-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
A Szabad Színház társulata kapta idén a Pro Theatro-díjat
Szép hagyomány a város kulturális életében, hogy a Pro Theatro-díjat mindig egy, a díjazott közösséghez vagy személyhez kötődő színházi előadás keretében adják át.
Szerdán este nem saját játszóhelyén, hanem a Vörösmarty Színház Kozák András Stúdiójában készült előadásra a Szabad Színház. Sorban érkeztek a meghívott vendégek: Székesfehérvár polgármestere és egyik alpolgármestere, országgyűlési és önkormányzati képviselők, valamint a társulathoz korábban kötődött tagok, alkotótársak. Az átok – kikötői legenda 10+1 képben című darabot adták elő – Borbély László, az eredeti novella szerzőjének jelenlétében –, amelyre nem véletlenül esett a választás ezen az ünnepi estén. „Azért ezzel az előadással készültünk, mert ebben kellően sokan játszunk, meg tudta magát mutatni a társulat, valamint több generáció is együtt játszik. Emellett azt gondoltam, hogy ez egy kicsit vidám is, érzelemdús is, azaz pont olyan, mint az elmúlt 66 évünk.” – mondta el Nagy Judit, a Szabad Színház társulatának vezetője.
Különleges előadás volt, mert a sorokat zsúfolásig megtöltő közönség vastapsát követően a „Pro Theatro Civitatis Albae Regalis” díjat adták át ünnepélyesen.
„A Pro Theatro-díjat általában itt, a Vörösmarty Színházban szoktuk átadni – ez most is stimmel. És általában a színházhoz, a színházi élethez szorosan kötődő szakember a díjazott – ez is stimmel, hiszen a Szabad Színházat és azt a közösséget köszöntjük, amelynek számos mai és korábbi tagja itt van, és akik az elmúlt másfél órában is elvittek minket nagyon sok úton keresztül nagyon sok érzelemhez, mint ahogy tették ezt oly’ sok esetben az elmúlt években, évtizedekben is.” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András.
Székesfehérvár polgármestere ezt követően egy személyes történetet osztott meg a jelenlévőkkel, ami október 23-án, a Vasvári Színpad és a Szabad Színház Városház téri, az 1956-os forradalom eseményeit megidéző műsorát követően zajlott le. Egy idősebb házaspár állította meg, dicsérve a közösen látott izgalmas, fantasztikus előadást és rákérdezve, hogy mikor kap végre a Szabad Színház egy városi kitüntetést? „A válasz a kérdésükre a mai napon megszületett, amikor ezt a kitüntetést a város közössége és kulturális életünk nevében átadhatjuk mindenkinek, aki kötődött, kötődik vagy majd kötődni fog a Szabad Színházhoz.” – zárta gondolatait dr. Cser-Palkovics András.
Mint a kitüntetett társulat méltatásában elhangzott, a Szabad Színház 1958-tól, azaz immár 66 éve segíti irodalmi, zenei, színházi, nevelési, identitásfejlesztő, térségi, hagyományőrző, közösségépítő programokkal Székesfehérvárt és térségét abban, hogy lakói valóban magas kultúrát kedvelő, összetartó közösségekké váljanak. A már független színházi társulatként, állandó játszóhelyen dolgozó Szabad Színház elődjének, a Videoton Színpadnak Székesfehérvár legnagyobb foglalkoztatója, a Videoton Elektronikai Vállalat volt a támogatója és fenntartója. Az ezekben az években is rendkívül sikeresen működő társulat sok szakmai elismerése között a legrangosabb a Művészeti Nívódíj volt.
A rendszerváltás előtt a társulat, elébe menve a változásoknak, civil szervezetként tudatos építkezésbe kezdett az egykori A Szabadművelődés Házában, Tóth László igazgatóhelyettes, későbbi egyesületi titkár bábáskodása mellett.
Tíz évvel ezelőtt a társulat Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával állandó játszóhelyre költözhetett, amelynek eredményeképpen független színházi státusba kerülhetett. Az Igéző Kulturális Összponttal napi szinten is bekapcsolódtak a város közösségi életébe, turisztikai vérkeringésébe. A társulat fennállásának 55. évfordulóján átvehették a „Pro Cultura Albae Regiae” városi kitüntetést.
Több kulturális innováció is köthető a Szabad Szinház társulatához, egyebek mellett a Történelmi kavalkádból kinővő Koronázási Ünnepi Játékok, a város történetét megidéző Élőképes Krónika, a helyi népi hagyományokra építő Fehérvári Farsangfarki Felvonás, az ókori interpretációs játékok Gorsiumban, vagy éppen a Petőfi vándorszínész múltjának kultuszát ápoló Pönögei Kis Pál Vándorszínjátszó Fesztivál – zárult a laudáció.
A „Pro Theatro Civitatis Albae Regalis” díjat a Szabad Színház társulata nevében Nagy Judit elnök vette át. „Civil és kulturális díjakat már kaptunk a várostól, de a Pro Theatro-díj egy újabb, nagy mérföldkő az életünkben. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon szép kitüntetés, ami a város lakóinak és az önkormányzatnak is méltó elismerése a társulat irányába. Ha a kortárs irodalmat, színházművészetet és kultúrát nézzük, akkor azt mondhatom, hogy jó hetünk volt, hiszen egy héten belül kétszer láthattunk Szabad Színházas előadást, és reméljük, hogy ezt a jó szokást megtarthatjuk ezután is.” – fogalmazott Nagy Judit, hangot adva örömének, majd maga mellé szólította minden tagjukat, sőt a közönséggel közös csoportkép is készült az ünnepi este emlékére.
A társulat legközelebb november 4-én, A három Erdődi című, 1956-os témájú kamaradarabjátelőadással várja a közönséget az Igézőben. További előadásaikat ITT találják!