A megelőzés fontosságára hívták fel a figyelmet a Rákellenes Világnap kapcsán

A Rákellenes Világnap kapcsán Fejér megyei orvosok, egészségügyi szakemberek hívták fel a figyelmet az egyik vezető halálokra, a vastagbélrákra. Fejér megyében 2013-ban 1317 ember hunyt el rákban, közülük 200 esetben a vastagbél és végbélrák bizonyult végzetesnek.
2015.02.05. 12:32 |
A Rákellenes Világnap kapcsán Fejér megyei orvosok, egészségügyi szakemberek hívták fel a figyelmet az egyik vezető halálokra, a vastagbélrákra. Fejér megyében 2013-ban 1317 ember hunyt el rákban, közülük 200 esetben a vastagbél és végbélrák bizonyult végzetesnek.
A rosszindulatú daganatos megbetegedésekben elhunytak között 2013-ban továbbra is vezető helyen állt a tüdő és hörgőrák 356 halálos kimenetelű megbetegedéssel. Ezt követi a vastagbél és végbélrák 200 esettel. „A Rákellenes Világnap kapcsán vastagbélrák elleni küzdelemre hívjuk fel a figyelmet. Ez a betegség nagyon gyakran előfordul és az egyik legrosszabb halálozási statisztikai mutatókat produkálja." – mondta el Östör Annamária egészségügyi tanácsnok, aki tarthatatlan helyzetnek nevezte, hogy sokan halnak meg vastagbélrákban, amit ha időben felfedeznek, nagy eséllyel gyógyítható.
Székesfehérvár Önkormányzata a színvonalas ellátás biztosítása, a fenntarthatóság és a fejlesztések támogatása érdekében ötmillió-kilencszázezer forint hozzájárulást nyújtott 2014-ben a városban működő, alapellátást végző 38 háziorvosi és 21 házi gyermekorvosi szolgálatnak, szolgáltatónként 100 ezer forinttal számolva. Ezt az összeget, a városban elsőként, szűrőprogram szerevezésére fordította a 21. számú felnőtt háziorvosi körzetet ellátó dr. Zupkó Mária.
A 21. számú körzetben 1900 pácienst lát el dr. Zupkó Mária háziorvos. „ Az 55 és 65 év közötti korosztálynak érdemes részt vennie vastagbélszűrésen, a vastagbélrák megelőzése, vagy éppen korai stádiumban való felfedezése érdekében. A körzetemben ez 560 főt érint, ezért is tartottam fontosnak e szűrőprogram megszervezését.” A háziorvos kiemelte, hogy bár az emberek nagy többsége tart ettől a vizsgálattól, felvilágosítással, bíztatással jó páran gondolták úgy, hogy élnek ezzel a lehetőséggel. A tájékoztatásban nagy segítséget jelentett Varga Istvánné körzeti nővér munkája, aki, mint mondta, közel negyven éve dolgozik a rendelőben, a családok nagy részét jól ismeri. A közvetlen viszony és a vizsgálatok során szerzett saját tapasztalat megosztása is meggyőző érvként szólt. A sajtótájékoztatón Botos Miklósné is beszámolt arról, hogy az egészsége védelmében fontosnak tartotta, hogy részt vegyen a fájdalommentes vizsgálaton.
 
Dr. Pásztor László, az Fejér Megyei Kormányhivatal Hivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv Egészségfejlesztési Osztályának osztályvezető főorvosa elmondta, hogy az országban elsőként Csongrád, Nógrád, Heves és Győr megyében nyílt lehetőség szűrésre. Az érdeklődést mutatja, hogy Csongrádban 13 ezer ember vett részt a székletvér vizsgálatban, még ugyanennyire van igény. A főorvos reményét fejezte ki, hogy hamarosan megteremtik az országos szűrés lehetőségét, mert az az évi hétezer halálos eset, akiknek a felét meg lehetne menteni, kisvárosnyi embert jelent.
 
Prof. dr. Izbéki Ferenc gasztroenterológus szerint sokkoló helyzet, hogy mennyi vastagbélrákos esettel találkoznak, pedig a betegség szűréssel megelőzhető lenne. A professzor szerint a fokozott kockázatú személyek szűrésével kellene indítani az országos szűrőprogramot, őket kellene először megvizsgálni a széklet kémiai vizsgálatával és utána tükrözéssel.