-
BIDF 2025
Január utolsó napjaiban országszerte 11 városban, így Székesfehérváron is láthatóak lesznek a tavalyi év legtöbb díjat nyert dokumentumfilmjei a világ minden tájáról. A vetítések után városunkban elismert szakértőkkel beszélgetnek és járják körbe a filmek által felvetett témákat január 30-a és február 2-a között.
2025.01.08. -
Fehérvári premier
Mikó Csaba drámáját, az Apa, avagy egy gyilkosság anatómiája című darabot láthatják az érdeklődők az Igézőben január 11-én szombaton. Ács Tamás, Dávid Kata és Horváth Gergely először adja elő a „háromszólamú emlékszimfóniát” Székesfehérváron.
2025.01.08. -
Jubileumi bélyegkiállítás
Ebben az esztendőben ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját a Székesfehérvári Bélyeggyűjtő Kör. A jeles alkalommal a Városházán nyílt centenáriumi kiállítás.
2025.01.07. -
Ünnepi mise Vízkereszt napján
Jézus megjelenését, megkeresztelkedését ünnepelte a katolikus egyház január 6-án, Vízkereszt napján. Spányi Antal megyéspüspök a Szent István Székesegyházban celebrált ünnepi misét a híveknek.
2025.01.07.
A Méhkasaula Kulturális Egyesület plakátjaiból nyílt kiállítás a Volksbak Galériában
A Méhkasaula Kulturális Egyesület plakátjaiból nyílt kiállítás a Volksbank Galéria pincehelyiségében. A tárlat az egyesület rendezvényeinek művészi plakátjait mutatja be 1998- tól napjainkig. A munkákat a Nemzeti Múzeum grafikai osztálya évek óta gyűjti, hiszen ahogy a megnyitón az osztály vezetője Bakos Katalin művészettörténész elmondta a Méhkas plakátok különlegességnek számítanak, hiszen napjainkban idézik fel a 80-as évek lázadó művészeinek munkáit, és ezt a fajta underground szemléletet napjainkba is átültetik, mikor a reklámnak már nem az ötletesség, szépség, művésziesség, hanem a közlés és az eladás a célja.
Székesfehérvári Méhkasaula Kulturális Egyesület plakátkiállítása, keresztmetszetet nyújt az egyesület elmúlt 9 évének programjaiból. Az évek alatt, 92 programot valósítottak meg, és készítettek mindegyikhez plakátot. Ebből 45 alkotást mutatnak be a kiállításon, és három installációt a kézzel festett kültéri óriásplakátokról.
Az egyesület a kezdetektől fogva törekedett a plakát kultúra ápolására. Programjaikra ezért egyedi hangvételű és egyedi grafikai megoldású plakátokat készítettek. A gyűjteményt az egyesület 2001 óta kiállításokon szerepelteti, és immár tizenkettedik alkalommal mutatják meg a közönségnek ezeket a mementókat. Ezek a plakátok abban különböznek a többiektől, hogy az idő múlásával emlékké válnak és nem tüzelőanyaggá. A plakátok művészeti alkotások és egyben mementók is, hiszen az adott kornak egy bizonyos jellegzetes vonását festették papírra a méhkasaula alkotói. Tehát mára a plakátok úgy emlékeztetnek a múltra, mint amikor egy régi dobozból megsárgult fotók és képeslapok kerülnek elő. A tárlaton a legtöbben egy- egy plakát előtt felidézték elfeledett élményeiket az adott buliról, illetve a fiatalabbak megállapították, hogy milyen rég volt, akkor még tizenévesen jártak a rendezvényekre. A kiállítás anyaga egy kis füzetben is megjelent, ami a kiállításon beszerezhető. A tárlat július 25-ig tekinthető meg.