A parkolási gondok megoldásáról is tanácskozott a Fehérvári Szenátus

 A Modern Városok Program státusz- értékelése, valamint a Vörösmarty Társaság tevékenysége volt a témája a Fehérvári Szenátus ma megtartott ülésének. A polgármester munkáját segítő grémium ezen túl egyeztetett a város parkolási gondjainak megszüntetését célzó törekvésekről, valamint olyan közterek és utcák felújításáról, amelyek a város jövőbeni beruházási tervei között szerepelnek.
2016.06.09. 16:03 |
A Modern Városok Program státuszértékelése, valamint a Vörösmarty Társaság tevékenysége volt a témája a Fehérvári Szenátus ma megtartott ülésének. A polgármester munkáját segítő grémium ezen túl egyeztetett a város parkolási gondjainak megszüntetését célzó törekvésekről, valamint olyan közterek és utcák felújításáról, amelyek a város jövőbeni beruházási tervei között szerepelnek.
A Fehérvári Szenátus 2011. márciusi megalakulása óta évente több alkalommal ülésezik. A tanácsadó testület feladata, hogy egyeztessen a várost érintő stratégiai kérdésekről, és szakmai tanácsokkal lássa el a polgármestert és a városvezetést, segítve ezzel Székesfehérvár fejlődését és versenyképességének megőrzését a gazdaság, a kultúra, az oktatás és a sport területén.
A ma délutáni ülés elején dr. Cser-Palkovics András polgármester adott rövid összegzést a Modern Városok Programról. Mint elmondta, több beruházás előkészülete már folyamatban van, az Országgyűlés a költségvetés módosítása kapcsán jövő héten ezek közül többet tárgyal is. Így a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház belgyógyászati és onkológiai célú fejlesztését, a parkolási anomáliák megoldását célzó beruházást, a Középiskolai Campus kialakításának első ütemét, a „Fehérvár Tüdeje - Zöld Fehérvár” programot, mely a Palotavárosi tavakat, illetve az Alsóvárosi rétet érinti majd, valamint ezeken túl a multifunkcionális rendezvény- és sportcsarnok építésével kapcsolatos területvásárlást, valamint a kiviteli tervek elkészítését tartalmazza az a 16 milliárd forintos állami támogatás, amely a költségvetési törvény módosításában szerepel.
A beszámolót követően Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke adott tájékoztatást a szenátus tagjainak a társaság munkájáról. Mint elmondta, a Vörösmarty Kör 1867-ben alakult meg. Majd 10 évig párhuzamosan működött a Vörösmarty Társasággal. A két szervezet között rivalizálás soha nem volt, az együttműködés mindig nagyon jó volt. Majd 1938-ra tehető a társaság újjászületése, aminek kezdeményezője György Oszkár volt.
 
Hosszú idő eltelte után 1989-ben alakult ismét újjá a társaság, aminek az utolsó hat évében Bobory Zoltán az elnök. Ebben az időszakban – mint fogalmazott - nagyon aktív irodalmi élet kialakítása indulhatott meg.
Beszámolt arról, hogy jelenleg havonta átlagban 8-10 rendezvényük van, melyek nemcsak a Vörösmarty teremben zajlanak, hanem A Szabadművelődés Házában, valamint az Öreghegyi Közösségi Házban és a Királykút Emlékházban is. Átlagban 40 fő vesz részt az irodalmi eseményeiken, de nem egy olyan alkalom volt már, amelyen százan is megjelentek. Az ország különböző részeiről, valamint a határokon túlról is vannak szép számmal meghívásaik. A társaságot az ország legaktívabb irodalmi közösségének tartja.
 
Elmondta, hogy a tagságuk folyamatosan nő, és mára meghaladja a kétszázat. Jó kapcsolatot ápolnak más városok irodalmi egyesületeivel, különösen a dunaújvárosival. Beszélt a Vár irodalmi és közéleti folyóiratról, mely a társaság által kiadott és szerkesztett lap. Hangsúlyozta, hogy meglátása szerint nagyon fontos a fiatalítás, így örömmel adott tájékoztatást arról, hogy egyre több fiatal tagja van a társaságnak, és legutóbbi kiadványuk – amely egy versantológia - hat fiatal pályakezdő munkáját tartalmazza. Majd beszámolt azokról az új könyvekről, amelyeket most az Ünnepi Könyvhét alkalmából jelentettek meg.
 
A fenti tájékoztatókon túl a szenátus egyeztetett a város parkolási gondjairól, illetve az annak kiküszöbölését célzó törekvésekről, valamint a jövőbeni tervek között szereplő út- és köztér-felújításokról.