A falmászóból lett Európa bajnokságon résztvevő akadálypályás versenyző

Napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő és legnagyobb hatású tömegsportja az akadályfutás, nemzetközi nevén OCR – „Obstacle Course Racing”, magyarul akadálypályás verseny. E sportnak van Európa bajnokságot megjárt székesfehérvári versenyzője, Hegedüs-Krisó Dénes.
2023.06.14. 20:49 |

Ebben a sportban az akadályok a versenyek jellegétől függően lehetnek természetes és épített akadályok, tesztelve a versenyzők fizikai és szellemi állóképességét is.

A versenyek stadionokban, erdős területeken, városokban és parkokban kerülnek megrendezésre. Az akadályok a régi harci kiképzésben használt elemeket foglalják magukba, olyan gyakorlatokkal, ahol a versenyző a saját testsúlyát kell, hogy mozgassa, például magasabb akadályokra való felmászás, kötélmászás, vizes akadályok leküzdése, de ide sorolhatunk minden természetes mozgást is.

- Új kihívásokat kerestem, az interneten találkoztam először ezzel a versenyformával. A televízióban láttam egy műsort, ahol két falmászó mesélt az akadályfutásról, az egyikük Gyömrei Máté, aki a ninja warriors győztese volt. Akkor döntöttem el, hogy kipróbálom ezt a különös sportot – emlékezett HegedüsK-Krisó Dénes.

A sportág alapjai a régmúltra nyúlnak vissza, már az ókori római és görög katonák kiképzéséhez is természetes és épített akadálypályákat használtak, bár még közel sem olyan szervezett módon, mint napjainkban. Egy kis video bemutató, miképp néz ki egy ilyen verseny.

Versenyek a 70-es évek óta rendszeresen vannak, de népszerűségét a 2010-ben induló Spartan Race sorozatnak köszönheti az akadálypályás sport.

Hegedüs-Krisó Dénes, a székesfehérvári srác a falmászók egyik legeredményesebb fehérvári versenyzője volt. Sok, sok siker után „nyergelt át” a nálunk még kissé ismeretlen sportba. Az ismeretlenség aligha tart sokáig, hiszen e "játék" egyes elemei a lovaglás helyét veszik át az öttusában.

Dénes az Európa bajnokságon a rövid távon indult, ahol a 3 kilométeres futótávot 23 akadály színesítette, nehezítette. A 16-17 évesek között rajtolt, ő volt a legfiatalabb induló, mert csak december 22-én tölti majd be a tizenhatot. De indulhatott, mert a szabály a születési évre szólt az Európa bajnokságon, valójában ő még a 15 évesek között is versenyezhet. A mezőnyben 27 versenyző indult, Dénes a 16. helyen futott be.

- Elégedett vagyok az eredménnyel. Ez volt az első Európa bajnoki megmérettetésem, célként azt tűztem ki magam elé, hogy az első húsz közé jussak és minél több karszalag megmaradjon (minden rontásnál elvész egy szalag – a szerk.) ezt pedig maximálisan teljesítettem, nem volt büntetésem és megmaradt minden karszalagom. Hogy volt-e bennem olyan érzés, hogy nem csinálom végig? Á, nem, igaz meg sem fordult a fejemben, mert nagyon kellett a versenyre koncentrálni - mondta.

Dénes csapatban is megmérettette magát, a Suprise Nothing nevű magyar együttes tagjaként. A huszonhatodik helyen értek célba az induló 35 csapat közül a Team Competitive Men versenyben. A magyar legénységben csak Dénes volt fehérvári, társai az ország más tájáról jöttek.

Gábornyik Loretta, Dénes edzőtársa a 12 kilométeres távon indult, neki is ez volt az első Eb megmérettetése, 53 akadállyal. Az akadályok kifogtak rajta, bár befejezte a versenyt, de végül nem lett mért eredménye, mert elvesztette az összes karszalagját. Mindketten a Határzóna SE tagjai, Polgárdiban tartják az edzéseket, edzőjük Dobos Kornél.

Dénes Székesfehérvárra is jár edzésre a Spartan Training Group Székesfehérvár csapatához, Sallai Tamás edző segíti a munkájukat. Az edzésekre mindkét helyen várják a fiúkat, lányokat! Érdeklődni az egyesületek Facebook oldalain lehet. Székesfehérvárnak van még egy csapata, a MÁV Előre OCR Akadálysport szakosztály.

Bár ez a sport még gyerekcipőben jár, de lám, Székesfehérvár, a sport városa ebben is megmutatja magát, a kontinens viadalra kijutott versenyzővel. Hegedüs-Krisó Dénes hazatalált ebben a sportban, hiszen egy év alatt eljutott az Európa bajnokságra. Igaz, ehhez a felkészülését is meg kellett változtatnia, a futását kellett fejlesztenie, ugyanis a falmászók nagy része nem fut. Az első versenyére a legbüszkébb, mert a Running Warriorson a dobogó harmadik fokára állhatott, ezzel kvalifikálta magát az EB-re.