A repülés 100 éve Székesfehérváron - centenáriumi programokkal készülnek

 Fehérvár nem csak a királyok városa, hanem a repülésé is. A történet száz éve kezdődött, akkor, amikor a polgármesternél 1916. augusztus 2-án a hadügyi kormányzat két megbízottja jelent meg, s közölték, a város határában egy léghajós alakulat telepítéséhez szükséges létesítmények építésébe fognak. A 100 éves jubileumra nagyszabású programokkal emlékezik a város.
2016.03.02. 11:10 |
Székesfehérvár nem csak a királyok városa, hanem a repülésé is. A történet száz éve kezdődött, akkor, amikor a polgármesternél 1916. augusztus 2-án a hadügyi kormányzat két megbízottja jelent meg, s közölték, a város határában egy léghajós alakulat telepítéséhez szükséges létesítmények építésébe fognak. A 100 éves jubileumra nagyszabású programokkal emlékezik a város.
A sóstói katonai bázis születésétől napjainkig több korszakot különböztethetünk meg. A katonai légi bázisok kialakítását 1916 és 1945 között, illetve a második világháborús harcokat, a világégés utáni éveket nagyjából a rendszerváltásig, majd napjaink sport- és polgári repülését. A 2016-os emlékév eseményeinek szervezői – a Székesfehérvári Repüléstörténeti Alapítvány, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Albatrosz Repülő Egyesület – nem feledve a város patinás repülős hagyományait, e 100 évnek kívánnak méltó emléket állítani és egyben felejthetetlen élményekkel készülnek gazdagítani mindazokat, akik részt kívánnak venni a földi és légi, kulturális, tudományos, ismeretterjesztő, valamint sport programokban.
Róth Péter alpolgármester az emlékév kapcsán elmondta, hogy a város történelmének utolsó évszázada komoly kihatással volt Fehérvár jelenére is. „Büszkék vagyunk arra az évszázadra, ami nem volt a legszebb a magyar történelemben, de mégis vannak fontos értékei, például az első világháború idején jött létre a repülés, aminek idén ünnepeljük a 100 éves évfordulóját.” – mondta el Róth Péter alpolgármester, aki hozzátette, hogy a városvezetés elkötelezett abban, hogy továbbvigye a repülési hagyományokat, s ez a megújult Börgöndi Repülőtéren minden fehérvári hasznára váljon.
A 2016-os esztendő elején megalakult az emlékév szervezőbizottsága, megtörténtek az első megbeszélések, s mára körvonalazódott a tervezett program. Ezek egyike egy, iskolásokat megszólító repüléstörténeti verseny lesz 7-8., illetve 11-12. osztályosok számára, a háromfordulós kihívásra minden iskola egy-egy három fős csapatot nevezhet. A verseny döntőjébe korcsoportonként négy-négy csapat jut be az elméleti és gyakorlati feladatok elvégzésének lehetőségével. A versenyt a székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola rendezi. Az elkészített, zsűrizett maketteket az elképzelések szerint kiállítanák a Városházán, majd végleges helyük a Repüléstörténeti Múzeumban lenne. A jubileumi repüléstörténeti kiállítás ugyancsak a székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola Pincegalériájában nyílik meg, de szerveznek rajzkiállítást is négy korcsoportban: nagycsoportos ovisoknak, 1-4.osztályosoknak, 5-8. osztályosoknak és 9-12.osztályosoknak. A Múzeumok éjszakájához is csatlakoznak a szervezők, egy „retro” buszjárattal utazhatnak majd a látogatók az egykori sóstói repülőtérre.
 A szervezők célja, hogy az emlékév eseményeinek, a város repüléstörténetének hírét minél messzebb, akár határainkon túlra is eljuttassák. A tisztelgés méltósága és a fiatal nemzedékek ismereteinek bővítése érdekében kérik, hogy ha valaki értékes relikviával, dokumentummal, fényképpel, esetleg olyan egykori repülős szakember vagy légierős katona elérhetőségével rendelkezik, aki megosztaná emlékeit az utókorral, jelezze azt a szervezők felé.
Viza Attila tanácsnok, az Emlékévet koordináló munkacsoport vezetője kiemelte, hogy a fehérvári repülés 95. évfordulóján, öt évvel ezelőtt hozták létre a repüléstörténeti múzeumot. Felidézte, hogy száz évvel ezelőtt Székesfehérvár lett a repülés fővárosa, talán ennek is köszönhető, hogy az országban kevés olyan hely van, mint Fehérvár, ahol utódai és zászlóvivői vannak a repülésnek. Viza Attila szólt arról is, hogy a centenárium kapcsán munkacsoport alakult az Albatrosz Repülő Egyesület és a Székesfehérvári Repülésért Alapítvány részvételével, a testület tagjai között történészek is megtalálhatóak. „Székesfehérvár büszke arra hogy az elmúlt 100 évben olyan hősöket adott a világnak akik tovább fényesítették a repülés mítoszát.” – zárta gondolatait a tanácsnok.
 
Józsa Dávid, a Székesfehérvári Repülésért Alapítvány titkára elmondta, hogy a centenárium programjai között vetélkedő is helyet kap majd, amelyet iskolásoknak szerveznek a repüléssel kapcsolatban. A programokat szakmai konferenciák is színesítik, a legfontosabb rendezvény pedig a 2016 szeptember 11-én megvalósuló Börgöndi Repülőnap lesz, ami az idei legnagyobb repülős rendezvény lesz az országban, tekintve, hogy Kecskemét nem rendez repülőnapot 2016-ban. Terveikkel kapcsolatban elmondta, szeretnének meghívni olyan külföldi repülőegyesületeket és ritka típusú repülőgépeket üzemeltető cégeket, melyek valamilyen módon kapcsolódnak Székesfehérvár repüléstörténetéhez. Ezen túl beszámolt arról is, hogy az alapítvány az egyesülettel közösen tárgyalásban van a Honvédelmi Minisztériummal annak érdekében, hogy a honvédség is részt vegyen a repülőnapon különböző repülőeszközökkel, akár ejtőernyősökkel, vagy vadászrepülőgépekkel.
 
Szilády Dezső, az Albatrosz Repülő Egyesület elnöke kiemelte, hogy Székesfehérváron olyan személyiségek alkottak maradandó dolgokat a repülés fejlődéséért, akik világraszóló eredményeket értek el. Hozzátette, hogy ezeknek az embereknek a szakértelme a város ipartörténetében is kiemelkedő jelentőségű, hiszen például a sóstói reptér motorjavító üzemében dolgozó szakemberek folytatták a munkát az Ikarusnál.
 
Rotter Lajosnak is méltó emléket kívánnak állítani az emlékévben: a kitűnő szakember a harmincas évek zseniális repülőmérnöke, két világhírű, Székesfehérváron készült és világcsúcsokat elérő vitorlázó gép, a Karakán és a Nemere tervezője és megépítője volt. Készülnek az emlékévben kiadványok, filmek, lesznek szabadegyetemi előadások, szerveznek konferenciát. Az esztendő minden bizonnyal legnépszerűbb jubileumi eseménye a hagyományos börgöndi repülőnap lesz, amire még a korábbiaknál is látványosabb légiparádéval készülnek a repülés barátai.