-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
A Toxikoma volt 2021 legnépszerűbb filmje a Barátság moziban
2021-ben összesen 129 alkotás került a műsorpalettára a Barátságban, a felnőtteknek szóló filmek közül a legnépszerűbb Herendi Gábor Toxikoma című magyar filmdrámája volt.
A járványhelyzet miatt az előző esztendőhöz hasonlóan 2021-ben is hónapokig zárva volt a város művészmozija: csak május 27-én nyitott ki. Az év során összesen 379 előadást tartott a Barátság, ebből 332 műsorrend szerinti, 57 pedig csoportok részére szervezett különvetítés volt. A 6.669 fős össznézőszámból 4.565 fő a műsorrend szerinti vetítéseken vett részt, 2.104 fő pedig a csoportok részére szervezett különvetítéseken nézett filmeket a 60 férőhelyes filmszínházban, ahol 2019-ben, a járvány előtti utolsó „békeévben” összesen 17.613-an moziztak.
2021-ben összesen 129 alkotás került a műsorpalettára, a felnőtteknek szóló, műsorrendben szereplő filmek közül a legnépszerűbb Herendi Gábor Toxikoma című magyar filmdrámája volt Molnár Áron, Bányai Kelemen Barna és Török-Illyés Orsolya főszereplésével, ezt 288-an tekintették meg hét vetítésen. Ezt követte A feleségem története: Enyedi Ildikó magyar-német-olasz koprodukcióban készült alkotását 241-en nézték meg öt vetítésen.
A gyerekeknek szóló filmek közül a Luca című amerikai animációs családi kalandfilm volt a legnépszerűbb a műsorrend szerinti vetítéseken: a három alkalmon összesen 112-en vettek részt.
Ezt követte az Énekelj! 2 című amerikai családi animációs film 104 nézővel – ez az alkotás úgy került fel az éves ranglista második helyére, hogy csak decemberben volt a bemutatója.
Az óvodás és iskolás csoportok részére szervezett különvetítéseken a David Copperfield rendkívüli élete című angol-amerikai film volt a legnépszerűbb 269 nézővel és nyolc vetítéssel, ezt a Sütimanók című német-osztrák animációs vígjáték követte 236 nézővel és öt előadással. Ebben az esztendőben is több iskolai csoport választotta az 1956-os magyarországi forradalom hatásait új szemszögből bemutató, A néma forradalom című német drámát, ez a harmadik legnépszerűbb diákvetítés volt 219 nézővel és hat vetítéssel.
A Barátság mozi kertmozija a júniustól szeptemberig tartó szezonban tíz helyszínen várta a közönséget: összesen közel nyolcszáz néző élvezhette szabadtéren a filmeket. Az előadások közül kettő belépődíjas volt, a többin azonban – a pályázatokon elnyert támogatásoknak köszönhetően – ingyenesen vehettek részt a filmkedvelők. A legnépszerűbb helyszín a Városháza Díszudvara volt.
A kertmozikban a legtöbb nézőt vonzó film a Szerelmek, esküvők és egyéb katasztrófák című amerikai romantikus vígjáték volt, ezt 272-en látták két előadáson.
A dobogó második fokára a Még egy kört mindenkinek című Oscar-díjas dán filmdráma került fel egy vetítéssel és 133 nézővel, a harmadik helyen a Made in Italy című angol-olasz romantikus film végzett 132 nézővel és három előadással – de hozzá kell tennünk, hogy a nézőszámokat az időjárás természetesen erősen befolyásolta.