-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
A méhnyakszűrésről szerveztek nyílt fórumot a Városházán
Évente mintegy 400-500 magyar nő hal meg méhnyakrákban, ami a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés, és időben felfedezve megelőzhető, gyógyítható.
Minden évben január 22-28-a között rendezik meg az európai méhnyakrák-megelőzési hetet, melyben 11. alkalommal vesz részt a Mályvavirág Alapítvány. A felhíváshoz idén 200 település csatlakozott, többek között Székesfehérvár is, ahol a Székesfehérvári Mályvavirág Pont szervezett nyílt fórumot a Városházán Tabuk nélkül a méhnyakszűrésről címmel. A rendezvény küldetése volt megismerni a nők motivációját és demotivációját, vagyis azt, hogy a lányok, nők, asszonyok miért vállalják vagy éppen nem vállalják a vizsgálatot.
Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok köszöntőjében elmondta, hogy a megyei jogú városok közül elsőként Székesfehérvár – saját költségére – vezette be a méhnyakrák kialakulásáért felelős HPV-vírus elleni, ingyenes védőoltást a diáklányok körében, majd folytatólagosan a fiúknál is. Ezzel együtt egy komoly felvilágosító program kezdődött. A város 2011 óta rendelkezik Egészségfejlesztési Tervvel, és rendszeresen szervez különféle szűrővizsgálatokat. Bár az erre irányuló kampányokkal nem lehet mindenkit kiszűrni, de mindenkinek a figyelmét fel lehet hívni a felelősségvállalásra és a megfelelő döntések meghozatalára.
Tóth Icó, a Mályvavirág Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy a szervezetük a HPV prevencióért és a nőgyógyászati daganattal érintettekért dolgozik mintegy 10 éve. Segítik a betegeket, a túlélőket és hozzátartozóikat egyaránt. A Mályvavirág Pontok országszerte az alapítvány munkáját támogatják.
A köszöntőket követően Beszéljünk a méhnyakszűrésről címmel kezdődött előadás Bognár Beáta szülésznő és Erdélyi Nóra citológus részvételével.
Az előadásokat követően kerekasztal beszélgetésre került sor, melybe bekapcsolódott Zoltán Erika előadóművész, Séllei Györgyi szexológus, Molnár Krisztina védőnő, Bálesné Elekes Rita, a SZÉNA Egyesület a Családokért elnöke, Lakatos Gabriella, a Székesfehérvári Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke és Torma Hanna, az Óbudai Egyetem hallgatója.
Kiderült, hogy a felszólalók egy részében rossz érzést kelt, ha orvoshoz kell mennie, míg mások inkább vállalják a rövid ideig tartó kellemetlenséget a biztonság és megnyugvás kedvéért. Többeknek az az érzése – bevallottan hamisan – hogy velük nem történhet meg a baj, így elodázzák, halogatják a vizsgálatot, ami egyébként félelmet kelt bennük. Míg mások a női létük természetes részének tekintik az önmagukkal való törődést, így az évenkénti rendszeres szűrést is. Másokat is arra motiválnak, hogy vállaljanak felelősséget önmagukért és a családjukért.