A Kodolányin tartották a Freeside Europe folyóirat Culture of the Information Age Konferenciáját

 A Kodolányi János Főiskola siófoki intézete adott otthont a Freeside Europe folyóirat Culture of the Information Age Konferenciájának. A programra Norvégiából, Franciaországból, Belgiumból, Nagy Britanniából, Hollandiából, Litvániából és Magyarországról is érkeztek előadók. A digitális kultúra kutatásának két témakörében hangzottak el előadások. Az egyik az új médiaművészet helye a művészet univerzumában, illetve a kultúrában volt. Ennek kapcsán Vladimir Matijko és Dalia Matijkiené litván kutatók, valamint a Franciaországból érkezett Anne Laforet tartott előadást arról, hogy miképpen lehet a médiaművészet alkotásait egy virtuális és egy valódi múzeumi terében kiállítani és archiválni.

2007.10.16. 08:43 |
 A Kodolányi János Főiskola siófoki intézete adott otthont a Freeside Europe folyóirat Culture of the Information Age Konferenciájának. A programra Norvégiából, Franciaországból, Belgiumból, Nagy Britanniából, Hollandiából, Litvániából és Magyarországról is érkeztek előadók.

 A digitális kultúra kutatásának két témakörében hangzottak el előadások. Az egyik az új médiaművészet helye a művészet univerzumában, illetve a kultúrában volt. Ennek kapcsán Vladimir Matijko és Dalia Matijkiené litván kutatók, valamint a Franciaországból érkezett Anne Laforet tartott előadást arról, hogy miképpen lehet a médiaművészet alkotásait egy virtuális és egy valódi múzeumi terében kiállítani és archiválni.

 Ezt követően Rétfalvi Györgyi, a KJF főiskolai tanára a populáris kultúra felé mozdította el a tematikát: a „Szomorú vasárnap” című sláger metamorfózisait vizsgálta az analóg és a digitális média terében. Az este Jurate Vazgauskaite litván médiaművész kiállításának megnyitójával ért véget, akinek három alkotását is bemutatták.

 A konferencia másik fő irányvonala a Kultúra 2.0 volt. Ide tartoztak a közösségi site-okról, folksonomyról, web 2.0 alkalmazásokról, blogokról szóló előadások. Peter Mechant, a Ghenti Egyetem kutatója a közösségi szoftverről, mint a múlt, jelen és a jövő kultúráját online elérhetővé tévő programról beszélt. Sós Péter János, a KJF oktatója előadásában egy új kifejezést vezetett be: az „online népművészet” fogalmát. Olyan virtuális közösségi, kulturális jelenségekről szólt, mint a "fan fiction", pps fantasy, a blog és a photoShop-háború. Jak Boumans, a méltán híres holland blogger amellett, hogy a blogról, mint kulturális jelenségről beszélt, a konferencia ideje alatt folyamatosan írta bejegyzéseit saját blogjába (http://buziaulane.blogspot.com/). Ennek olvasottságát meggyőzően be is mutatta kollégáinak.

 A levezető elnök szerepét az online újságírás egyik legismertebb figurája, Milverton Wallace vállalta el Nagy Britanniából, aki az EOJA Európai Online Újságíró Díj megálmodója volt.

 Megemlítendő továbbá, hogy Jak Boumans blogja mellett a Kodolányi János Főiskola kommunikáció- és média szakos hallgatói is saját blogot vezettek az eseményekről (http://informationagecongress.blogspot.com/).

 A konferencia anyagát a FreesideEurope online tudományos folyóirat a 2007 decemberi és 2008 márciusi számában jelenteti meg. A folyóirat elérhető a www.freesideeurope.com címen.