Olyan mit a kolibri - a kacskafarkú szender az év rovara

A Magyar Rovartani Társaság 2021-ben is kihirdette az év rovarát, amelyet ezúttal is a közönség szavazott meg. Az idei évben az ékfoltos zengőlégy, keleti rablópille és kacsafarkú szender közül az utóbbi, a magyar kolibriként is ismert kacsafarkú szender nyerte el a patinás címet.
2021.05.11. 11:09 |
Olyan mit a kolibri - a kacskafarkú szender az év rovara

A szemfüles természetjárók Székesfehérváron is találkozhatnak a kis rovarral, akár Sóstón sétálva, akár színes balkonnövények között pihenve a teraszon.

A 2021. év rovarát három olyan faj közül lehetett szavazással kiválasztani, amelyek „nem azok, mint aminek látszanak”, vagyis másféle állatra hasonlítanak. Ez a hasonlóság lehet utánzás eredménye, mint a darazsakra emlékeztető ékfoltos zengőlégynél, ugyanakkor lehet az evolúció műve is, amikor egymástól rendszertani szempontból nagyon távol álló fajok hasonló környezeti feltételekhez hasonló módon alkalmazkodtak, mint a kissé lepkeszerű keleti rablópille és a szavazás győztese, a kolibrihez hasonló kacsafarkú szender esetében ez az utóbbi jelenség figyelhető meg. A magyar kolibriként is ismert kis pillangóval a szavazók másodjára választottak egy lepkét az év rovarának, és először választottak olyan fajt a szavazáson, amely nem a pillangó-alakúak rokonsági körébe tartozik. 

Az év rovaráról ITT olvashat bővebben!

A kacsafarkú szendert Magyarországon sokáig csak vándorlepkeként tartották számon, ám az utóbbi egy-két évtizedben már áttelelő példányait is megfigyelték, így a felmelegedés folytatódásával lassan faunánk állandó tagjává válik. A szenderfélék családjának jellegzetes bélyegei a kacsafarkú szenderen is jól felismerhetők: csápja vastag, a csúcsa felé enyhén szélesedő, majd hirtelen elkeskenyedik; szeme nagy; teste erőteljes, áramvonalas; elülső szárnya keskeny, nyújtott, a szárnycsúcs hegyes, a szöglet enyhén kihúzott; hátulsó szárnya jóval kisebb az elülsőnél. Hímje és nősténye egyforma kinézetű, pödörnyelvük olyan hosszú, mint a testük (nagyjából 3 cm).

A nem is olyan kicsi rovarral nappal lehet a legnagyobb eséllyel találkozni: gyorsan, cikázva repül, sőt képes egy helyben lebegni, vagy akár hátrafelé repülni. Ezek a helyváltoztatások csak úgy hajthatók végre, ha közben a lepke folyamatosan érzékeli saját helyzetét, repülési irányát. Ebben nagyon hasonlít madártársára, a kolibrire, ezért is emlegeti a köznyelv magyar kolibriként.

Mivel a kacsafarkú szender virágok nektárjával táplálkozik gyakori vendége a petúniákkal teli balkonoknak, az orgonákkal illatosított kerteknek és a virágokkal tarkított mezőknek is, így a szemfüles természetbarátok a 2021-es év koronás rovarfőjével akár a Sóstón, akár saját kertjükben, balkonjukon is találkozhatnak!

Magyarország

  1. Ütemes menetrend

    Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.

    2024.12.14.
  2. Hétvégi vásárlás adományozással

    Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.16.
  3. Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot

    A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.

    2024.11.15.
  4. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.