A tökéletes pizza titka

Kiváló minőségű alapanyagok, jó recept és kézi nyújtás a tökéletes pizza titka – mondta Baltavári Barna, a Pizza dell’ Arte tulajdonosa, aki hat éve süti szívvel-lélekkel a pizzákat. A receptet azóta tökéletesítette. A végeredmény pedig egy könnyed, szinte roppanós alaptészta lett, amely hús nélkül, szimplán csak paradicsommal, bazsalikommal, mozzarellával is nagyon finom.
2014.12.08. 14:52 |
Kiváló minőségű alapanyagok, jó recept és kézi nyújtás a tökéletes pizza titka – mondta Baltavári Barna, a Pizza dell’ Arte tulajdonosa, aki hat éve süti szívvel-lélekkel a pizzákat. A receptet azóta tökéletesítette. A végeredmény pedig egy könnyed, szinte roppanós alaptészta lett, amely hús nélkül, szimplán csak paradicsommal, bazsalikommal, mozzarellával is nagyon finom.
Az olasz pizzatészta papírvékony, csak hordozója a kevés feltétnek. A magyar változat ennél sokkal vastagabb. Gyakorlatilag teli van pakolva szalonnával, kolbásszal, sonkával, szalámival és társaival. A magyarázat egyszerű: itthon elvárás az, hogy ha valaki egyedül megeszik egy klasszikus 32 centiset, akkor még vagy három órán keresztül érezze, tele van a gyomra. Barnáék pizzája mindkét szemléletmódot tükrözi, hiszen vékony tésztás, megjelenik benne az eredeti ízvilág, de mégis jól lehet tőle lakni.
„Minden a dagasztással kezdődik. Először bekeverem a lisztet, a vizet, majd a masszát hagyom pihenni. Az élesztőt, a többi alapanyagot csak ezután adom hozzá. A nagy tésztából pici gombócokat készítek, aztán beteszem a hűtőbe minimum tíz-tizenkét órára, hogy kellőképpen megkeljen” – árulta el Barna, majd hozzátette: előfordult velük olyan, hogy este már nem tudtak pizzát sütni, mert annyira kifogytak a kis bucikból. Inkább azt mondták, nem szállítanak ki aznap többet, de nem engedtek a minőségből. Nem gyúrtak ”adjuramderögtön” a szokásoshoz képest sokszor annyi élesztőből alapmasszát, hogy spóroljanak a pihentetési időn. Hiába kel meg az „élesztős fajta” jóval gyorsabban, de puffaszt, és az íze a nyers tésztára emlékeztet.
Barna közben előkapott egy tálcányi, szép sorba rendezett gombócot. Egyet kikapott közülük és néhány perc alatt kézzel egy nagy kört formázott belőle. „A friss tészta olyan, mint a gumi. Kinyújtom, összeugrik. Sodrófát nem használok, mert akkor a kelés során keletkezett habszerű buborékok kipukkannának. Az egész elvesztené a könnyedségét, tömötté, szappanossá válna.”
A tulajdonos ezután saját készítésű olasz paradicsomos-bazsalikomos alapszósszal csigavonalszerűen meglocsolta a tésztát, megszórta sajttal, és pár percre betette a sütőbe. A sajt a hazai gyakorlattal ellentétben alulra került, mert nem kell puhulnia. Arról nem beszélve, hogy sütés után jobban látni, melyik pizza milyen fajta, így senkit nem ér meglepetés.
A friss, még forró pizzára a legvégén a leheletvékony pármai sonka került, aminek a zsírja éppen csak ráolvadt a mozzarellára. A végeredmény nemcsak a szemnek volt gyönyörű, de alig vártuk, hogy megkóstolhassuk.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.