A társadalmi jól-lét nemzeti modelljét dolgozzák ki a Kodolányi vezetésével

Új kutatást indított a Kodolányi János Főiskola. A projektben résztvevő kutatók szerint nemcsak piacra és munkahelyekre van szüksége az országnak, hiszen ezek megléte nem feltétlenül jelenti azt, hogy a társadalom jól-létben él. A Kodolányi János Főiskola egy TÁMOP pályázaton nyert forrásnak köszönhetően közel 280 millió forintból valósítja meg a kutatást. Ennek keretében várostérségi jól-léti modell mérési és mutatószám rendszere is kialakításra kerül, amelynek fókuszában Székesfehérvár áll.
2013.03.11. 18:04 |
Új kutatást indított a Kodolányi János Főiskola. A projektben résztvevő kutatók szerint nemcsak piacra és munkahelyekre van szüksége az országnak, hiszen ezek megléte nem feltétlenül jelenti azt, hogy a társadalom jól-létben él. A Kodolányi János Főiskola egy TÁMOP pályázaton nyert forrásnak köszönhetően közel 280 millió forintból valósítja meg a kutatást.
Ennek keretében várostérségi jól-léti modell mérési és mutatószám rendszere is kialakításra kerül, amelynek fókuszában Székesfehérvár áll.

 A projektindító sajtótájékoztatón Dr. h.c. Szabó Péter PhD, a KJF rektora kiemelte, az idén húszéves főiskola életében egy évtizedes múltra tekint vissza az együttműködés a Széchenyi István Egyetemmel, valamint az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézetével. Hangsúlyozta, ezzel a kutatási programmal hatékonyan tudnak segíteni Székesfehérvár és Győr városok döntéshozóinak a stratégiai tervezésben, s ez is feladata a tudománynak.
 
Prof. Dr. Rechnitzer János egyetemi tanár, a Széchenyi István Egyetem általános és tudományos rektor- helyettese elmondta, hogy a nagyszabású vidéki projekt összekapcsolja a két felsőoktatási intézmény tudományos potenciálját, amely ritka példája a hazai, vidéki együttműködésnek. A magyar ipari termelés mintegy 35 %-át Győr és Székesfehérvár együttesen adja, amihez pezsgő társadalomkutatási világot kívánnak teremteni a projekt két éve alatt.
 
Dr. Lados Mihály, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézete Nyugat-magyarországi Tudományos Osztályának vezetője modellszerűnek nevezte a projektet.
 
Prof. Dr. Szirmai Viktória többek között arról beszélt, hogy a társadalmi jól-lét fogalma több ténye­zőt is magában foglal, így az anyagi életkörülményeket, az egészség, az oktatás, az egyéni aktivitások szempontjait, a politikai érdekérvényesítés biztosítását, a meg­felelő kormányzást, a társadalmi kapcsolatrendszerek kialakítását, a mai és a jövőbeni környezeti viszonyok védelmét, a társadalmi bizonytalanságok eny­hí­tésének a dimenzióit. Kiemelte: ma már egész Európa számára, a nemzeti kormányok, a tudományos közösség számára is egyre nyilvánvalóbb, hogy a világ-, illetve az európai gazdasági válságok folyamatosan újratermelődnek, s azok újabb és újabb kedvezőtlen társadalmi következményekkel, potenciális társadalmi konfliktus­veszélyekkel járnak, amire új megoldást kínál egy kiemelkedő koncepció: a Stiglitz-jelentés. Szirmai Viktória elmondta továbbá, hogy a pályázat fő célja ennek a megközelítési módnak az alkalmazása a kutatómunkában, de nem a Stiglitz-modell hazai igazolása.
 
Összegző, fejlesztési alprojektként a nemzeti jól-léti közpolitikai modellek kialakítása és a jól-létalapú információkra épülő közpolitikai modell megalapozása lesz a feladat. Ennek keretében várostérségi jól-léti modell mérési és mutatószám rendszere is kialakításra kerül, amelynek fókuszában Székesfehérvár áll.