A sikeres tanév az étkezőasztalnál kezdődik - tanácsok a gyerekek egészséges reggelijéhez

 A reggeli a legtöbb családnál –sajnos– kiment a divatból. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a 16 éven aluli magyar gyerekek nagy része éhesen indul iskolába. Ha esznek is néhány falatot, az esetek döntő többségében ez nem nyújtja számukra a szükséges energia- és tápanyagmennyiséget. A tanulás márpedig roppant energiaigényes tevékenység, ha nincs meg hozzá a kellő „üzemanyag”, lankad a figyelem, hamarabb kikapcsol az agy. A következőkben olyan tanácsokat olvashat, ami segít a gyerekek egészséges táplálkozásában...
2006.08.29. 07:03 |

 A reggeli a legtöbb családnál –sajnos– kiment a divatból. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a 16 éven aluli magyar gyerekek nagy része éhesen indul iskolába. Ha esznek is néhány falatot, az esetek döntő többségében ez nem nyújtja számukra a szükséges energia- és tápanyagmennyiséget. 

 Márpedig nem várható el teljesítmény attól az iskolástól, aki reggeli nélkül indul el otthonról! A tanulás ugyanis roppant energiaigényes tevékenység, ha nincs meg hozzá a kellő „üzemanyag”, lankad a figyelem, hamarabb kikapcsol az agy.

 Ezt próbálta meg bebizonyítani egy amerikai kutatás, amely során a szakemberek három éven át vizsgálták az általános iskolásokat. Az eredmények önmagukért beszélnek! A kutatók megállapították, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen reggeliznek – példaként kiváló lehet egy szelet margarinnal megkent, paprikával, paradicsommal megpakolt rozskenyér-, jobban odafigyelnek az órákon, jobbak a jegyeik, fegyelmezettebbek. Sőt ritkábban betegek és a sportteljesítményük is meghaladja azokét, akik üres gyomorral ülnek be reggel a padba.

 Az éhező szervezet produkálta tanulási nehézségeket tehát a szülők egy gondosan összeállított és egyszerűen elkészíthető reggelivel könnyedén megelőzhetnék. 

 A nap első étkezésénél érdemes szem előtt tartani, hogy ilyenkor nem gyorsan felszívódó, hirtelen nagy energiát biztosító élelmiszerre van szükség, hanem hosszabb ideig tartó, folyamatos energiaellátásra. Ezért nem ajánlottak a cukros élelmiszerek, mint ahogyan a nehéz húsos, zsíros ételek sem, mert ezek emésztése leköti a szervezet erőforrásait, és a tanulásra hosszú órákig nem marad energia.

 Érdemes növényi eredetű ételeket választani, mert ezek általában könnyebben emészthetők.

 A jó minőségű növényi olajból készült margarin gazdag telítetlen zsírsavakban, amelyek fontosak a szervezet működéséhez, valamint energiaforrásként is szolgálnak. Hiányuk esetén nem megfelelő a gyerekek fejlődése, mivel ezek egyes hormonok alkotói is. Emellett fontos szerepük van a sejtfelépítésben, az immunrendszer működésében, a különböző anyagcsere folyamatokban, vagyis a szervezet egészséges működésének szabályozásában. A margarinban lévő A vitamin elengedhetetlen a jó látáshoz, a  bőr épségének fenntartásához, illetve a növekedéshez, a D vitamin pedig a csontképződéshez szükséges. Értékes növényi olajtartalmának is (elsősorban napraforgó,- és repceolaj) köszönhetően gazdag E vitaminban, amely a szervezetben keletkező káros szabadgyökök semlegesítésében játszik szerepet.

 A teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk a szellemi tevékenységhez elengedhetetlen B-vitamin és magnézium forrásai, de van bennük vas és kálium, valamint az emésztést elősegítő élelmi rostok is.  
 
 Ha megfogadja a fenti tanácsokat, és nem engedi el gyermekét reggeli nélkül az iskolába, meglátja: jövő júniusban örömteli lesz a bizonyítványosztás!

További információk: www.nagyranovok.hu