A kormánykoalíció győzött a választásokon - Dr. Gógl Árpád nyert a 2. sz választókerületben

 A rendszerváltás óta először fordult elő, hogy a kormányon lévő pártok szerezték meg a szavazatok többségét parlamenti választáson. Az MSZP 186, a Fidesz-KDNP 164, az SZDSZ 18, az MDF 11, a Somogyért Egyesület 1 mandátumot szerez az új parlamentben, az MSZP-SZDSZ koalíció közös jelöltjei pedig 6 helyet szereznek meg a szavazatok 98,26 százalékos feldolgozottsága alapján. Az Országos Választási Bizottság honlapján közzétett becslés szerint tehát a kormánykoalíció 210 helyet szerezhet meg a 386 képviselői székből. Székesfehérváron az adatok 98,43%-os feldolgozottságánál Dr. Gógl Árpád (Fidesz-KDNP) szerezte meg az első helyet Székesfehérvár 2.sz. választókerületében: 17 314 szavazatot kapott, így a voksok 51,24%-át szerezte meg. Második lett Molnár Albert, az MSZP jelöltje 16 479 szavazattal, aki a voksok 48,76%-át kapta.

2006.04.23. 23:49 |

 A rendszerváltás óta először fordult elő, hogy a kormányon lévő pártok szerezték meg a szavazatok többségét parlamenti választáson. Az MSZP 186, a Fidesz-KDNP 164, az SZDSZ 18, az MDF 11, a Somogyért Egyesület 1 mandátumot szerez az új parlamentben, az MSZP-SZDSZ koalíció közös jelöltjei pedig 6 helyet szereznek meg a szavazatok 98,26 százalékos feldolgozottsága alapján. Az Országos Választási Bizottság honlapján közzétett becslés szerint tehát a kormánykoalíció 210 helyet szerezhet meg a 386 képviselői székből.

 Székesfehérváron az adatok 98,43%-os feldolgozottságánál Dr. Gógl Árpád (Fidesz-KDNP) szerezte meg az első helyet Székesfehérvár 2.sz. választókerületében: 17 314 szavazatot kapott, így a voksok 51,24%-át szerezte meg. Második lett Molnár Albert, az MSZP jelöltje 16 479 szavazattal, aki a voksok 48,76%-át kapta. Mint ismert, az 1. sz. választókerületben Warvasovszky Tihamér (MSZP) már az első fordulóban mandátumot szerzett.

 Gyurcsány Ferenc kijelentette: győztünk, de a győztesnek az a fontos felelőssége, hogy ezzel a győzelemmel egész Magyarország nyerjen. A miniszterelnök a pártszékház előtt felállított sátrat zsúfolásig megtöltő szimpatizánsok előtt úgy fogalmazott, olyan Magyarországot akar, ahol mindenki egyaránt büszke lehet, tartozzon bár a piros, a narancssárga, a kék vagy a zöld oldalhoz. Van valami azonban, ami ezeknél a színeknél fontosabb, a piros-fehér-zöld. "Hiszek Magyarországban, hiszek a kézfogás erejében, hiszek az összekapaszkodás elkerülhetetlen törvényszerűségében. (...) Hiszek a magyar emberekben." – mondta Gyurcsány Ferenc.

 Orbán Viktor a választási eredmény legfontosabb tanulságának azt nevezte, hogy akik összefognak, azok nyernek, akik nem képesek összefogni, azok mindig veszítenek. A Fidesz elnöke azt mondta: új politikai programra van szükség, amelynek középpontjában az áll, miként teremthetik meg azt az egységet, amely nélkül nem lehetséges választást nyerni.

 A választók nem veszik be a hazugságot, a félrevezetést, a rágalmazást, sőt elutasítják – mondta Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap este. "A Szabad Demokraták Szövetsége készen áll a koalíciós tárgyalások megkezdésére, amelyre a jövő héten sor fog kerülni" – hangoztatta a pártelnök.

 Dávid Ibolya arra hívta fel a választásokon nyertes pártokat, hogy kellő mértéktartással, kellő szerénységgel viseljék győzelmüket. Az MDF elnöke a választásokon alulmaradt jobboldalnak méltóságot kívánt az elkövetkező napokban, hetekben a vereség elviseléséhez. A politikus azt mondta: a Fidesz évekkel ezelőtt veszítette el a választást. Önző hatalmi centrumot épített, amikor meghirdette a jobboldali egypártrendszert. Közölte: nem fognak csalódni azok, akik az MDF-re szavaztak, a pártnak komoly tervei vannak, minél nagyobb részt akar vállalni a jobboldalból és a politikai felelősségből.

 Sólyom László köztársasági elnök a választási eredmény ismeretében azt mondta, a köztársasági elnöki hivatal a legrövidebb időn belül felveszi a kapcsolatot a parlamentbe jutott pártok vezetőivel annak érdekében, hogy megkezdődjön az országgyűlés alakuló ülésének előkészítése. Annak ellenére, hogy még nincsen végleges eredmény, külön-külön tárgyalni fog a pártok vezetőivel és a miniszterelnök-jelöltekkel annak érdekében, hogy a kormányfő jelölése és a kormány alakítása minél hamarább, tehát az alakuló országgyűlésen megtörténhessen – hangsúlyozta.

 Az MSZP várhatóan 57, a Fidesz-KDNP pedig 36 körzetben kaphat egyéni mandátumot az országgyűlési választás második fordulójának vasárnap esti, nem végleges adatai szerint - közölte Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője. A 99,68 százalékos feldolgozottság alapján a választásra jogosultak 64,34 százaléka élt választójogával. 

 A 110 választókerület szavazóköreiben - ahol az első fordulóban egyetlen jelölt sem kapta meg a voksok felét, de nem kell várni a külföldi szavazatokra - a 3 187 000 választásra jogosultból 3 170 000 választópolgár szavazott érvényesen, ez a leadott szavazatok 99,46 százaléka. 

Külföldön magasabb volt a részvételi arány 

 Az OVI vezetője az összesített tájékoztató adatokat sorolva elmondta: a 110 szavazókörben, amelynek eredménye ma még nem ismert, 77 025 állampolgár volt jogosult választani, közülük 51 041 állampolgár vett részt a szavazáson. A külföldön szavazók névjegyzékében szereplő 5943 választópolgárból megjelent 4335 szavazó, ez a külföldön szavazásra jogosultak 72,93 százaléka. 

 Az irodavezető felhívta a figyelmet arra, hogy a választási eljárási törvény szerint mind a 110 választókerületben van egy szavazókör, ahol csak a jövő héten ismerhető meg a végleges eredmény, mivel ezeknek a szavazóköröknek be kell várniuk a külföldön leadott szavazatokat. Erre április 29-én kerül sor, és csak ezután lehet végleges eredményt hirdetni. 

Tizenegy mandátum függőben 

 Mint mondta, 11 olyan egyéni választókerület van, ahol a várható szavazatok száma több, mint amekkora a különbség az első és második helyezett között, ezekben a választókerületekben még nem lehet megtippelni a végeredményt. Ugyanakkor elmondta: 6 választókerületben a Fidesz-KDNP, 5 esetben az MSZP jelöltje áll nyerésre.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.