-
Felépült a kórhát új tömbje
Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.
2024.11.18. -
Megszépül a kis park
A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.
2024.11.15. -
Fákat és több ezer évelőt is ültetnek
A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.
2024.11.13. -
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11.
Az ország legmodernebb hulladékgazdálkodási gépsora indul Csalán
Az újonnan épült mechanikai előkezelő és szelektív válogatóművet egy bejárás keretében nézték meg a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás, a térség országgyűlési képviselői és a kivitelezésben részt vett cégek szakemberei.
A Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás hulladékgazdálkodási rendszerének fejlesztését szolgáló, 18,5 milliárd forint összegű, uniós és hazai támogatásból megvalósuló projekt keretében hulladékgyűjtő és -szállító járművek, gépek, eszközök beszerzése mellett megépült 2 hulladékkezelő központ és 8 hulladékgyűjtő udvar a Társulás működési területén – hangzott el azon a bejáráson, amelynek keretében a székesfehérvári mechanikai előkezelő és szelektív válogatómű létesítményeit nézték meg.
Az ország jelenleg legmodernebb hulladékgazdálkodási létesítménye jött létre. A gépek engedélyezési folyamata most zajlik – tájékoztatott a leendő üzemeltető Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője. Steigerwald Tibor ismertetőjében elhangzott, hogy a társaság a környékbeli települések 335 ezer lakójának hulladékát gyűjti, szállítja és kezeli. A csalai és az adonyi telephelyen 145 település mintegy 500 ezer lakójának kommunális hulladékát dolgozzák fel, és e térség teljes szelektív hulladéka Csalára érkezik. A megvalósult beruházásnak köszönhetően a tervek szerint évente 50 ezer vegyes és 15 ezer tonna szelektív hulladékot dolgoznak fel majd a csalai telephelyen – mondta Steigerwald Tibor.
A rövid tájékoztatót követően Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők, a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás tagjai, valamint a kivitelezésben résztvevő cégek szakemberei bejárás keretében nézték meg a mechanikai előkezelő és szelektív válogatómű létesítményeit. A vegyes hulladék kezelése során a beszállított vegyes háztartási hulladékot 80 mm alatti és 80 mm feletti frakcióra választják szét. A 80 mm alatti frakció biológiai stabilizálás után a csalai hulladéklerakóba kerül, a 80 mm feletti hulladékot pedig az adonyi kezelőmű dolgozza fel. A szelektív válogató csarnokban a beszállított hulladékot zsákbontó, ballisztikus szeparátor, mágnesszalag, örvényáramú szeparátor, 3 db optikai válogatógép, illetve kézi utóválogatás segítségével vastartalmú fém, alumínium, papír, fólia, HDPE, LDPE, valamint víztiszta-, kék- és tarka PET frakciókra válogatják, majd ezeket egy nagy teljesítményű bálázógéppel könnyen mozgatható és szállítható bálákba csomagolják.
A közel húsz milliárd forintos fejlesztésben a székesfehérvári válogatóművek mellett Adonyban egy komplex mechanikai kezelőmű, valamint Oroszlányban, Móron, Székesfehérváron, Polgárdiban, Budakeszin, Gárdonyban, Dunaújvárosban és Dunaföldváron hulladékudvarok épültek. A létesítmények üzemeltetését a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás két közszolgáltatója, a DEPÓNIA Nonprofit Kft. és a VERTIKÁL Nonprofit Zrt. látja majd el.