-
A Soa fájdalma
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható, és ehhez kapcsolódóan az iskolai osztályok jelentkezését is várják a korszak jobb megismerésére, megismertetésére. Az ARTalakulás Galéria által bemutatott alkotások kurátora az egyik kiállító művész, Tölgyesi Katalin.
2024.11.18. -
A Székesegyház ünnepe
November 25-én a Székesegyház felszentelésének évfordulóját ünneplik a 17 órakor kezdődő szentmisével. Az ünnepségre meghívást kapnak a Prohászka Imaszövetség tagjai is, hogy együtt imádkozzanak a lelkipásztorkodó papságért.
2024.11.18. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
A Nagyhét jeles napjairól
Nagyszerda a betegek gyóntatásának a napja. Ilyenkor a pap elmegy a házakhoz, s azokat, akik nem tudnak felkelni, meggyóntatja. Nagycsütörtöktől nagypéntekig este a harangok megszűnnek szólni, ami helyett a tókát (egy erre szolgáló fadarab) verik. Liturgikus szokás a nagycsütörtöki lábmosás, amely évszázadokon át szerepelt az egyházi szertartásokban is. Nagypéntek Jézus kereszthalálának emléknapja, a legnagyobb böjt és gyász ideje.
2011.04.21. 10:01 |
Nagyszerda a betegek gyóntatásának a napja. Ilyenkor a pap elmegy a házakhoz, s azokat, akik nem tudnak felkelni, meggyóntatja. Nagycsütörtöktől nagypéntekig este a harangok megszűnnek szólni, ami helyett a tókát (egy erre szolgáló fadarab) verik. Liturgikus szokás a nagycsütörtöki lábmosás, amely évszázadokon át szerepelt az egyházi szertartásokban is.
Nagypéntek Jézus kereszthalálának emléknapja, a legnagyobb böjt és gyász ideje. A moldvai magyarok ezen a napon kiterítették a szöveteket, esztrét (kelengyét) a napra. Azt mondták, hogy többé nem fogja a moly. Egy másik hiedelem szerint ha ezen a napon napfelkelte előtt kiseperték az udvart, akkor egész évben a kígyó nem tudott oda bejönni.
Nagyszombaton véget ér a negyvennapos böjt. Az éjjeli mise után már enni szabadott a húst. Ezen a nap is csak böjtös eledelt szabadott enni. Nagyszombat jellegzetes szertartása a tűzszentelés. A katolikus templomokban a gyertyát, a feltámadó Krisztus jelképét a megszentelt tűz lángjánál gyújtják meg. Az előző évi virágvasárnapi szentelt barkára csiholnak tüzet,és ennél gyújtják meg a gyertyát. A hívők ügyelnek arra, hogy ők is meggyújtsanak egy-egy gyertyát, amit égve haza is visznek. Ennek a napnak a vallásos szertartása a feltámadási körmenet, melyet a középkorban húsvét hajnalán tartottak, de az újkorban az egyház előre hozta nagyszombat estéjére. A szertartás keretén belül sor kerül a tűz meggyújtására, a körmenetre, ami a templom megkerüléséből áll a hívek által, miközben énekelnek és imádkoznak. Ezen a napon be kell fejezni a nagytakarítást, az ünnepi ételek elkészítését, és tisztálkodni kell. A tojásfestést is ezen a napon végzik el.