-
Egy múzeum tekintete
Az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum gyűjteményének eddig még soha nem látott tárgyait is megcsodálhatják majd az érdeklődők a november 30-án nyíló kiállításon, amelynek előkészületei javában zajlanak a Csók István Képtárban.
2024.11.22. -
„Énekeljetek ma Gregor Jóskának!”
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron a hétvégén. A háromnapos, rangos megmérettetést ünnepélyes keretek között nyitották meg pénteken a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI nagytermében. A versenyprogramban szombaton este díszhangverseny, vasárnap délután gálahangverseny is szerepel, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
A székesfehérvári Nemzeti Emlékhely nyerte el az első ízben átadott „Év Emlékhelye”díjat
A díjat dr. Cser-Palkovics András polgármester vette át Radnainé dr. Fogarasi Katalintól, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatójától.
Idén ötödik alkalommal rendezte meg a Nemzeti Örökség Intézete az Emlékhelyek Napját, azonban ebben az évben a hagyományostól eltérően nem május második szombatján, hanem a pandémiás helyzet miatt augusztus utolsó napjaiban.
A programsorozat öt éves jubileumára a NÖRI 2020-ban megalapította az „Év Emlékhelye” díjat, hogy elismerését fejezze ki azon az emlékhelyeknek, amelyek státuszukat mind programjaikban, mind kommunikációjukban előtérbe helyezik. Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatója a díj átadásán Jókai Anna, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság hajdani elnökének szavait idézete: „A múlt is létezik – valahol, egy más szférában – megcsonkíthatatlanul. Visszük a jövőbe magunkkal – de nem azért, hogy ismételjük, hanem hogy ne felejtsük, miért történhetett, ami velünk megtörtént. Ez a gondolat mottója is lehetne akár a munkánknak és az összes emlékhely munkájának, valamint annak, hogy a most megalapított díjjal mit is szeretnénk elismerni.” A főigazgató elmondta, hogy az „Év Emlékhelye” díj odaítélésének elbírálása egy öttagú bizottság feladata, amelyre az Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) elnökét, az Országgyűlés Kulturális bizottságának elnökét, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának elnökét kérték fel, a döntésben részt vett a NÖRI főigazgatója és idén az NEKB elnökhelyettese is. „Számomra az első perctől nem volt kérdés, hogy első ízben ezt a díjat az arra legméltóbb nemzeti emlékhely, a székesfehérvári kapja, mivel a kezdetekkor csatlakozott az Emlékhelyek Napja programjaihoz. Büszkén vállalja és hirdeti „nemzeti emlékhely” státuszát, kiválóan együttműködik más emlékhelyekkel, például a pákozdi nemzeti emlékhellyel, továbbá a többi koronázóvárossal, amelyek közül nemzeti emlékhely Esztergom és a Budai Várnegyed.” – emelte ki a főigazgató.
A megtisztelő díjat a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhelyen dr. Cser-Palkovics András polgármester vette át. „Azt szoktuk mondani, hogy Székesfehérvár és szűkebben véve a hajdani a Nagyboldogasszony-bazilika romjai, a Romkert – Nemzeti Emlékhely, amely ma a megtisztelő kitüntetést kapta, a nemzet bölcsője. Az államiság és a vallás tekintetében, valamint közjogi értelemben hosszú évszázadokon keresztül ez a terület meghatározó és nélkülözhetetlen volt. Tudjuk, hogy a történelem viharai nyomán ez a templom csak romjaiban létezik ma már, de a bölcső ettől még ott van, és a mi felelősségünk is ott van, hogy jó gazdái legyünk a helynek, érezve azt a megtiszteltetést, hogy egy olyan város polgárai lehetünk, amely ezzel a történelmi múlttal rendelkezik. A megtiszteltetés azonban egyben felelősséget is ró ránk. Azt kívánom és kérem is, hogy jöjjenek el, látogassák meg ezeket a romokat és gondoljanak abba bele, hogy azok a kövek és azok a sírhelyek mit üzennek a ma magyarságának!” Beszédében a polgármester megtisztelőnek nevezte, hogy a rangos elismeréssel együtt a város elnyerte az Emlékhelyek Napja 2021-es megnyitójának rendezési jogát is.
A díjátadóra a Nemzeti Emlékezet Múzeumának legújabb kiállítása, a Széllel szállni, gyökérrel kapaszkodni című kültéri tárlat megnyitója keretében került sor. Az összetartozás jegyében létrejött kiállítás olyan, a Fiumei úti sírkertben nyugvó személyeket mutat be, akiknek szülővárosuk a mai Magyarország határain túlra esik. A kiállítás központi szimbóluma a gyermekkor, az életút eleje, annak reményeivel és kíváncsiságával, valamint a pitypang széllel elrepülő bóbitájával, amelynek szálain a magvak messzire szállnak, és termékeny talajra hullnak.
Az Emlékhelyek Napja országos programsorozatához természetesen a ma kitüntetett székesfehérvári helyszín is egész napos programsorozattal csatlakozott, melynek keretében ma reggel ünnepélyesen átadták a Nagyboldogasszony-bazilika bronz makettjét.