A műszaki képzés után a pénzügyi és gazdasági felsőoktatást is erősítik Székesfehérváron

A székesfehérvári felsőoktatás fejlesztésével kapcsolatos feladatokat, teendőket összegezte Dr. Palkovics László. A felsőoktatásért felelős államtitkár kiemelte, hogy az Alba Regia Műszaki Kar létrehozásával sikerült kielégíteni a cégek igényét a műszaki, mérnöki munkaerő tekintetében, azonban a többi területen, így a humánerőforrás szakemberek, nemzetközi ügyintézők, közgazdászok képzése terén még vannak gondok, ezt szolgálnák a Corvinus Egyetem kihelyezett képzései.
2015.07.31. 19:50 |
A székesfehérvári felsőoktatás fejlesztésével kapcsolatos feladatokat, teendőket összegezte Dr. Palkovics László. A felsőoktatásért felelős államtitkár kiemelte, hogy az Alba Regia Műszaki Kar létrehozásával sikerült kielégíteni a cégek igényét a műszaki, mérnöki munkaerő tekintetében, azonban a többi területen, így a humánerőforrás szakemberek, nemzetközi ügyintézők, közgazdászok képzése terén még vannak gondok, ezt szolgálnák a Corvinus Egyetem kihelyezett képzései.
 
"Székesfehérvár egy nagyon speciális helyzetben lévő város. Az ország második legfejlettebb városa, viszont nincs olyan mértékű felsőoktatási rendszere, mint például Győrnek, Miskolcnak, vagy Debrecennek. A főváros közelsége, egyik oldalról előny is, a másik oldalról hátrány is lehet a város számára, hiszen Fehérvárról nagyon egyszerű feljönni Budapestre tanulni, és utána itt is lehet maradni dolgozni. Holott a fehérvári gazdasági környezet meg azt igényelné, hogy legyenek hosszú távon szakemberek a városban." - fogalmazott az államtitkár, aki elmondta, hogy Fehérvár esetében azt vizsgálták végig, hogy a városban folyó képzés – részben az Óbudai Egyetem műszaki képzése és a Kodolányi Főiskola gazdaságtudományi-, illetve humán képzései - valóban kielégítik-e azt az igényt, ami Fehérváron folyamatosan felmerül.
Kép: B. Kiss László
"Az látszik, hogy az Óbudai Egyetemmel - azokkal a struktúrákkal, amik létrejöttek most a duálisan bevezetett képzéssel – a műszaki, mérnöki területen valóban sikerült kielégíteni a felmerülő igényeket. Egy vállalatnál azonban nemcsak mérnökök vannak, ott vannak a humánerőforrás szakemberek, nemzetközi ügyintézők, közgazdászok is: ezen területén úgy tűnik, hogy nem tudják kielégíteni a jelenlegi képzések a vállalatok igényeit. Ezért ültünk le a Corvinus Egyetemmel és gondoltuk végig, hogy működőképes lehet-e az a modell, amelynek keretében a Corvinus Egyetem meghirdet több területen székesfehérvári kihelyezett képzést is. Az egyetem vezetői úgy gondolták, hogy ez egy működőképes modell lehet, hiszen a Corvinus Egyetemnek a brand-je, elegendő lehet arra, hogy Budapesttől fél óra autóútra lévő, szép, élhető városban ugyanezt a képzést létre tudja hozni." - mondta el az államtitkár.
 A realitása a Corvinus fehérvári indulásának 2016 szeptembere - mondta Cser-Palkovics András polgármester a Fehérvár Médiacentrum kérdésére válaszolva. "Azt gondolom, hogy ez egy nagyon nagy jelentőségű lépés Fehérvár felsőoktatásának és gazdaságának fejlesztésében, valamint a közösségépítés tekintetében. Ebben a pillanatban az ország egyik, ha nem a legerősebb egyeteméről és a legkurrensebb szakokról van szó. Ez a lépés a fehérvári gazdasági és ipari erőnek az elismerését is jelenti az állam, illetve a Corvinus Egyetem részéről. Már tárgyaltunk az egyetem rektorával és kancellár asszonyával is, ezek a tárgyalások a következő hetekben egészen biztosan még intenzívebbek lesznek arról, hogy hol legyen az egyetem helye Székesfehérváron, és hogy pontosan milyen szakok érkeznek. Természetesen azt is pontosítani kell, hogy esetleg hol lehet ezt még duális képzéssel kiegészíteni.
 
Nagyon fontos partnere van a városnak már a műszaki területen ebben a kérdésben, hiszen az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara nagyon jó eredményekkel tudott elindulni. "Látszik - főleg a duális képzés tekintetében -, hogy városunk egy nagyon erős partnere lesz az Óbudai Egyetemnek. Nyilván ugyan ilyen erős partnerei leszünk a Corvinusnak is. Nem véletlen, hogy maga az egyetem jelezte azt, hogy érdekelné ez a székesfehérvári lehetőség. Nyilván a következő hetekben még sok dolgot kell megtárgyalnunk, valamint meg kell állapodnunk például infrastruktúra és egyéb más lényegi kérdésekben is. Ez azonban azt jelentheti, hogy mind műszaki, mind gazdasági, pénzügyi, adott esetben kommunikációhoz kapcsolódó képzések tekintetében az ország legerősebb képzései valósulhatnak meg Székesfehérváron. Szeretném hangsúlyozni, hogy Székesfehérváron lesz az oktatás és részben a városban élő, dolgozó tanárok lesznek az oktatók és a Fehérváron tanuló diákok Fehérváron kapják meg diplomájukat, ami ebben a pillanatban nemcsak az ország egyik legerősebb, hanem nemzetközi szinten is egy jól csengő diploma.
 
Úgy látom, hogy pár év alatt el lehet érni azt az Óbudai és a Corvinus Egyetem tekintetében, hogy egyenként is sok száz diákot oktató központokká tudjanak fejlődni. Székesfehérvárnak arra van szüksége, hogy valóban nagyon erős műszaki, pénzügyi, gazdasági képzésekben részt vett diplomás szakemberekkel szolgáljuk a helyi és a régió gazdaságát. Minden fehérvári pályaválasztás előtt álló fiatal figyelmét szeretnénk felhívni, hogy a jövőben nem kell már Budapestre menni Corvinus diplomáért!"
 Dr. Palkovics László szerint azokat a képzéseket indítanák el Fehérváron, amelyek a leginkább kötődnek a reálgazdasághoz. Olyan szakterületeken szerezhetnének a diákok diplomát Fehérváron, amelyekre a vállalatoknak a legnagyobb szüksége van, így például a pénzügy-számviteli, kontrolling, gazdálkodás-management, humánerőforrás-management és nemzetközi tanulmányok területén. "Ha a hallgatókat az egyetemi éveik alatt Fehérvárhoz tudjuk kötni, akkor már tudunk egy sor olyan megoldást javasolni a hallgatóknak – például a duális képzést - ami elősegítheti, hogy a városban is maradjon a képzett munkaerő." - fogalmazott az államtitkár, aki szerint a duális képzés arról szól, hogy az egyetem, főiskola mellett, a hallgatót a vállalat is képzi a teljes alapképzésének az időszakában. Ezt követően a hallgatók nagyon nagy százalékban annál a vállaltnál helyezkednek el, ahol a képzési idejüket töltötték, így ez a forma megoldás lehet a problémákra Székesfehérváron is." - tette hozzá.
 
Elmondta, hogy megszületett a döntés abban a tekintetben, hogy a Corvinus Egyetem Székesfehérváron képzést kíván folytatni, jelenleg a részletek kidolgozása zajlik. "Ez egy újabb lehetőség a Corvinus Egyetem és Székesfehérvár számára. A célunk az, hogy 2016. szeptemberétől a kihelyezett képzés már meginduljon. Tulajdonképpen minden feltétel adott. A Corvinus Egyetemre a képzések akkreditáltak, így csak a székesfehérvári akkreditációt kell megtenni. Az infrastrukturális helyzet Székesfehérváron kifejezetten jó, hiszen részben az önkormányzathoz, részben pedig a Nyugat-Magyarországi Egyetemhez tartozó megépített campus van oktatási épülettel és kollégiummal, amely biztosítja azokat a feltételeket, amelyek kellenek ahhoz, hogy kihelyzett képzést lehessen folytatni." - mondta el az államtitkár, aki nem lát olyan problémát, ami a 2016 szeptemberi indulást blokkolná.