-
Jankovich Ferenc előtt tisztelegnek
A Székesfehérváron született Jankovich Ferenc költőre emlékeznek december 2-án a Széna téri Tagkönyvtárban. A koszorúzást követően irodalmi estre várják az érdeklődőket.
2024.11.29. -
XX. Viktória Pódium
A 20. Keddcsináló kultúrmix keretében színvonalas, színes programot láthatnak és egyben barátkozhatnak egymással és városunk kulturális sokszínűségével a résztvevők. A Viktória Rehabilitációs Központ nagytermében december 3-án, kedden 18 órakor kezdődik a program.
2024.11.29. -
Vörösmarty Mihály versmondó verseny
A Vörösmarty Általános Iskolában összesen 88 alsós, felsős és gimnazista fiatal mutatta meg tehetségét a nívós zsűri előtt.
2024.11.29. -
Egy múzeum tekintete
Soha nem látott tárgyakat is megcsodálhatnak az érdeklődők az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum november 30-án nyíló kiállításán.
2024.11.28.
A középkori királyi vár erődítményei - Magony Imre előadása a Youtube-on
Aki kíváncsi, hány millió köbméter vízzel védték veszély esetén a várost a 16. században, vagy melyik jeles történelmi hősünk festette meg az új Budai kaput, a Youtube-on visszanézheti az előadást.
A Vörösmarty Mihály Könyvtár idén először csatlakozott a Földrajz Éjszakája programhoz: az ajánlók, a helyismereti értékekkel foglalkozó, kirándulásra invitáló virtuális tartalmak mellett online előadásokat is kínáltak a könyvtár Youtube-csatornáján. Magony Imre könyvtáros-író A középkori királyi vár erődítményeit mutatta be.
Az előadás a jól ismert belvárosi várfaltól indul, majd a képsorok térképek és városábrázolások segítségével mutatják be a történelmi Székesfehérvár földrajzi környezetét, erődítését. A középkori Fehérvár egy földnyelven kezdett felépülni, amit mocsárvilág vett körül; majd a vizenyős területek visszaszorultak, a város növekedni kezdett. Hogy hol is volt az Ingovány nevű falu? Hol született valójában Szent Imre herceg? Melyik királyunk nevéhez fűződik a régi vár lebontatása, és vajon ki építtette a Budai kaput biztosító rondellát? Hány millió köbméter vizet tudtak Fehérvár környékére ereszteni a várárokba veszély esetén a 16. században? Melyik ismert történelmi hősünk készítette azt a vízfestményt, amelyiken az új Budai kapu is látható? A kisfilm ezenkívül számos érdekes kérdésre ad választ, és végigkalauzolja a nézőket a Belvárosban látható emlékek között.