével lehet fejleszteni, ezért megmutatta „A kiskakas gyémánt félkrajcárja” című mese applikációra írt változatának egy részét. Az alkalmazás szövege nemcsak alaposan tagolt, hanem az olvasó és a felolvasó mód között is lehet választani. Mivel a mese szövege tartalmaz ma már nem használt kifejezéseket, amelyekre rákattintva a rövid magyarázat megnézhető.
A monokróm kézzel készült illusztrációk a mese régies hangulatát idézik, amelyet részletesen Varga Emőke, a SZTE főiskolai tanára ismertetett. Végül Szepesi-Szűcs Barbara illusztrátor, és Karasz Dániel programozó részletesen bemutatta az alkalmazás alkotói folyamatát. Az applikáció ingyenesen letölthető az App Store-ból és a Google Play-ről.