Az ország legmodernebb hulladékgazdálkodási gépsora indul Csalán

Az ország jelenleg legmodernebb hulladékgazdálkodási létesítménye jött létre a Depónia Nonprofit Kft. Csala – Pénzverővölgyi telephelyén, ahol a jövőben Székesfehérvár és a környező települések 335 ezer lakójának kommunális, és a társaság által ellátott összesen 145 település mintegy 500 ezer lakójának szelektív hulladékát dolgozzák fel.
2022.10.13. 15:36 |
Az ország legmodernebb hulladékgazdálkodási gépsora indul Csalán

Az újonnan épült mechanikai előkezelő és szelektív válogatóművet egy bejárás keretében nézték meg a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás, a térség országgyűlési képviselői és a kivitelezésben részt vett cégek szakemberei.

A Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás hulladékgazdálkodási rendszerének fejlesztését szolgáló, 18,5 milliárd forint összegű, uniós és hazai támogatásból megvalósuló projekt keretében hulladékgyűjtő és -szállító járművek, gépek, eszközök beszerzése mellett megépült 2 hulladékkezelő központ és 8 hulladékgyűjtő udvar a Társulás működési területén – hangzott el azon a bejáráson, amelynek keretében a székesfehérvári mechanikai előkezelő és szelektív válogatómű létesítményeit nézték meg.

A Társulás elnöke, Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András a fejlesztést előremutató, korszerű beruházásnak nevezte, mind a közszolgáltatás, mind a környezetvédelmi célok megvalósítását tekintve. Ez egy térséget érintő nagyszabású fejlesztés, amely nemcsak Fehérvárról, hanem a régióról szól. Hozzátette, ebben a 18,5 milliárd forint összeértékű fejlesztésben nemcsak ingatlanegyüttesek, hanem nagyarányban eszközbeszerzések történtek. Ezek a korszerű eszközök jelentősen segítik majd a Depónia dolgozóinak munkáját.

Az ország jelenleg legmodernebb hulladékgazdálkodási létesítménye jött létre. A gépek engedélyezési folyamata most zajlik – tájékoztatott a leendő üzemeltető Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője. Steigerwald Tibor ismertetőjében elhangzott, hogy a társaság a környékbeli települések 335 ezer lakójának hulladékát gyűjti, szállítja és kezeli. A csalai és az adonyi telephelyen 145 település mintegy 500 ezer lakójának kommunális hulladékát dolgozzák fel, és e térség teljes szelektív hulladéka Csalára érkezik. A megvalósult beruházásnak köszönhetően a tervek szerint évente 50 ezer vegyes és 15 ezer tonna szelektív hulladékot dolgoznak fel majd a csalai telephelyen – mondta Steigerwald Tibor.

A rövid tájékoztatót követően Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők, a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás tagjai, valamint a kivitelezésben résztvevő cégek szakemberei bejárás keretében nézték meg a mechanikai előkezelő és szelektív válogatómű létesítményeit. A vegyes hulladék kezelése során a beszállított vegyes háztartási hulladékot 80 mm alatti és 80 mm feletti frakcióra választják szét. A 80 mm alatti frakció biológiai stabilizálás után a csalai hulladéklerakóba kerül, a 80 mm feletti hulladékot pedig az adonyi kezelőmű dolgozza fel. A szelektív válogató csarnokban a beszállított hulladékot zsákbontó, ballisztikus szeparátor, mágnesszalag, örvényáramú szeparátor, 3 db optikai válogatógép, illetve kézi utóválogatás segítségével vastartalmú fém, alumínium, papír, fólia, HDPE, LDPE, valamint víztiszta-, kék- és tarka PET frakciókra válogatják, majd ezeket egy nagy teljesítményű bálázógéppel könnyen mozgatható és szállítható bálákba csomagolják.

A közel húsz milliárd forintos fejlesztésben a székesfehérvári válogatóművek mellett Adonyban egy komplex mechanikai kezelőmű, valamint Oroszlányban, Móron, Székesfehérváron, Polgárdiban, Budakeszin, Gárdonyban, Dunaújvárosban és Dunaföldváron hulladékudvarok épültek. A létesítmények üzemeltetését a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás két közszolgáltatója, a DEPÓNIA Nonprofit Kft. és a VERTIKÁL Nonprofit Zrt. látja majd el.

Városfejlesztés

  1. Elkészült a felújítás

    A munkaterületet tavaly ősz végén átadták a kivitelezőnek, azonban a kivitelezést tavasszal kezdték el a Gáz utcai garázssornál. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érintette és várhatóan még ebben az évben elkészül a felújítása a garázssor másik oldalán található útnak is.

    2024.06.20.
  2. Új bölcsőde épül

    Ünnepélyes keretek között tették le szerdán délután annak az új, 28 férőhelyes bölcsődének az alapkövét, amely a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára épül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével. A Székesfehérvári Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény a tervek szerint idén nyitja meg kapuit.

    2024.06.19.
  3. Öleléssel búcsúztak

    Zajlik a pakolás és a visszaszámlálás a Vasvári Pál Gimnáziumban, amely átfogó felújítás előtt áll. A diákok és tanáraik egymás kezét fogva ölelték át az ódon falakat, majd az udvaron egy óriási bulival búcsúztak a szeretett intézménytől. A Vasvári a nyár folyamán beköltözik a régi Bory Jenő Általános Iskola épületébe és a teljes körű rekonstrukciót, bővítést követően, várhatóan két év múlva költözhet majd vissza a megszokott helyére.

    2024.06.18.
  4. Több mint 50 e-töltő

    Újabb elektromosautó-töltők létesültek Székesfehérváron. A Vantage Towers Zrt., az Elektromotive Hungary és a város Önkormányzata együttműködésében három új állomást telepítettek a városba. Egyiket – egy gyorstöltőt – a Belváros peremén, a Fal közben adták át csütörtökön, valamint a Zichy liget és az Uszoda mellé is került egy-egy töltő néhány hete. Ezekkel együtt már több mint 50 elektromos töltőállomás szolgálja az autósokat Székesfehérváron.

    2024.06.13.